V tržních nebo sociálně-tržních evropských ekonomikách lze považovat státní vlastnictví firem a jejich fungování vedle soukromé konkurence spíše za výjimku. Jako argument pro existenci takových firem pak slouží velice často údajná strategičnost daného odvětví anebo nedostatek soukromých alternativ.
V případě Budějovického Budvaru se pak dokonce argumentuje ziskovostí tohoto podniku. České pošta, o jejíž budoucnosti se momentálně velice intenzivně diskutuje, však nesplňuje ani jednu z výše zmíněných podmínek.
V první řadě je třeba na rovinu říci, že se nejedná o ziskovou firmu. Výsledek hospodaření České pošty dosahuje již třetí rok v řadě červených čísel. Oproti tomu její momentálně nejvýznamnější konkurent Zásilkovna stabilně dosahuje zisku. Ztráta České pošty tedy nejde rozhodně svést na propad celého odvětví, důvod musíme hledat v operacích a hospodaření tohoto konkrétního podniku.
Doručování zásilek a dopisů pak jistě nelze označit za strategické odvětví, jako například energetiku nebo vodárenství, které by měl stát nutně kontrolovat pro veřejné blaho. Díky existenci pestré a fungující konkurence pak nelze ani argumentovat vysokými cenami nebo nedostupností služeb pro spotřebitele, kteří v čím dál větším procentu případů preferují soukromé alternativy.
V debatách pak neobstojí ani argument nedostatku již zmíněné konkurence. Její existenci totiž ještě donedávna bránila Česká pošta, která na plejádu svých služeb disponovala státním monopolem. V momentě, kdy byl tento monopol odstraněn, začala růst tržní konkurence a České poště klesat její zisk.
Zavírání poboček a propouštění zaměstnanců je tedy pouze logickým důsledkem ztráty tržního postavení se kterým se tato firma potýká. Budoucnost České pošty pak leží v privatizaci a přizpůsobení se moderním trendům – zejména v poskytování balíků na samoobslužných výdejních místech po vzoru dropboxů, nebo v prodejnách jiných firem po vzoru Zásilkovny. Ostatně, není třeba přicházet s ničím novým, stačí použít pouze to, co vymyslela konkurence.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Laura Feketeová
Zdroj: CETA