15. listopadu – den, kdy počet lidí žijících na této planetě dosáhl magického milníku osmi miliard. Jako již nesčetněkrát v lidské historii je tento populační nárůst přijímán s obavami a strachem.
Kritici v tomto případě velice často argumentují rizikem vyčerpání zdrojů a přelidněním. Nicméně populační růst je paradoxně právě tím, co nás od vyčerpání zdrojů chrání.
Příběh starý jako lidstvo samo. Počet zdrojů a surovin na této planetě je omezený a tudíž vyčerpatelný. Počet lidí, které tyto zdroje využívají nicméně omezený není a bude pouze stoupat. Někteří tedy, dle této logiky, dochází k závěru, že s růstem obyvatel bude úměrně klesat zásoba zdrojů až dojde nakonec k jejich úplnému vyčerpání. Tento závěr je však chybný.
I když jsou samotné premisy omezenosti zdrojů a také růstu obyvatelstva samy o sobě správné, závěr z nich vyvozený, tedy vyčerpání zdrojů už lze považovat za chybný. Rozhodující proměnou je totiž v tomto případě lidská tvořivost a vynalézavost.
V průběhu dějin můžeme pozorovat naprostý opak – tedy přečerpávání zdrojů. V dnešním světě potřebujeme u většiny statků reálně nižší vstup na vyprodukování vyššího výstupu. Svou roli zde hrají vynálezy a inovace, ale i prostý cenový mechanismus, který činí nedostatkové suroviny dražšími a nutí nás je substituovat levnější alternativou.
Jak již bylo řečeno, klíčovým důvodem jsou zde inovace a nové technologie. Strůjci těchto inovací jsou nepochybně lidé a je tedy logické oslavovat a vítat růst populace, neboť znamená více možných vynálezů a inovací, které nám pomohou vyřešit více našich problémů.
Nejenže je tedy růst populace pozitivním jevem, jelikož ukazuje že lidstvu se daří jako celku, je pozitivním jevem i pokud se bojíme o zachování našich zdrojů. Ultimátním zdrojem tohoto problému je totiž lidská mysl.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA