Důvěra v české ekonomice se dle říjnové průzkumu ČSÚ dále zhoršuje, platí to zejména o průmyslu, stavebnictví a také o spotřebitelích. Překvapivé je v rámci říjnového průzkumu výrazné zlepšení v obchodě a také ve službách, v obou případech jde ale o zlepšení po předchozím několikaměsíčním poklesu důvěry.
Vysoká inflace a její nepříznivý dopad na reálné příjmy domácností bude mít na maloobchod a služby v dalších měsících nepříznivý dopad, říjnové zlepšení v těchto segmentech české ekonomiky proto nepovažuji za udržitelné.
Celková důvěra v tuzemské ekonomice v říjnu klesla na svoji nejslabší úroveň od loňského března. Pokles důvěry v české ekonomice byl tažen zhoršením sentimentu mezi spotřebiteli a ve vybraných sektorech na straně podnikatelů, konkrétně v průmyslu a stavebnictví.
V případě průmyslu hlásí průzkum slabé hodnocení současné poptávky včetně exportní poptávky, pro příští tři měsíce se v tuzemském průmyslu zhoršil výhled zaměstnanosti.
Ve stavebnictví se v očekávání pro příští tři měsíce zhoršil výhled poptávky a zaměstnanosti.
V případě maloobchodu se zlepšilo jak hodnocení celkové ekonomické situace za uplynulé tři měsíce, tak očekávání celkové ekonomické situace pro příští tři měsíce.
Ve službách se zlepšilo hodnocení stávající ekonomické situace a zároveň se mírně zlepšil výhled poptávky a zaměstnanosti do příštích třech měsíců.
Spotřebitelská důvěra klesla na svou nejnižší úroveň od jara 1999. Zhoršilo se hodnocení stávající finanční situace domácností i její výhled pro příštích dvanáct měsíců.
Na náladě spotřebitelů se zjevně podepisuje vysoká inflace a její nepříznivý dopad na reálné disponibilní příjmy domácností.
Na říjnovém průzkumu důvěry v české ekonomice zaujme zlepšení nálady v tuzemském maloobchodu a sektoru služeb. Vzhledem k pokračujícímu poklesu důvěry mezi spotřebiteli lze předpokládat, že aktuální zlepšení sentimentu v maloobchodu a ve službách bude mít spíše přechodný charakter. Za zmínku stojí také zhoršení sentimentu v průmyslu: zde je důvěra nejnižší od loňského října a nepříznivá situace se přelévá do očekávání poklesu zaměstnanosti v tuzemském průmyslu.
Nejen na základně průzkumů spotřebitelské a podnikatelské důvěry lze čekat slabší výkon české ekonomiky v letošním druhém pololetí. Česká ekonomika může vykázat mezikvartální pokles HDP ve třetím i čtvrtém čtvrtletí, což by znamenalo technickou recesi. Na tuzemské spotřebitele bude nepříznivě působit růst životních nákladů, z průmyslu a stavebnictví přicházejí signály, že se v dalších měsících zřejmě ochladí poptávka po nových pracovnících.
Tuzemský průmysl bude narážet nejen na slabší výkon české ekonomiky, ale také na ochlazení poptávky a celkového výkonu průmyslu na globální úrovni, jak průběžně naznačují průzkumy z eurozóny.
RADOMÍR JÁČ, hlavní ekonom generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: PR Konektor