e-news.cz - kurzy
Reklama

Návrh novely zákoníku práce upravuje home office jednostranně a nelogicky

26.10.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Návrh novely zákoníku práce upravuje home office jednostranně a nelogicky

Covidová pandemie toho změnila tolik, že není přehnané říkat: Nic už nebude jako před ní. Platí to třeba o pohledu na home office, chcete-li práci z domova. Z někdejšího benefitu se v nejtěžším období stal záchranný mechanismus umožňující podnikatelům ekonomicky přežít. 

Zatímco firmy musely zareagovat už v roce 2020, stát přichází teď. Dvouletá prodleva zase není tak dlouhá – vzhledem k tomu, jak odlišně funguje privátní a veřejná sféra. Znamená to ale mimo jiné, že zatímco podnikatelé mají svou nevyhnutelnou „křížovou cestu“ pokusů a omylů už za sebou, stát stojí teprve na jejím začátku.

Ten má podobu návrhu novely zákoníku práce. Ministerstvo práce a sociálních věcí, které návrh předložilo, si při jeho přípravě muselo vybrat, za koho bude „kopat“: spíš za firmy, nebo za jejich pracovníky? Vybralo si zaměstnance, od zaměstnavatelů to pořádně schytalo v připomínkovém řízení. A nad některými ustanoveními novely kroutíme nevěřícně hlavou i my, kdo se legislativního procesu přímo neúčastníme.

Předkladatel například předpokládá, že by zaměstnavatel měl za nařízený home office přispívat zaměstnanci určitou finanční částkou. Je zřejmé, že stát tím chce na zaměstnavatele přenést část nákladů na energie domácnosti. Otázkou zůstává, jestli se i zaměstnavatelům sníží náklady na pracoviště.

Určitá regulace home office je nepochybně v pořádku, ale není jasné, proč by měla být takto detailně legislativně upravována. Jedná se stále o vztah zaměstnavatele a zaměstnance, kteří se vzájemně potřebují, a mají tedy přirozenou snahu se dohodnout. A zpravidla to tak v praxi i funguje, tím spíše, že je na trhu práce o dobré zaměstnance nouze.

Za zcela nepřijatelný však zaměstnavatelé považují třeba návrh povinnosti „písemně odůvodňovat zamítnutí jakékoli žádosti zaměstnance“, tedy i té o umožnění práce z domova (viz § 241, odst. 5). Již nyní tahá zaměstnavatel za výrazně kratší konec provazu, když musí uvést a pečlivě doložit důvody například k rozvázání pracovního poměru. Zaměstnanec nic z toho nemusí, zkrátka jen druhý den nepřijde. To, že tím může způsobit obrovské škody a náklady, žádný zákon v praxi neřeší. Odpovědnost zaměstnance a zaměstnavatele by měla být rozhodně vyváženější.  

Co se týká nastavení nákladů, které bude muset zaměstnavatel hradit zaměstnanci na home office, tak samozřejmě není problémem navrhovaných 2,80 Kč za hodinu, ale proč to má být taxativně stanoveno zákonem?

Ano, je-li potřeba práce z domova vyvolána ze strany zaměstnavatele, pak je třeba souhlasit s jasnou úpravou. Pokud je to ale potřeba či přání zaměstnance, pak je zároveň v pořádku nést určitý díl odpovědnosti a nákladů. Zaměstnavatel totiž již v kancelářském prostoru platí v nájmu a službách za pracovní místo zaměstnance (třeba plyn, elektřinu, pevná paliva, dálkové vytápění a centralizované poskytování teplé vody, dodávku vody z vodovodního řadu).  Jedná-li se tedy o preferenci zaměstnance, proč má zaměstnavatel totéž platit ještě jednou? A to včetně „odvozu odpadních vod a čištění jímek a odvozu komunálního odpadu“, jak stojí v návrhu…

K čemu to pak může vést? Pro zaměstnavatele se home office může stát ekonomicky nevýhodným kvůli výrazně zvýšené administrativě. V konečném důsledku to může vést k celkovému útlumu tohoto někdejšího benefitu.

TOMÁŠ BRABEC, senior partner, TEREZA SVATOŠOVÁ, payroll & HR manager PKF Apogeo

Foto: Pixabay

Zdroj: PKF Apogeo 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama