V období 2018-2020 inovovalo své služby a produkty až padesát sedm procent českých podniků. Jedná se o deset procentních bodů větší množství, než v předchozím sledovaném období 2016-2018.
Velký vliv na tak rekordní míru inovací mělo nepochybně i nucené přizpůsobování se na “covidovou ekonomiku”.
Vyplývá to ze zprávy Českého statistického úřadu (ČSÚ), která zkoumala míru inovací na vzorku osmdesáti šesti procent českých podniků zapsaných v obchodních rejstřících. Metodika ČSÚ pak definuje inovaci, jako zavedení nové, nebo zdokonalené formy do oblastí marketingu, výroby a řízení vnitřních procesů.
Nejvíce inovovali IT firmy
Největší procento inovujících podniků lze nalézt v IT sektoru, kde svou činnost nebo produkty inovovalo až sedmdesát sedm procent dotazovaných firem. Vzhledem k dynamickému rozvoji tohoto odvětví, který byl ještě umocněn zvýšenou poptávkou během pandemie, se pak rozhodně nejedná o žádné překvapení. Naopak nejmenší podíl inovujících firem můžeme nalézt v sektoru služeb. I přesto zde však zdokonalovalo své procesy až padesát šest procent firem.
Zdroj: ČSÚ
Zvýšení investic o více než 100 miliard Kč
Investice do inovací zároveň dosáhly hodnoty 267 miliard Kč. Jedná se o více než dvojnásobné zvýšení oproti předchozímu období, kdy podniky do zdokonalení své činnosti investovaly “pouze” 151 miliard Kč.
Firmy také do zavádění nových postupů a produktů vynaložily až 3.7 % svých tržeb. Jedná se tak o výrazné zvýšení oproti období 2016–2018, kdy tato statistika dosahovala pouze 2.1 %. Prim zde pak hrály podniky působící ve vědeckých a technických činnostech, které do inovaci alokovaly dokonce 13 % svých tržeb.
Do budoucna lze očekávat pokračování trendu
Vzhledem k plánované digitální a zelené transformaci lze i v dalším období očekávat rekordní množství investic do inovačních procesů. Oba tyto směry přináší robustní podpůrné programy na zavádění nových digitálních a zelených technologií, které budou podniky bezpochyby motivovat k dalšímu inovování.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA