Počet uprchlíku z Ukrajiny se rychle blíží k 300 tisícům a podle premiéra Fialy je Česká republika na hraně toho, co je schopna zvládat. Z logických důvodů zatím vláda nezmiňuje evropské kvóty. Francie, Německo nebo Itálie by na ně jistě kývly, ale nejen pro Ukrajince.
Autor: Vláda
Datum předložení: 9. 3. 2022
Hodnocení EM: 100%
Evidentně čekáme, jak se situace vyvine. Ukrajinské odhodlání bránit vlast v kombinaci s ruskou neschopností dává naději, že do 14 dnů může být konec. Příliv uprchlíků by se pak zastavil a většina by se postupně vracela domů. Stále to však může dopadnout opačně, válka bude eskalovat, Ukrajina padne a odejdou z ní další miliony lidí.
Nečekáme se založenýma rukama. Vedle exekutivních opatření už vláda navrhla a parlament v legislativní nouzi přijal tři zákony. Podívejme se stručně, co je jejich obsahem. Zákon o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem – Ukrajina zjednodušuje získání pobytového oprávnění a současně umožní uprchlíkům vstup do systému veřejného zdravotního pojištění. Pobytové oprávnění bude uprchlíkům poskytováno obratem, formou víza s platností na jeden rok, nikoli formou individuálních pohovorů ve státních uprchlických zařízeních. Pojistné za ně bude platit stát do chvíle, než budou mít vlastní příjem.
Díky nouzovému legislativnímu procesu je již také schválen zákon o opatřeních v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace. Zákon otevírá lidem s dočasnou ochranou trh práce. Nebudou muset chodit žádat o pracovní povolení, firmy nebudou prokazovat, že nesehnali domácího uchazeče, k Ukrajincům bude přistupováno jako k českým občanům. Samozřejmě po dobu platnosti víza, tedy jeden rok.
Ukrajinským dětem zákon umožňuje vstup do dětských skupin. Jejich matky (a nejen ty) tam budou moci pracovat jako vychovatelky, kterých tak jako tak máme nedostatek. Kromě ideální práce pro ženy to zmírní trauma ukrajinských dětí z neznámého prostředí a jazyka. Postaráno bude i o starší lidi. Poskytovatelé sociálních služeb je budou moci vzít jako své klienty. Zlatým hřebem zákona, obzvláště pro lidi, kteří prchajícím Ukrajincům kontrolují značky oblečení a mobilů, je humanitární dávka ve výši 5 000 korun na osobu na měsíc.
Třetí normou, přijatou v minulých dnech, je zákon o opatřeních v oblasti školství. Upravuje přijímání příchozích osob k předškolnímu, základnímu, střednímu a vyššímu odbornému vzdělávání. Stejně jako ve školkách, jsou i v některých školách problémy s volnými kapacitami, zákon proto určuje postup, jak v takovém případě místo pro žáka nalézt. V případě středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol dochází k prodloužení termínu pro podání přihlášek a prodloužení času pro přijímací zkoušku.
Pozměňovacím návrhem byla do zákona přidána možnost žáka konat zkoušku v ukrajinském či anglickém jazyce z matematiky, možnost nahradit doklady potřebné pro přijetí čestným prohlášením a také možnost přijetí do probíhajícího prvního ročníku střední či vyšší odborné školy. Samostatnou kapitolu pak tvoří obsah vzdělávání. Zákon umožní obsah školního vzdělávacího programu nebo akreditovaného vzdělávacího programu nahradit jiným vhodným vzdělávacím obsahem podle potřeb žáka nebo studenta.
Návrh zákona o opatřeních v oblasti daní, který se týká odečtu darů od základu daně z příjmů, na přijetí teprve čeká. Odečíst bude nově možné dary na nákup zbraní nebo bezúplatné plnění poskytnuté Ukrajině a právnickým nebo fyzickým osobám s pobytem na Ukrajině, a to až do výše 30%. Osvobozeno od daně bude nepeněžité plnění pro ukrajinské zaměstnance v případech, kdy firma jim a jejich rodinám poskytne ubytování. Osvobozen bude rovněž dar, který ukrajinský zaměstnanec obdrží jako pomoc v tíživé životní situaci.
Všechny lex Ukrajina jsou časově omezenými speciálními zákony k normám, které danou problematiku běžně upravují. Přímé novely nebyly zvoleny proto, že po jejich konzumaci se jejich ustanovení stanou bezpředmětnými. Legislativně jde o postup správný a zákonům jako celku nelze nic vytknout. Je třeba být připraven k rychlým novelizacím, prodloužení platnosti či přijetí dalších. Bohužel však platí, že žádný zákon nevytvoří nová místa v přeplněných školkách či školách, nezajistí práci, ubytování a už vůbec nezastaví válku.
Foto: Pixabay
Zdroj: redakce EM