Od druhé poloviny listopadu docházelo k prudkému propadu hodnoty bitcoinu, kterého si všimla i běžná média. Je to něco nenadálého, nebo součást běžného cyklu u komodity, která není ničím kryta?
Bitcoin dosáhl své maximální ceny, 68,9 tisíc dolarů za bitcoin, dne 10. listopadu 2021. Již za osm dní se však propadl pod hranici 60 tisíc dolarů a koncem listopadu se prodával kolem 57 tisíc dolarů. K dalšímu propadu došlo v prosinci, kdy se bitcoin dostal nejdříve pod hranici 50 tisíc dolarů a pak druhý prosincový týden až k 46 tisícům dolarů. Jeho současná cena osciluje kolem 50 tisíc dolarů za bitcoin.
Foto: kurzy.cz
Jak je ale vidět z grafu, bitcoin si v podstatě stejným vývojem již letos prošel několikrát. Od konce roku 2020 došlo k prudkému růstu ceny až na 40 tisíc dolarů, následně v lednu 2021 k propadu na 30 tisíc dolarů. Následovalo období prudkého růstu ceny, kdy se bitcoin v květnu několik dní držel nad 60 tisící dolary. V letních měsících ale došlo k prudkému propadu zpět na 30 tisíc a následnému růstu na podzim skoro k 70 tisícům.
V předchozích letech lze také sledovat podobně prudké změny hodnoty, i když samozřejmě v nižších absolutních číslech. Jakkoliv si investoři stále hledají fundamenty pro predikce kurzu, málokdo dokáže podobné změny předpovědět – nejčastěji jsme proto u veřejnosti svědky strategie HODL (hold on for dear life), dlouhodobé držby bitcoinu bez ohledu na krátkodobou volatilitu.
Zkrátka a dobře, investice do bitcoinu a jiných kryptoměn jsou velmi rizikovou záležitostí (zvláště to platí při použití páky). Na druhou stranu je nutné podotknout, že dlouhodobý trend je zatím jasný – bitcoin se z každého propadu vzpamatoval a vyrostl do ještě větších hodnot. To ale neznamená, že existuje jakákoliv garance, že tomu tak bude i teď!
MICHAL HEJL pracuje jako analytik CETA.
Foto: Pixabay
Zdroj: Michal Hejl