Celkem šedesát jedna procent Čechů žije ve společném soužití, z toho osmnáct procent má před svým protějškem tajemství týkající se financí a pět procent vlastní tajný účet. Padesát osm procent respondentů má účty oddělené a třicet devět procent společné.
Zjistil to průzkum NMS Market Research realizovaný pro Raiffeisenbank.
Tajemství týkající se peněz má před partnerem nebo partnerkou osmnáct procent Čechů. Častěji jsou to muži než ženy, nejvíce ve věku 35 – 44 let se základním nebo středoškolským vzděláním a z menších obcí od 1 000 do 1 900 obyvatel.
Zdroj: Raiffeisenbank a.s.
Čtrnáct procent Čechů žijících v partnerském soužití v posledním roce něco tajně koupilo a ve 39 % případů to stálo více než 5 000 korun. Pět procent dotazovaných má nějaký tajný účet, o kterém protějšek neví.
„Zajímavé je, že v průzkumu, který dělala v roce 2018 Raiffeisen stavební spořitelna, uvedlo společný účet čtyřicet jedna procent dotazovaných a letos má společný účet už jen dvacet osm procent Čechů. Zdá se, že se změnilo fungování domácností a přestává platit pravidlo, že jeden drží kasu a druhý basu. Časy, kdy většinou muž poslal celou výplatu na společný účet a žena z něj pak vše platila, jsou pravděpodobně minulostí,“komentuje situaci Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank.
Mezi partnery jsou častější oddělené účty, má je padesát osm procent respondentů, kteří se o pravidelné měsíční platby dělí dle domluvy. Společný účet na domácnost, ze kterého platí pravidelné platby i vše ostatní, má dvacet osm procent Čechů a jedenáct procent má společný účet na pravidelné platby a k tomu každý svůj účet na vlastní výdaje.
Zdroj: Raiffeisenbank a.s.
Foto: Pixabay
Zdroj: Raiffeisenbank a.s.