e-news.cz - kurzy
Reklama

Salvador a Bitcoin aneb jak nezavádět kryptoměny jako zákonné platidlo

29.09.2021, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Salvador a Bitcoin aneb jak nezavádět kryptoměny jako zákonné platidlo

Na počátku září se Salvador stal první zemí na světě, ve které byla zavedena kryptoměna, konkrétně Bitcoin, jako zákonné platidlo – tím druhým je americký dolar, Salvador vlastní měnu nemá. O pár dní později se Salvador stal také první zemí na světě, kde došlo k protestům proti Bitcoinu, včetně ničení bankomatů pracujících s touto kryptoměnou. Podle průzkumů veřejného mínění jsou cca dvě třetiny obyvatel proti Bitcoinu.
Je nutné říct, že rozhodnutí o zavedení Bitcoinu jako oficiální měny bylo spouštěčem, nikoliv hlavní příčinou protestů. Prezidentem Salvadoru je Nayiba Bukele, který zemi vládne dosti autoritativním způsobem. Nedávno například parlament ovládány jeho stranou odvolal soudce nejvyššího soudu a jmenoval nové. Nový soudci pak vydali rozhodnutí, podle kterého bude moci prezident kandidovat i v dalších volbách (v Salvadoru, stejně jako ve většině jiných zemích Latinské a Jižní Ameriky až donedávna nebylo možné mandát prezidenta opakovat).
Zavedení Bitcoinu se tak stalo konkrétním rozhodnutím, které mobilizovalo opozici vůči Bukelemu. Pro další země, které uvažují o kryptoměnách jako alternativách k běžným měnám pak případ Salvadoru přináší několik lekcí. Předně, změny takovéhoto rázu je nutné dělat postupně (V Salvadoru došlo k zavedení několik měsíců poté, co prezident s tímto návrhem přišel).  Je také nutná informační kampaň, která veřejnost seznámí s výhodami, ale také nevýhodami kryptoměn.  Vzhledem k velké volatilitě kryptoměn by také asi bylo dobré učinit určitá opatření, například zákaz půjček v nich denominovaných alespoň na přechodné období.
V tomto ohledu jsou varující zkušenosti ze střední Evropy z půjčkami denominovanými například ve švýcarských francích – po krizi v roce 2008 vsadily miliony domácností v různých zemích Evropy na tzv. švýcarskou hypotéku, úvěr denominovaný ve švýcarských francích s nižší úrokovou sazbou a vidinou posilování národních měn vůči franku. Jen v Polsku to bylo několik set tisíc lidí. Problém, který se objevil po několika letech, představuje pro tyto domácnosti kouli u nohy – zatímco úrokové sazby ve zlotém šly rapidně dolů, hypotéky s fixovanou sazbou ve francích dramaticky podražily vlivem oslabení zlotého vůči franku zhruba o polovinu. Zjednodušeně řečeno, na splátku hypotéky potřebují polské rodiny proměnit na franky jeden a půl násobek zlotých, než předpokládaly. Podobné problémy řeší ale i ve Skandinávii, Slovensku, Maďarsku nebo dalších zemích. V Polsku se nyní klienti bank dokonce opírají o rozhodnutí Evropského soudního dvora z roku 2019 na právo Poláků konvertovat hypotéky zpět do národní měny bez zbytečných poplatků, což samozřejmě výrazně destabilizuje bankovní sektor, počítající ztráty v desítkách miliard eur.
S ohledem na volatilitu Bitcoinu, jehož kurz oslabuje a posiluje o desítky procent během krátké doby, by dlouhodobé úvěry v této měně představovaly v podstatě ruskou ruletu. To se ale do bombastických titulků o Salvadoru jakožto zemi Bitcoinu zaslíbené rozhodně nevejde…
MICHAL HEJL, analytik CETA
Foto: Pixabay


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama