Červencové výsledky maloobchodu pozitivně překvapily, když tržby obchodníků očištěné o kalendářní vlivy podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně vzrostly o 1,9 procenta, bez očištění se zvýšily o tři procenta.
Další obnova poptávky bude s ohledem na vývoj mezd a nezaměstnanosti ale spíše pozvolná. Vyplývá to z reakcí oslovených analytiků pro ČTK. Podle nich by se za celý rok maloobchod mohl propadnout až o tři procenta, někteří ekonomové však předpovídají stagnaci, nebo dokonce mírný růst. Přesto předpokládají nejslabší výsledek za mnoho let.
V červenci byl mezi lidmi podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky patrný nárůst optimismu, který se projevil na jejich ochotě utrácet. Analytici podle něj v červenci v průměru čekali stagnaci tržeb. „V Komerční bance jsme počítali s nárůstem o 0,1 procenta,“ řekl.
U prodejů aut nadále pokračoval pokles a meziročně byly nižší o 10,5 procenta. Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera se ve srovnání s předchozími měsíci, kdy tržby klesaly meziročně mezi třiceti pěti a čtyřiceti pěti procenty, v červenci jedná o zlepšení. „V srpnu se ale dynamika opět zhorší. To naznačily nové srpnové registrace, které meziročně prohloubily svůj pokles z červencových devíti procent na třicet čtyři procent. Přitom v červnu se zdálo, že se prodeje aut začínají postupně zlepšovat, poslední dva měsíce však tento trend nepotvrdily,“ uvedl.
Český statistický úřad (ČSÚ) dnes spolu s údaji za maloobchod zveřejnil i výsledky za ubytování a stravování. Podle analytiků se potvrdilo, že česká klientela nedokázala nahradit zahraniční turisty. Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka tržby hotelů a penzionů v červenci meziročně klesly o 49,4 procenta. V případě restaurací je podle něj situace méně dramatická, když tržby klesly o 12,2 procenta. Ekonom UniCredit Bank Jiří Pour upozornil, že restauratéry postihuje rozšíření práce z domova, což se negativně projevuje v tržbách za obědy.
Práce z domova poznamenala podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka i oděvní společnosti. Klesla kvůli ní poptávka po nákupu formálních oděvů. „Naopak poptávka po tričkách či polokošilích vykázala vyšší míru stability. Oděvním a obuvním společnostem škodí propad cestovního ruchu, protože turisté tvoří důležitou část poptávky,“ vysvětlil.
Růst spotřeby bude podle analytika ČSOB Petra Dufka nadále spíše utlumený. „Pro letošní rok počítáme s reálným růstem tržeb obchodníků, bez motoristického segmentu, o necelé jedno procento. Půjde zřejmě o nejslabší výsledek od roku 2012,“ uvedl. Podle Brožky se spotřebitelská důvěra v červenci zvyšovala, ale v srpnu opět klesla. „Nikdo nemá jistotu, co se bude dít v případě zhoršení epidemiologické situace. Jak různá hygienická opatření zasáhnou běžný život,“ řekl. Za celý rok tak předpokládá pokles maloobchodních tržeb o tři procenta.
Seidler je v případě celkového letošního vývoje větší optimista. „Za celý letošní rok konsensus trhu předpokládá propad maloobchodních tržeb bez automobilů o dvě procenta. Poslední hodnoty však naznačují, že by vývoj mohl být příznivější a tržby by mohly spíše stagnovat, případně i mírně růst. V minulém roce rostly o 4,8 procenta,“ uvedl.
ČTK