Letošní rok přinesl v důsledku epidemie koronaviru mnoho změn, které během léta velmi citelně poznamenaly především možnosti cestování.
Došlo k uzavírání hranic různých států a celé řadě dalších opatření, což se odrazilo především na obvyklém turistickém ruchu. Jak ukázal průzkum společnosti Sazka, lidé začali daleko více preferovat tuzemskou dovolenou a změnili také své preference a zájmy, jak trávit letní dovolenou. Přečtěte si kolik letos lidé utratili, co jim v létě nejvíce scházelo, a zda letošní léto ovlivnilo jejich pohled na dovolenou i do budoucna. Průzkum probíhal ve dnech 21. – 26. srpna 2020 a zapojilo se do něj pět set padesát respondentů z celé ČR, muži I ženy ve věku 18 – 65 let.
Lidé letos zůstali v Česku, někteří dovolenou úplně vynechali
Přestože více než polovina Čechů vyráží každý rok pravidelně do zahraničí, ať už k moři nebo za zážitky, letošní rok a rizika spojená s cestováním výrazně změnily jejich chování. Průzkum ukázal, že letos se vydalo mimo Českou republiku jenom čtrnáct procent dotázaných, celých osmdesát šest procent respondentů potom dalo přednost pouze tuzemské dovolené. Zajímavou změnou je také fakt, že v během letošního léta si třetina Čechů volno vůbec nevybrala, ať už z důvodu omezených možností cestování nebo kvůli obavám o zaměstnaní a finančním možnostem.
Moře letos nahradily zážitky a zájem o sport a aktivní dovolenou
Zatímco v předchozích letech byla oblíbená letní dovolená spojená s cestováním do zahraničí, většinou směrem do plážových destinací a turistických letovisek, letos došlo k řazení států na seznam podle různých úrovní bezpečnosti. Letecké společnosti navíc zpřísnily podmínky cestování a nabízely jenom omezené množství letenek. I z těchto důvodů opadnul zájem Čechů o zahraniční pobyty, což značně podpořilo domácí turistický ruch. Výrazně se zvýšila poptávka po návštěvách českých a moravských památek, ale rostl také zájem o pronájem chat, chalup a kempů, které byly dříve spojené s tradičním létem v Česku. Pobyt na pláži si potom šedesát procent dotázaných nahradilo hlavně sportem a aktivní dovolenou. Zájem o volnočasové activity v Česku byl vidět na více frontách. „Na našem webu sportvokoli.cz, který provozujeme společně s Českým olympijským výborem, jsme během léta zaznamenali nárůst návštěvnosti. Vidět to bylo zejména u sportovních akcí, které lidé aktivně vyhledávali. Pevně doufáme, že tento sportovní trend vydrží lidem i do budoucna,“ shrnula Tereza Vyhnálková ze Sazky.
Více než polovina Čechů letos ušetřila a změnili názor na dovolenou
Mohlo by se zdát, že omezené cestovní možnosti a jiný způsob trávení dovolené přinesou spíše negativní vnímání letošního léta, ale překvapivě opak je pravdou. Kromě toho, že více než polovina respondentů přiznává, že letos během léta ušetřila, najde se i mnoho dalších věcí, které si lidé pochvalují. Například celých čtyřicet pět procent účastníků průzkumu připouští, že se jim nejvíce líbilo, že nejsou kvůli zahraniční dovolené ve stresu a prožili léto mnohem klidnějším způsobem.
Dalších dvacet tři procent dotázaných navíc ocenilo i to, že poznali také jiný způsob trávení léta oproti svým běžným zážitkům. Samotnou kapitolou je potom i atmosféra, kdy se oprášila tradice a do českých lokalit se vrátil život, tak jak to bývalo dříve. Výsledkem letošního nevšedního léta je fakt, že až šedesát sedm procent lidí nyní zvažuje změnu svých cestovních preferencí i do budoucna, a celých jedenáct procent je pevně rozhodnuto na základě nových zážitků nevracet se v příštím roce ke svému obvyklému způsobu dovolené, ale zvolit opět českou variantu.
„Léto může být parádní i v ČR. Letos jsme s manželkou a dcerou strávili asi měsíc na chatě. Hodně jsme se věnovali turistice, protože běhání mám teď kvůli prodělanému zánětu v koleni zakázané. Na chatě jsme vlastně byli už jsme dva měsíce na jaře. Chodili jsme po Krkonoších. Vždy jsem vzal jsem malou do krosničky a pádili jsme na čerstvý vzduch,“ řekl šermíř Jiří Beran, držitel ceny fair play za férové gesto z olympijských her v Riu 2016.
Foto + Grafy + Zdroj: SAZKA a.s.