e-news.cz - kurzy
Reklama

Které obory covid-19 poznamenal nejvíce?

11.08.2020, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Které obory covid-19 poznamenal nejvíce?

Koronavirová krize otočila trendy na trhu práce, na některé obory dopadla více, jiné poznamenala méně. Jak vypadá současná situace?


Obavy vzbuzuje propad automobilového průmyslu
První obory, které pandemie citelně zasáhla, byly gastronomie a cestovní ruch. V současné době ale největší obavy vzbuzuje propad automobilového průmyslu, protože na něj je u nás přímo nebo nepřímo navázaná zhruba čtvrtina firem. Podle odhadu Sdružení automobilového průmyslu Auto SAP letos klesne produkce zhruba o pětinu, což ve finančním vyjádření znamená, že tuzemští producenti přijdou o 215 miliard korun tržeb. Dvacet sedm procent firem v autoprůmyslu přerušilo na nějakou dobu výrobu zcela, šedesát procent částečně, jen třináct procent fungovalo v běžném režimu.
„Automobilky zatím propouštěly jen ve velmi malé míře, ubyli zejména zahraniční a agenturní zaměstnanci. Podle průzkumu Auto SAP ale více než čtyřicet jedna procent z nich očekává, že propouštět budou. Problémem lidí v automobilových profesích ale je, že v branži jsou poměrně vysoké platy, proto najít adekvátně ohodnocené uplatnění jinde nebude tak jednoduché,“ konstatuje Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.
Pro zaměstnavatele z jiných oborů ale to ale může přinést pozitivní efekt – například český výrobce značkového prádla Styx uvádí, že se s odstávkou automobilové výroby pro ně zlepšila dostupnost kvalifikovaných švadlen. Firmy specializované na šití autopotahů a dalších textilních doplňků totiž propouštěly. Textilní průmysl jako takový ale patří k těm ohroženým. Podle studie úvěrové pojišťovny Euler Hermes by v Evropě mohlo do konce roku zaniknout třináct tisíc společností, což znamená ohrožení až 158 tisíc pracovních míst.
Jak je to v oborech navázaných na cestovní ruch?
Podle aktuálních statistik zasáhla koronakrize třetinu zaměstnanců v České republice. Propad počtu zakázek o více než pětinu zaznamenalo podle červnového průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR padesát dva procent podniků. Díky vládní podpoře firmy zatím nesáhly k masovějšímu propouštění, více než třetinu lidí ale už postihlo snižování mezd, omezování pracovní doby nebo krácení benefitů.
„Je zřejmé, že nejvíce byli zasažení ti, kteří pracovali v cestovním ruchu, stravovacích službách a v kultuře. Do problémů se ale dostaly i další obory, které jsou na cestovní ruch navázané. Například prádelny a čistírny už v dubnu propustily třetinu zaměstnanců, protože poskytovaly služby především hotelům, které byly rázem bez zákazníků. Podobně na tom jsou malé pivovary, pekaři, řezníci nebo farmáři, kteří fungovali jako dodavatelé nejen hotelových restaurací.  Nucené uzavření provozoven zasáhlo i většinu poskytovatelů služeb – kadeřnictví, kosmetické salony, ale také například na fitness trenéry, finanční poradce, fyzioterapeuty, školitele, lektory a řadu dalších profesí,“ říká Michal Novák.
Je stále zájem o ajťáky, nové zaměstnance hledaly obchody a logistické firmy
Jsou ale obory, v nichž zájem o nové pracovníky nejen neochladl, ale dokonce vzrostl. Prognózy konzultačních firem ukazují, že koronavirová krize způsobí zrychlení digitalizace. To bude znamenat zvýšený zájem o práci IT odborníků a projektových specialistů. V této oblasti se setkáváme s určitým paradoxem – zatímco specialisté bez praxe ani v tomto oboru neseženou místo úplně snadno, menší zájem je i o odborníky s velkou praxí, kteří si svou práci nechají dobře zaplatit.
„V retailu byla situace nejednoznačná – uzavření obchodů dopadlo na velkou část prodejců, naopak prodejny potravin, drogerie a lékárny aktivně nabíraly posily. Velký boom zaznamenaly e-shopy. Ve druhém kvartálu letošního roku se u většiny z nich pohybovaly prodeje v podobných objemech jako v předvánočním období. To znamenalo, že retailové řetězce hledaly nové posily na prodejny i do skladů, aktivní nábor prováděly i doručovací služby, dopravci a logistické firmy,“ uzavírá Michal Novák.
Foto: archiv ASPEN.PR s.r.o.
Zdroj: ASPEN.PR s.r.o.
 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Sdílená auta stále více používají i lidé ve věku 40 – 60 let

30.04.2024, Autor: Z blogosféry

Carsharing se v posledních letech stává stále populárnější alternativou ke klasickému vlastnictví automobilu. A to nejen ve světových metropolích, ale i v České republice. Není překvapivé, že nejčastějšími uživateli jsou zástupci mladší generace, pro které je sdílená ekonomika součástí životního stylu.

Rozdělený dluhopisový trh

29.04.2024, Autor: Z blogosféry

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a dluhopisy změn: začaly se mezi nimi rozevírat výkonnostní nůžky. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Nálada spotřebitelů se prudce zlepšuje

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Podle dubnového konjunkturálního průzkumu z dílny Českého statistického úřadu vzrostl souhrnný indikátor tuzemské ekonomické důvěry z březnových 94,2 na aktuálních 97,0 bodu.

E-šmejdi způsobili za první čtvrtletí škody za 357 milionů korun

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Za první tři měsíce letošního roku se počet kybernetických útoků na klienty bank zvýšil o 21 procent. Celkově bylo napadeno 20 723 klientů. I přes vyšší počet útoků se snížila celková škoda, a to na 357 milionů korun. Klesla i průměrná škoda na jednoho klienta, která je mírně přes 17 tisíc korun. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Příspěvky na DIP zatím firmy nabízí spíše výjimečně. Zaměstnanci se k novému produktu staví rovněž opatrně

23.04.2024, Autor: Z blogosféry

Dlouhodobý investiční produkt mohou Češi využívat už od začátku letošního roku. Většina z nich ale nadále setrvává u penzijního spoření. Důvodem je především neznalost, ale také váhavost zaměstnavatelů. Ti vyčkávají a zatím pouze malá část z nich svým zaměstnancům na DIP přispívá. Hlavním argumentem je malá informovanost a případná administrativní zátěž.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama