Sněmovna nedokončila schvalování vládního návrhu na rozšíření elektronické evidence tržeb (EET) do dalších oborů podnikání.
Zhruba dvouhodinovou debatu provázela opoziční kritika novely, poslanci ani nezačali hlasovat o podaných pozměňovacích návrzích. Ve schvalování návrhu bude dolní komora pokračovat zřejmě na příští schůzi, která začne koncem května. Nynější schůze skončila.
U řečnického se dnes vystřídalo několik opozičních poslanců. Z vládních promluvil jen Jiří Bláha z hnutí ANO, podle kterého EET podporují všechny podnikatelské asociace. „Ti, co brání dalšímu rozvoji podnikání, tady mluvili dvě hodiny,“ řekl Bláha. „EET je zbytečná, nepřináší peníze, je to byrokratická překážka,“ tvrdil naopak šéf poslanců opoziční ODS Zbyněk Stanjura.
Jako první ale vystoupil občanský demokrat Vojtěch Munzar, jenž nařkl koalici ANO a ČSSD z toho, že vytvářejí nepřátelské prostředí k podnikání. Pirát Mikuláš Ferjenčík označil EET za vlajkovou loď premiéra Andreje Babiše a jeho hnutí ANO, která ale má děravé dno.
„Přinášíte systém, který má lidi znechucovat a odrazovat od podnikání,“ uvedl Munzar. Mluvil také o nadužívání pravomocí finanční správy, o údajném zneužívání zajišťovacích příkazů nebo o výzvách novomanželům, aby sdělili, kde měli svatební hostinu. „Demokratický režim nepoužívá metodu ‚když se kácí les, létají třísky‘,“ řekl poslanec ODS. Podle Ferjenčíka je EET represivní byrokratické opatření, které nepřináší podnikatelům žádnou přidanou hodnotu. „Negativně dopadne na životy několika set tisíc lidí,“ uvedl. Lidovec Marian Jurečka poukazoval na to, že EET se měla původně vztahovat jen na vybrané typy podnikání, nikoli paušálně na všechny.
Vláda zavádí evidenci tržeb s argumenty narovnání podnikatelského prostředí a zabránění daňovým únikům. Ferjenčík podobně jako Munzar zpochybnil přínos EET k lepšímu výběru daní. Údaje jsou podle Munzara „vycucané z prstu“, podle Ferjenčíka účelově nadhodnocené.
Elektronická evidence tržeb už platí například pro obchody a restaurace. Nynější novelou kabinet reagoval na rozhodnutí Ústavního soudu, který další vlny zavádění evidence tržeb zrušil. Nově by se měla týkat mimo jiné řemeslníků, lékařů a advokátů. Části podnikatelů předloha umožní evidovat tržby bez připojení k internetu pomocí papírových účtenek. Norma rovněž posouvá do nejnižší desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty třeba stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin.
Části opozice se zřejmě nakonec nepodaří prosadit zamítnutí předlohy ani zrušení zákona o elektronické evidenci tržeb jako celku. Rozpočtový výbor doporučil schválení jen několika z mnoha podaných pozměňovacích návrhů.
ČTK