Česká republika je v současnosti sedmá nejhorší ze zemí Evropské unie v čerpání evropských dotací.
Ze zemí Visegrádské čtyřky je v tomto ohledu po Maďarsku druhá. V aktuálním programovém období má ČR smluvně zajištěnu asi čtvrtinu prostředků z celkových téměř šesti set padesáti miliard, které může z evropských fondů čerpat.
Na konci března měla ČR smluvně zajištěných 24,5 procenta evropských dotací určených na programové období 2014 až 2020, což činí necelých 150 miliard korun. Celkově může ČR čerpat až 648 miliard korun, které má z evropských fondů přiděleny. „Ke konci února jsme přeskočili i některé staré členské země, ať už se jedná třeba o Maltu nebo Itálii, která podobně jako Česko také dostává hodně prostředků. V tomhle jsme se určitě posunuli. Přeskočili jsme tři země za dva měsíce, a to je hodně,“ sdělila v rozhovoru pro ČTK náměstkyně Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Olga Letáčková. Podle náměstkyně pak ČR letos čerpání zrychlila a v žebříčku přeskočila tři další země.
Olga Letáčková také uvedla, že se Česká republika těžko může poměřovat s některými staršími členskými zeměmi, které do rozpočtu více přispívají, než z něj dostávají (jako třeba Rakousko). Objektivnější je podle ní srovnání se státy Visegrádské čtyřky, které do EU vstoupily ve stejné době a v přepočtu na obyvatele dostávají srovnatelný objem peněz. Tam jsme, dle slov ministryně, přeskočili Polsko i Slovensko a nacházíme se hned za Maďarskem. Od začátku tohoto roku se čerpání dotací výrazně zrychlilo. „První právní akty se uzavíraly na podzim loňského roku. Na začátku prosince jsme byli zhruba na deseti procentech. Jen za březen tam přibylo téměř 35 miliard, a poskočili jsme tak téměř o pět procentních bodů.“
Do konce roku chce mít MMR pod smlouvou 244 miliard Kč z dotací
Koncem letošního roku chce mít MMR, jež zodpovídá za evropské dotace, smluvně ošetřeno minimálně 40 procent dotací z EU, činících 244 miliard korun. ČR má celkově přiděleno 648 miliard korun, ale pokud by do konce roku 2018 naše země nesplnila některá z kritérií, může jí Evropská komise odebrat 38,6 miliardy korun.
V předchozím programovém období 2007 až 2013 měla ČR možnost čerpat z evropských fondů zhruba 700 miliard korun. Z této částky nevyčerpala asi čtyři procenta. Co se týká srovnání stavu čerpání právě s předchozím programovým obdobím, provádí se dle Letáčkové jen velmi obtížně. „Na první pohled by se mohlo zdát, že jsme pomalejší. Ale v minulém programovém období jsme měli jinou strukturu programů. Ta rychlá čísla nám dělaly Regionální operační programy, které měly jednoduché projekty. Ty sektorové programy, řízené z ministerstev, měly pomalejší náběh.“