e-news.cz - kurzy
Reklama

Mošovský: Pandemie uvrhla globálně do chudoby 100 milionů lidí

22.01.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Mošovský: Pandemie uvrhla globálně do chudoby 100 milionů lidí

Zatímco již druhým rokem sledujeme několikrát denně nové počty případů a úmrtí v souvislosti s koronavirem a odhady na náklady ekonomického lockdownu se pohybují mezi dvěma a čtyřmi miliardami na den, jiný zásadní údaj se naší pozornosti vyhýbá.
Tímto údajem je absolutní globální chudoba, tedy procento světové populace s denním disponibilním příjmem nižším než 1,90 dolaru denně. Jak ukazují data světové banky, toto číslo posledních čtyřicet let vytrvalo klesalo, a to včetně období minulé finanční krize. V roce 2017 tak v absolutní chudobě žila méně než desetina světové populace.

Procento světové populace s disponibilním příjmem 1,90 dolaru denně

Zdroj: Světová banka

Pandemie tento trend otočila. Rok starý předběžný výpočet z ledna 2021 ukazoval, že pandemie uvrhla v roce 202 dalších 119 až 124 milionů lidí do absolutní chudoby, a následný červnový výpočet ukázal, že ačkoliv byl původní odhad příliš pesimistický, v absolutní chudobě se pravděpodobně skutečně ocitlo dalších 97 milionů osob. Rozšíření koronavirových vakcín a celkové uvolnění opatření růst chudoby v roce 2021 zpomalilo, přesto však čekáme v roce 2021 další zhoršení situace. V dlouhodobém horizontu pak důsledkem pandemie bude, že namísto původního cíle vymýtit celosvětově absolutní chudobu do roku 2030 lze realisticky v témže roce očekávat, že 7 % světové populace (600 milionů lidí) bude nadále v chudobě setrvávat.
Počet osob (v mil.) žijících na 1,90 dolarech denně, včetně odhadu pro roky 2018-2020 a predikce pro rok 2021

Zdroj: United Nations

Důležitým faktem je i skutečnost, že šedesát procent nově chudých pochází z jižní Asie. Jakkoliv nelze zlehčovat těžkou situaci mnohých jedinců a domácností v Čechách, prakticky nikdo v Evropě není ohrožen absolutní chudobou. Produktivita práce a životní standard jsou u nás dostatečně vysoké, trh práce nasycený, úspory slušné a sociální systém dost robustní na to, aby i nejchudší Češi byli daleko od žití na dvou dolarech denně.
Totéž neplatí pro obyvatele jižní Asie. Místní obyvatele si nemohou dovolit prosedět několik měsíců mimo trh práce a nemají možnost odejít na home office. Lokální vlády proto mají při zavádění opatření daleko menší manévrovací prostor než vlády evropské, což jim nezlehčuje ani to, že obyvatelé jižní Asie zdaleka nejsou zasaženi jen lokální regulací. Evropa představuje odbytiště kolem pětiny regionálního exportu, a další pětina exportovaných statků putuje z jižní Asie do Severní Ameriky. Pandemie s sebou přinesla samozřejmě přirozenou změnu spotřebitelského chování, ke které však omezení obchodu a pohybu notnou měrou přispěly, v důsledku čehož se meziročně snížil objem obchodu vůči HDP v nejvíce postiženém regionu o třetinu.
Jako pozitivní fakt může stále být vnímáno, že i přes významný růst globální chudoby se stále jedná pouze o návrat do roku 2016. Pandemie nás tedy zatím stála jen pět let boje s chudobou. Tento náklad by mohl být menší, kdyby se vlády bohatého světa neuchýlily ke koronavirovému nacionalismu, a nezačaly omezovat obchod a zavádět pod rouškou ochranných opatření protekcionistické politiky. Nejen, že takové kroky přispívají zásadně k růstu chudoby ve světě, ale dlouhodobě ochuzují i obyvatele bohatých států.
JAN MOŠOVSKÝ, je ekonom, studie doktorské studium na IES UK a jako analytik spolupracuje s CETA – Centrem ekonomických a tržních analýz, a think-tankem Liberální institut.
Foto: Pixabay
Zdroj: Jan Mošovský


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Dopad globálních událostí na ČR: Jak se mění náš svět a co to znamená pro nás?

30.04.2025, Autor: Josef Neštický

Svět kolem nás se mění. A přestože se často soustředíme na vnější události, mnohé z nich se nás dotýkají přímo. Ať už jde o války, globální ekonomické zpomalení nebo technologické změny, všechny tyto faktory mají své důsledky pro každodenní život nás, obyvatel České republiky. Co to znamená pro naše peněženky, firmy a jak to vše ovlivňuje naši náladu?

Finanční plánování pro rodiny: Peněženky se otřásly, rozum vítězí

29.04.2025, Autor: Josef Neštický

Ještě před pár lety stačilo vyjít s výplatou. Dnes? Bez rozumného finančního plánu se rodinné peníze rozkutálí rychleji než drobné v dětské kapse. V době, kdy inflace brzdí, ale ceny dál tvrdohlavě drží rekordní výšiny, je umění hospodařit klíčové. Jak si v roce 2025 nastavit rodinné finance tak, abychom měli klidné noci?

e-news.cz - kurzy
Reklama

Manželství a majetek: Jak ochránit sebe i rodinu před riziky a dluhy

28.04.2025, Autor: red

S příchodem teplých a slunečních dní začíná i sezóna svateb – čas, kdy si páry slibují lásku, důvěru a společnou budoucnost. Svatba je významný životní krok, který však neznamená jen nový začátek v osobním životě, ale také zásadní změnu v oblasti financí.

AI se stará o slepice

28.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Umělá inteligence nyní proniká do různých odvětví. Přesto by mnohé mohlo překvapit, že najde využití také v zaopatření slepic a zlepšení jejich zdraví. Tím by AI mohla zajistit jejich větší nosnost a tím zvýšit výdělky farmářů a možná i levnější vejce.

Osobní bankrot: Kompletní průvodce pro rok 2025. Co čeká dlužníky?

28.04.2025, Autor: Josef Neštický

Ztratit kontrolu nad dluhy není dnes výjimka – ale řešení existuje. Osobní bankrot, oficiálně „oddlužení“, prochází zásadní proměnou. Od října 2024 trvá už jen tři roky, ne pět. A změn je víc. Kdo může o oddlužení požádat, co jej čeká a jak se vyhnout fatálním chybám?

e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Daně, dluhy investice. Všechno je otázkou priorit, ale jakou ideologií se vlastně řídí ODS?

25.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Občanští demokraté uvažují, že zvýší daně, a/nebo dluhy. Pět měsíců před volbami to není od vládnoucí pravicové strany vůbec chytré. Koalice SPOLU „zvládla“ od roku 2021 poztrácet půl milionů voličů právě tím, že místo výraznějšího šetření má rozpočet pořád v dost velkém deficitu a ještě zvedla daně pracujícím rodinám, živnostníkům i firmám.

Daňhel: Hrozí Česku plíživá změna parlamentní demokracie na demokracii autoritativní?

23.04.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Máme ještě v živé paměti, jak se bývalý prezident Zeman, chorobně toužící po moci, úporně, ale naštěstí marně pokoušel přerýsovat v české parlamentní demokracii svou roli na americký prezidentský systém. Je paradoxem, že byl zvolen do dvou funkčních období a mohl se tak do paměti národa zapsat, což by asi rád udělal, reálně však zanechal za sebou úctyhodný seznam svých dosti nepovedených skutků.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Čokoláda z bobů nebo slunečnice místo kakaa?

22.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Cena kakaa v minulém roce vzrostla dokonce o 300 %, což zapříčinilo také růst cen čokolády. Jak roste cena kakaa, výrobci experimentují s alternativami, kterými by mylo možné kakao v čokoládě nahradit, aby se udržela dostupná cena. 

Stopka vlády na emisní povolenky: Odstřižení od evropských peněz nebo brzda přechodu na ekologičtější zdroje energie?

18.04.2025, Autor: Z blogosféry

Už za dva roky by měly v Česku platit povolenky na vytápění, zdražit by se mělo jak vytápění plynem, tak uhlím. Česká vláda se však nedávno vyjádřila, že chce od povolenek odstoupit, což nelze tak snadno. Nejistota ohledně zavedení povolenek brzdí širší uplatnění ekologičtějších zdrojů, jako jsou třeba tepelná čerpadla.

Sazka reklama
Reklama