Apogeo
Reklama

Analýza: Jací poslanci byli v končící sněmovně nejliberálnější? 

06.11.2021, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Analýza: Jací poslanci byli v končící sněmovně nejliberálnější? 

Nejliberálnějším poslanci v právě končícím volebním období (2017–2021) se stali Jiří Ventruba, Jan Zahradník a Ivan Adamec z poslaneckého klubu ODS, nejméně liberálními naopak Petr Dolínek ČSSD, Jiří Valenta z KSČM, Jan Schiller (ANO) a Kateřina Valachová z ČSSD. Z poslanců, kteří mandát letos obhajují, je nejliberálnější Ivan Adamec (ODS) z Královéhradeckého kraje.


Zdroj: Skóreposlanců.cz.

„Výsledky našich projektů Skóre poslanců, Skóre senátorů a Skóre europoslanců dlouhodobě ukazují, že poslanci a senátoři KDU-ČSL opakovaně zaznamenávají negativní skóre, tedy jejich účast na hlasování svobodu českých občanů snižuje. Naše výsledky tak potvrzují, že ideově se KDU-ČSL do koalice Spolu příliš nehodí,“ uvedl vedoucí projektu a ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. „Z hlediska liberálnosti hlasování v Poslanecké sněmovně se k ODS a TOP 09 více hodí STAN, ale i Piráti,“ dodává Pánek.
Hlasování vybíráme tak, abychom podchytili ta nejdůležitější hlasování, která se v Poslanecké sněmovně odehrají. Bereme v potaz pouze legislativní hlasování, ne tedy např. hlasování o důvěře vládě nebo nezávazných usneseních sněmovny. Nezařazujeme ani hlasování o rozpočtu a státním závěrečném účtu. Za shodné hlasování s pozicí Liberálního institutu dáváme kladný bod, za opačné hlasování záporný bod a za zdržení dáváme nulu. Do vyhlašovaného žebříčku jsme zařadili pouze poslance, kteří se zúčastnili (byť zdržením) aspoň třetiny hlasování, která jsme vybrali.
„Skóre poslanců se od ostatních našich projektů odlišuje tak, že zatímco například v Daňovém břemenu či Indexu byrokracie prezentujeme objektivní fakta, se kterými může každý naložit dle uvážení, ve Skóre jsou hodnotové soudy přímo součástí naší metodiky. Věříme však, že naše pozice a skrze ně projekt Skóre dobře zachycuje to, jak která poslankyně či poslanec hlasuje ve prospěch osobních i ekonomických svobod,“ vysvětluje analytik projektu a ředitel výzkumu Liberálního institutu Jan Mošovský.
„Výsledky mezi poslanci progresivních a konzervativních stran pochopitelně ovlivní i to, zda Sněmovna v daném období hlasuje spíše o záležitostech ekonomických nebo o otázkách osobních svobod,“ doplňuje Mošovský. „Vzhledem k tomu, že do hodnocení zahrnujeme nejširší možné spektrum substantivních hlasování, i hlasované zákony v daném období reflektují činnost Sněmovny a jednotlivých poslanců. Ti disponují zákonodárnou iniciativou a mohou tak navrhovat (ne)liberální zákony, které by se pak promítly v jejich hodnocení.“
Smutnou okolností je, že stejně jako při loňském vyhlašování Skóre senátorů je i letos jeden z nejliberálnějších legislativců bohužel již po smrti. Poslanec Jiří Ventruba (ODS/Brno) se stal jednou z více než třiceti tisíc českých obětí koronavirové pandemie. Čest jeho památce.
Liberální institut s projektem začal v roce 2017, kdy vyhlásil Skóre poslanců (zvítězil František Laudát z TOP 09). V roce 2018 a 2020 jsme vyhlásili Skóre senátorů (zvítězili Pavel Eybert a Zdeněk Nytra z ODS) a v roce 2019 Skóre europoslanců (zvítězil Jiří Payne ze Svobodných). V projektu plánuje institut pokračovat i v budoucnosti. Budeme monitorovat poslance a senátory i během příštích volebních období. U déle sloužících poslanců a senátorů bude tak možné sledovat, zda se časem stávají většími či menšími liberály.
Skóre poslanců vychází z metodiky americké organizace FreedomWorks, jde o léty prověřený způsob, jak ověřovat, zda poslanci hájí občany před vládou a zda plní volební sliby. Doufáme, že se naší iniciativou inspirují také další liberální think-tanky v Evropě, což nám umožní i mezinárodní srovnání.
Poznámka: Všechna data, se kterými pracujeme, jsou dostupná na webu Skóreposlanců.cz. Návštěvníci webu si tak mohou provést vlastní analýzy a mohou kontrolovat naše výpočty a závěry.
Foto: Pixabay
Zdroj: Gabriela Řezníčková


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Finanční plánování pro rodiny: Peněženky se otřásly, rozum vítězí

29.04.2025, Autor: Josef Neštický

Ještě před pár lety stačilo vyjít s výplatou. Dnes? Bez rozumného finančního plánu se rodinné peníze rozkutálí rychleji než drobné v dětské kapse. V době, kdy inflace brzdí, ale ceny dál tvrdohlavě drží rekordní výšiny, je umění hospodařit klíčové. Jak si v roce 2025 nastavit rodinné finance tak, abychom měli klidné noci?

Manželství a majetek: Jak ochránit sebe i rodinu před riziky a dluhy

28.04.2025, Autor: red

S příchodem teplých a slunečních dní začíná i sezóna svateb – čas, kdy si páry slibují lásku, důvěru a společnou budoucnost. Svatba je významný životní krok, který však neznamená jen nový začátek v osobním životě, ale také zásadní změnu v oblasti financí.

Sazka reklama
Reklama

AI se stará o slepice

28.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Umělá inteligence nyní proniká do různých odvětví. Přesto by mnohé mohlo překvapit, že najde využití také v zaopatření slepic a zlepšení jejich zdraví. Tím by AI mohla zajistit jejich větší nosnost a tím zvýšit výdělky farmářů a možná i levnější vejce.

Osobní bankrot: Kompletní průvodce pro rok 2025. Co čeká dlužníky?

28.04.2025, Autor: Josef Neštický

Ztratit kontrolu nad dluhy není dnes výjimka – ale řešení existuje. Osobní bankrot, oficiálně „oddlužení“, prochází zásadní proměnou. Od října 2024 trvá už jen tři roky, ne pět. A změn je víc. Kdo může o oddlužení požádat, co jej čeká a jak se vyhnout fatálním chybám?

Apogeo
Reklama

Schmarcz: Daně, dluhy investice. Všechno je otázkou priorit, ale jakou ideologií se vlastně řídí ODS?

25.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Občanští demokraté uvažují, že zvýší daně, a/nebo dluhy. Pět měsíců před volbami to není od vládnoucí pravicové strany vůbec chytré. Koalice SPOLU „zvládla“ od roku 2021 poztrácet půl milionů voličů právě tím, že místo výraznějšího šetření má rozpočet pořád v dost velkém deficitu a ještě zvedla daně pracujícím rodinám, živnostníkům i firmám.

Daňhel: Hrozí Česku plíživá změna parlamentní demokracie na demokracii autoritativní?

23.04.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Máme ještě v živé paměti, jak se bývalý prezident Zeman, chorobně toužící po moci, úporně, ale naštěstí marně pokoušel přerýsovat v české parlamentní demokracii svou roli na americký prezidentský systém. Je paradoxem, že byl zvolen do dvou funkčních období a mohl se tak do paměti národa zapsat, což by asi rád udělal, reálně však zanechal za sebou úctyhodný seznam svých dosti nepovedených skutků.

Čokoláda z bobů nebo slunečnice místo kakaa?

22.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Cena kakaa v minulém roce vzrostla dokonce o 300 %, což zapříčinilo také růst cen čokolády. Jak roste cena kakaa, výrobci experimentují s alternativami, kterými by mylo možné kakao v čokoládě nahradit, aby se udržela dostupná cena. 

e-news.cz - kurzy
Reklama

Stopka vlády na emisní povolenky: Odstřižení od evropských peněz nebo brzda přechodu na ekologičtější zdroje energie?

18.04.2025, Autor: Z blogosféry

Už za dva roky by měly v Česku platit povolenky na vytápění, zdražit by se mělo jak vytápění plynem, tak uhlím. Česká vláda se však nedávno vyjádřila, že chce od povolenek odstoupit, což nelze tak snadno. Nejistota ohledně zavedení povolenek brzdí širší uplatnění ekologičtějších zdrojů, jako jsou třeba tepelná čerpadla.

Schmarcz: Nejcennější aktivum na planetě? Lidský mozek. Trump vědce ze Spojených států vyhání, bohužel Česko je získá sotva

16.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Trump zřejmě nemá rád vědu. Omezuje financování i špičkovým výzkumným institucím. Ohrožuje tím jednu z nejdůležitějších komparativních předností Spojených států, jíž je schopnost doslova nasávat mozky z celého světa a zapřáhnout je coby zdroj síly ve vlaku americké prosperity. Přes jeho hloupost v tom však jistě USA zůstanou stále dobré.

e-news.cz - kurzy
Reklama