Neopakovat chaos, ve kterém vláda i ministerstvo zdravotnictví vyhlašovaly nařízení, která byla následně odvolávána či rušena soudy. To je cílem expertní skupiny Covid a právo, která se otevřeným dopisem, který iniciovala prezidentka Unie rodinných advokátů a zakladatelka expertního týmu Covid a právo Daniela Kovářová, obrátila na ministerstvo zdravotnictví s nabídkou odborné součinnosti při vyhlašování covidových opatření.

„Jsme nově vzniklý expertní tým Covid a právo, který sdružuje na sedmdesát odborníků se specializací na právo, ekonomii, psychologii, sociologii, komunikaci i vzdělávání. Nabízíme Vám bezplatnou pomoc a expertní pohled v oblasti práva v souvislosti s vyhlašováním a prosazováním opatření, která mají zabránit nejen dalším zbytečně ztraceným životům, ale i rozpadu právního státu, ke kterému dochází poslední rok a půl,“ píše se v úvodu dopisu.

Jak dále dopis uvádí, autoři by rádi pomohli řešit složitou situaci, aby se již neopakoval chaos, ve kterém vláda i ministerstvo zdravotnictví vyhlašovaly nařízení, která byla následně odvolávána či rušena soudy. „Záleží nám na tom, aby byla zastavena eroze právního státu. Chtěli bychom také přispět ke stabilizaci společnosti a opětovnému respektování platných zákonů jak ze strany státu, tak ze strany nás, občanů. Věříme, že i v složité době pandemie koronaviru se dají dělat opatření právně správně tak, aby soudy nemusely tyto právní akty rušit.“

Za zřízením expertní skupiny Covid a právo stojí Unie rodinných advokátů a nadační fond Srdce Česka. Všichni členové a členky tohoto týmu pracují podle zakladatelky a mluvčí expertního týmu Covid a právo Daniely Kovářové bez nároku na honorář. Své zkušenosti opírají mimo jiné o to, že v dobách nejtěžších karanténních opatření vedli bezplatnou Koroporadnu, která pomáhala lidem vyrovnat se s problémy vyplývajícími ze života v krizovém stavu. Koroporadna lidem pomáhala nejen v oblasti práva, ale i financí, rodinného života, zdravotnictví a dalších. „Pro další diskusi a expertní pohled jsem Vám já i moji kolegové z týmu Covid a právo k dispozici. Velmi ráda se s Vámi osobně potkám nad diskuzí o tom, jak společně a jakými konkrétními kroky můžeme obnovit důvěru nás všech v instituci právního a demokratického státu,“ uzavírá prezidentka Unie rodinných advokátů a zakladatelka a mluvčí expertního týmu Covid a právo Daniela Kovářová.

Foto: Pixabay

Zdroj: Dušan Šrámek