Technologie nejsou všemocné. Lidé nejsou roboti a osobní kontakt v kanceláři je nenahraditelný. I taková zjištění přinesla doba pandemie, která na dlouhé měsíce uzavřela jak obchody a provozovny služeb, tak většinu kanceláří.

Digitalizace nabrala na obrátkách ve všech směrech, ale také vytyčila oblasti, které se bez fyzického setkávání lidí obejdou jen velmi těžko. Home office má vedle nesporných výhod i své nedostatky. Kancelář proto nikdy zcela nenahradí. Shodují se na tom i zástupci českých firem.

„Konec home office,“ zní z vedení

S rozvolňováním se zaměstnanci vrací do kanceláří. Přestože home office vnímají převážně pozitivně, firmy je volají zpět. Dle průzkumu společnosti Manpower, který proběhl mezi sedmi stovkami českých firem, jen 2 % společností počítá s pokračováním práce na dálku. 80 % oslovených firem chce zaměstnance vidět v kancelářích, 15 % dalších chce home office kombinovat s prací v kancelářích. Zaměstnavatelé se totiž obávají nižší produktivity, kterou v domácím prostředí zaznamenali. Slabinou home office je i horší spolupráce mezi kolegy na dálku. Hrozí také ztráta firemní kultury. Ta je přitom nezbytná pro udržení kvalitních zaměstnanců, po kterých je na trhu stále hlad.

Kreativita a inovace sídlí v kancelářích

Zkušenosti z pandemie svědčí o zhoršení pracovních návyků, které firmy chtějí v kancelářích zase obnovovat. Ukázalo se také, že kreativitě a inovativním procesům se nejlépe daří při náhodném osobním setkávání. To je možné jedině v práci a potvrzují to překvapivě i technologické společnosti, kterým je virtuální prostředí vlastní. Kanceláře jako inovativní pracovní prostředí opěvuje i šéf Applu Tim Cook. Také studie společnosti Microsoft Work Trend Index přináší závěry o výhodách setkávání tváří v tvář nebo nevýhodách home office. Vedle nesporných výhod totiž znamená přináší více stresu. Větší tlak na psychiku v domácím prostředí potvrzuje i průzkum personální agentury Grafton Recruitment mezi více než tisícovkou respondentů napříč všemi obory. Není divu, že se firmy hromadně vracejí zpět do kanceláří.

Dle slov ředitele komerčních projektů PSN Františka Jiránka je kvalitní a moderní pracovní prostředí pro firmy nadále silným benefitem. Ocení ho především ty společnosti, které se dívají dál do budoucnosti. „Průběžně prodlužujeme nájmy kanceláří, obecně v tuto chvíli nevidíme trend, že by se poptávka po kancelářských prostorech dramaticky snižovala,“ uvedl zástupce společnosti PSN, která loni svoji nabídku kancelářských prostor doplnila i o prestižní kanceláře v legendárním mrakodrapu City Empiria.

Foto: Pixabay

Zdroje: Manpower, Microsoft, Grafton Recruitment, PSN