e-news.cz - kurzy
Reklama

Josef Jaroš: Proč řemeslníci netruchlí, že paušální daň není nic pro ně

22.01.2021, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Josef Jaroš: Proč řemeslníci netruchlí, že paušální daň není nic pro ně

S přihláškami k placení paušální daně to bylo trochu jako s americkými prezidentskými volbami: Termín sice vypršel v pondělí 11. ledna, na finančních úřadech – stejně jako ve volebním štábu Donalda Trumpa – ale ještě několik dní toužebně vyhlíželi pošťáky.
I s korespondenčními registracemi se nakonec pro tuhle novinku rozhodlo zhruba šedesát šest tisíc živnostníků.
Podle původních odhadů, které v médiích dávala k lepšímu ministryně Alena Schillerová, jich sice mělo být minimálně sto tisíc, ale budiž. Ostatní se třeba rozhoupou příští rok. Dřív totiž k „reparátu“ nebudou mít příležitost. Pokud se ovšem nechystají živnost teprve zahájit, nebo obnovit po přerušení.
Navíc budou mít jedinečnou možnost zeptat se kohokoli z těch šedesát šest tisícovek na jeho osobní zkušenosti. Ty by podle ministerstva měly být jen a jen pozitivní: úbytek administrativy, roční finanční úspora v řádu desetitisíců korun, kromě zadání trvalého příkazu na 5 469 korun měsíčně už žádné další starosti.
Ale ještě dřív, než si první z „pionýrů“ mohli paušální daň a její dopady vyzkoušet v praxi, objevilo se hned několik varování, podle kterých to s novinkou zase tak růžové nebude.
Bankéři upozornili, že problémy mohou nastat, když si takový živnostník třeba příští rok požádá o hypoteční úvěr. Normálně by doložil daňové přiznání, to ale nebude mít. Česká spořitelna už dala na vědomí, že proto nesjpíš bude vyžadovat více dokumentů než nyní.
Paušalisté si také budou muset pečlivě hlídat příjmy, v podstatě vést účetnictví, a kdyby snad překročili roční milionový limit, neprodleně to oznámit berňáku a s paušální daní se rozloučit.
Nesmějí také vést družstvo či společenství vlastníků jednotek, natož se nechat jakkoliv zaměstnat. Nebude jim dovoleno ani vydělat více než patnáct tisíc korun ročně na pronájmu či úrocích.
Není tedy divu, že řemeslníci s vlastním živnostenským listem příliš netruchlí nad tím, paušální daň není nic pro ně. Že budou dál komunikovat zvlášť s finančním úřadem, správou sociálního zabezpečení i zdravotní pojišťovnou a každé z těchto institucí zvlášť posílat peníze.
Paušální daň totiž od začátku nebyla nastavena pro ně. V daňovém přiznání mohou uplatňovat náklady ve výši osmdesát procent, o další odpisy se jim postará prostá skutečnost, že mají rodinu. Jsou prostě oporami státu, který se na ně opět vykašlal.
JOSEF JAROŠ, garant projektu Fandíme řemeslu AMSP ČR a většinový vlastník poradenské skupiny Apogeo
Foto + Zdroj: Spindoctors s.r.o.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kryptoměny a daně v roce 2025: Co se mění a na co si dát pozor?

18.04.2025, Autor: Martin Švehla

Kryptoměny jsou digitální aktiva založená na technologii blockchain, která umožňuje decentralizované a bezpečné transakce bez potřeby tradičních finančních institucí. Laicky si můžeme představit kryptoměnu jako datový řetězec (písmena a číslice) s přesně stanovenými parametry, který je vytvořen a ověřován v blockchainové databázi. Vlastnictví kryptoměny je pak určeno kryptografickým podpisem a zaznamenáno v decentralizované účetní knize, přičemž převody probíhají prostřednictvím šifrovaných transakcí bez nutnosti zprostředkovatele. 

Opravné a dodatečné daňové přiznání 2025: Jak opravit chyby bez pokuty?

17.04.2025, Autor: Martin Švehla

Podáním daňového přiznání nemusí povinnosti k finančnímu úřadu ohledně předcházejícího roku skončit. Může se stát, že poplatník dodatečně zjistí, že daňové tvrzení, které odeslal, obsahuje chybu. Může například dodatečně zjistit, že měl příjem, o kterém v době podání nevěděl (například ze zahraničí), obdobné to může být i s některými náklady, úlevami či dalšími položkami.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Posledních pár dní zbývá na podání daňového přiznání. Poté hrozí pokuty

16.04.2025, Autor: Z blogosféry

Termín pro podání daňového přiznání z příjmů za rok 2024 se nezadržitelně blíží. Letos připadá na pátek 2. května 2025 a týká se především podnikatelů a živnostníků, kteří jsou ze zákona povinni přiznání odeslat elektronicky. Ti, kdo spolupracují s daňovým poradcem nebo advokátem, mají sice čas až do 1. července, přesto by neměli otálet. Každý rok se najde spousta lidí, která přiznání odevzdá pozdě, a vystavuje se tak riziku pokuty. Téma dále přibližuje Monika Lodrová, daňová poradkyně a partnerka poradenské společnosti BDO.

Daňové úlevy pro podnikatele a čím je doložit

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikající živnostníci mohou v Česku využít několik možností, které jim pomohou snížit daně. Zatímco základní slevu na poplatníka může využít každý a OSVČ ji nepotřebuje ničím dokládat, pro uplatnění nároku na další slevy je potřeba připravit si k přiznání podklady.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Poradna: Chyby, které vás mohou stát tisíce: Na co si dát pozor při podání daňového přiznání

08.04.2025, Autor: Z blogosféry

Většina lidí, která má povinnost podat daňové přiznání, jej podává digitální formou. Pro ně je tedy důležité datum 2. května 2025, kdy mohou bez sankce své daně přiznat. Na vyplnění mají ještě několik dní. Chyby, kterých se lidé při vyplňování dopouštějí se opakují každý rok a často vedou ke zbytečným komplikacím, zdržení, nebo dokonce doměření daně. Přitom většině z nich lze předejít důslednou kontrolou vstupních údajů a pochopením pravidel, která pro podání přiznání platí.

Přeplatek na dani: Kdy vzniká a kdy ho finanční úřad vrací?

26.03.2025, Autor: Martin Švehla

Přeplatek na dani vzniká v situaci, kdy poplatník odvedl na dani z příjmů v průběhu roku více, než byla jeho skutečná daňová povinnost. Tento přeplatek může být vrácen jak fyzickým osobám, tak právnickým osobám, pokud splní stanovené podmínky.

Srážková daň: Podmínky v roce 2025

25.03.2025, Autor: Martin Švehla

Srážkovou daní se rozumí daň z příjmů, která se sráží přímo při výplatě a sám plátce ji odvádí správci daně. Je dobré se s pravidly podrobněji seznámit, neboť příjmy, zdaněné srážkovou daní, se již do daňového přiznání neuvádějí a další daň se z nich pochopitelně neplatí.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Sleva na manželku 2025 (za rok 2024) daň z příjmu

18.03.2025, Autor: Martin Švehla

Jednou z možností, jak si snížit daň z příjmů je uplatnění daňové slevy na manželku, pokud na ni existuje nárok. V roce 2025 vstupují v platnost některé změny, které se vztahují k aktuálnímu daňovému přiznání k dani z příjmů za rok 2024.  

Firmy v roce 2025 čekají další daňové změny, stavebnictví nebude výjimkou

13.03.2025, Autor: Z blogosféry

Začátek roku 2025 přinesl řadu změn v oblasti daní, které ovlivňují fungování firem v České republice. Zásadními úpravami prošel například zákon o dani z přidané hodnoty a došlo také k zúžení formy poskytnutí zajištění daně z finanční záruky na bankovní záruku. Další klíčové daňové změny teprve vstoupí v platnost v průběhu roku a některé z nich zásadně ovlivní oblast stavebnictví a trh s nemovitostmi.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama