Sberbank zahájila spolupráci s Českým svazem ochránců přírody na programu záchrany starých odrůd ovocných stromů. Banka slíbila, že za každý nový úvěr zasadí strom. První stromy ovocné stromy zasadili zaměstnanci Sberbank 25. 10. v Doubí u Karlových Varů. Tento týden pokračovali v Bolaticích ve Slezsku (30. 10.) a na Třebíčsku u Opatova (1. 11.). Dne 8. 11. bude tým zaměstnanců sázet stromy na Břevnově v Praze.

Zaměstnanci Sberbank v rámci dobrovolnických dnů vysadili Doubí u Karlových Varů nové třešně ve veřejném třešňovém sadu na konci Svatošské ulice. „Sázení velkých ovocných stromů na veřejném prostranství není jednoduché. Protože stromy jsou téměř 2 metry vysoké, je potřeba vykopat poměrně velkou díru na kořenový bal, strom zasadit, postavit opěrnou konstrukci ze dřeva a strom v ní ukotvit, a ještě tuto konstrukci obalit ochrannou sítí proti vysoké zvěři tak, aby si na novém stromku nepochutnala. Sázeli jsme společně s odborníky z Českého svazu ochránců přírody, kteří nám vysvětlili jak na to,“ vysvětluje Jan Hainz, šéf komunikace Sberbank.

V Karlových Varech se sázení ujali hlavně vedoucí poboček Sberbank. Tento týden pokračovalo sázení ovocných stromů v Bolaticích. A v pátek bude probíhat na Třebíčsku u Opatova, kde se budou sázet lesní stromy do poškozených lesních porostů. Plánovaná je výsadba několika stovek jehličnanů. „Před nimi bude těžký úkol, neboť budou sázet nové lesní stromky, které jsou sice menší, ale zato je jich výrazně více,“ doplnil Jan Hainz, který zároveň pozval veřejnost k pomoci se sázením, které příští týden pokračuje v Praze Břevnově. Do konce listopadu plánuje Sberbank s pomocí Českého svazu ochránců přírody zasadit více než 1000 stromů.

Program obnovy starých ovocných odrůd je jedním z pilířů dlouhodobé strategie sociální odpovědnosti Sberbank. Opírá se o pomoc dobrovolníků z řad zaměstnanců, kteří se do programu zapojují, ať sázením stromků, nebo příspěvkem na účet Nadačního fondu Sberbank, ze kterého jsou nové stromky hrazeny.