Už jste to jistě v televizi zahlédli. Robert Záruba a Daniel Stach žonglují s mikrofony, připravují české diváctvo na přechod na formát DVBT-2 a slibují televizní vysílání v HD kvalitě. Bohužel, žonglují tak trochu i s diváky. Nezazní totiž to hlavní – zda bude nový formát zpoplatněný?

Tak jistě, v České televizi asi ne, tam už si občané platí koncesionářský poplatek. Ovšem, důležité je, zda HD vysílání zpoplatní soukromé televize? Což je informace důležitá zejména pro milovníky fotbalu a hokeje, na které práva mají zakoupené právě soukromé firmy, ať už je to O2 či právě Nova Sport. Jinými slovy, na sport se v HD na České televizi dívat budeme moci, otázka ale je, kolik nás sportovních fandů nadchnou přímé přenosy z veslování či volejbalu.

Na tzv. digitálních konferencích, na nichž se scházejí experti z televizní branže, bylo toto téma vždy tak nějak neurčitě komunikováno, že „na vyjádření soukromých televizí se ještě čeká“, případně, že „u zpoplatnění HD vysílání ještě není jasné, jestli by to fungovalo“, a tak podobně. Přestože už tehdy se jak Nova, tak Prima přikláněly spíše k tzv. modelu Pay TV.

Nyní už je ale jasno. TV Nova na svých stránkách apeluje na své diváky, aby si zvolili takové platformy, ať už kabelovku, satelit či IPTV, které jim umožní sledovat seriály či filmy i mimo program, tzv. on demand televize, tedy televize na vyžádání, nebo nabízí „exkluzivní obsah kanálů Nova Sport 1 a 2. Už vám nic neunikne v Evropské lize, Moto GP, Wimbledonu, NHL či NBA. Sportovní zážitky i všechny ostatní pořady si navíc můžete dopřát nejen v obýváku! Pokud zrovna cestujete nebo jste jen mimo domov, můžete všechno, co vás zajímá, sledovat na mobilu, počítači nebo tabletu. Přes tato zařízení je možné i dálkově plánovat nahrávání pořadů v závislosti na nabídce poskytovatele.“ A to vše s podtitulem: Proč se vyplatí sledovat televizi NOVA přes satelit, kabel nebo internet?

O pozemním vysílání ani slovo. Znamená to, že český fenomén bezplatného televizního vysílání padá definitivně do propadliště dějin?