Zkušenosti z firem ukazují, že spousta nemocných podzimní chřipkou raději chodí do práce, než aby zůstali ležet doma v posteli. Nechtějí totiž přijít o část mzdy. Na pracovišti mohou nakazit kolegy, čehož se ve firmách obávají.

„První tři dny nemoci znamenají podle platných zákonů pro pracovníky ztrátu celého příjmu za uvedenou dobu. Pro mnohé firmy je však výhodnější nechat nemocného doma a nekrátit mu výplatu. V takovém případě nehrozí přenos nemoci na další kolegy a zaměstnanec nepřichází o část svého příjmu,“ říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.

Zaměstnavatelé řeší krátkodobá onemocnění různými způsoby. Mezi benefity pro zaměstnance se v řadě firem zabydlely takzvané sick days – jedná se o možnost zůstat na pár dní doma bez lékařského potvrzení. Firmy nejčastěji proplácejí tři dny na zotavení ročně.

Druhou možností je využít práci z domova, kterou firmy nabízejí zaměstnancům pod označením home office. I tento model přijde při krátkodobých lehčích onemocněních vhod. Home office nebo sick days se však týkají především kancelářských profesí.

Lidé z výroby většinou při chřipkách nebo jiných podzimních onemocněních čerpají obvyklou nemocenskou. I jim však firmy umí vyjít vstříc. „Často využívaným zaměstnaneckým benefitem je dorovnání rozdílu mezi nemocenskou a výplatou do plné výše, aby lidé během nemoci nepřicházeli o část platu,“ uvádí Tomáš Surka.

Tuzemské zákony pojímají onemocnění následovně: první tři dny nemoci nemá zaměstnanec nárok na žádnou náhradu, následující dobu (do čtrnácti dnů) hradí zaměstnavatel. Při delší nemoci pak nemocenskou vyplácí stát z pojištění.

Méně či více účinnou prevencí před chřipkou je očkování. „V některých firmách očkování zaměstnancům hradí, nejedná se však o pravidlo. Většinou si lidé tuto prevenci platí sami nebo využívají příspěvky od zdravotní pojišťovny,“ uzavírá Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.