Apogeo
Reklama

Umělá inteligence: hodná, zlá a nafouknutá

12.07.2023, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Umělá inteligence: hodná, zlá a nafouknutá

V normálních ekonomických cyklech začnou centrální banky v dobách vysoké inflace, napjatého trhu práce a snadné dostupnosti financování – tedy v zásadě na v situaci, v níž se teď všichni nacházíme – zvyšovat úrokové sazby. Zpřísňování politiky centrální banky má ochladit ekonomiku a předejít jejímu přehřátí, které by dál zhoršilo nevyhnutelnou recesi. Od finanční krize v roce 2008 se však centrální banky vyhýbají recesi jako čert kříži a nechce se jim ani do zpřísnění politiky, ani zvýšení úrokových sazeb, aby skutečně utlumily aktivitu.

Trh má pocit, že už zvýšením sazeb o 500 bazických bodů toho udělal Fed víc než dost, ale ve většině ekonomických cyklů musí Fed ve skutečnosti vynaložit prostředky odpovídající alespoň nominálnímu HDP, jinak neutlumí ekonomické aktivity tak, aby ulevil inflaci i napjatému trhu práce. Z níže uvedeného grafu vyplývá, že americká monetární politika není nijak přísná. Je normalizovaná.

Zdá se, že byl dvojí mandát spočívající v zajištění cenové stability a plné zaměstnanosti nahrazen novou nejvyšší prioritou – zabránit recesi za každou cenu. Budeme-li parafrázovat shora citovaného Samuelsona: „Žádná dieta nebude!“

Po pandemii COVIDu-19 je spousta lidí přesvědčených, že se ekonomika vrací do normálních kolejí. Myslí si, že budou nízké úrokové sazby podporovat další růst a že je možné „měkké přistání“. To je ale naivní uvažování. Ekonomika je v současnosti zatížena nadměrnými dluhy a ceny aktiv vyběhly na absolutní maximum. V takovém prostředí je „měkké přistání“ značně nepravděpodobné a jako ekonomický koncept velice vzácné!

Nyní je globální ekonomika spíš jako řeka, jejíž tok byl přehrazen. Hráz představují různé faktory brzdící ekonomický růst, ať už jde o pandemii COVIDu-19, chaos v dodavatelských řetězcích, nebo válku na Ukrajině.

S tím, jak se začnou tyto faktory vytrácet, bude se i hráz rozpadat a řeka poteče volněji. To povede k obnovení a prodloužení inflace i ekonomického růstu, navzdory převažujícímu konsenzu, který očekává recesi, úvěrovou krizi a krizi trhu s nemovitostmi. Odstranění těchto překážek umožní ekonomice jako celku vyhnout se hluboké a možná i mírné recesi, dokonce i pokud jde o reálný HDP.

To znamená, že mohou jak Fed, tak ekonomika počítat s nečekaně vysokým nominálním HDP. Na úrovni státu, na úrovni firem i v rámci protiinflačního zákona (Inflation Reduction Act, IRA) a zákona o čipech (CHIPS and Science Act) se nahromadila taková poptávka, že se o zaměstnanost není třeba obávat.

Nedostatečně restriktivní politika umožnila na akciovém trhu vznik bubliny. Za letošním růstem cen aktiv stojí tři impulsy – menší krize kolem Silicon Valley Bank a regionálních bank, potíže se zvýšením dluhového stropu a nadměrné zhodnocení některých megakorporací a titulů s velkou kapitalizací spojovaných povětšinou se zavedením chatbotů schopných generovat přirozený text (OpenAI a Google Bard).

První dva faktory přinesly injekci likvidity o objemu víc než 1 miliardy dolarů. Třetí se stal hnací silou superexponenciálního růstu cen většiny firem spojovaných s AI. Právě povyk kolem AI je hlavní příčinou nedávného raketového posílení akciového trhu a údajně má jít o podobně zlomový moment, jakým bylo představení iPhonu. Někdy se celá situace dokonce přirovnává k začátkům užívání internetu. My nechceme AI nijak shazovat, dobře si uvědomujeme, nakolik může generativní AI postupem času zvýšit produktivitu. Ale trh už je přesvědčen, že zná budoucí vítěze, a současné nacenění přitom do značné míry znehodnocuje dlouhodobější výnosy, s nimiž lze do budoucna počítat.

I když se hladina tohoto ekonomického moře zdá být klidná a volatilita se drží extrémně nízko, pod čarou ponoru se honí silné proudy a protiproudy, takže nás podle všeho čeká ještě zajímavá druhá polovina roku.

Ani my nejsme schopni určit, kdy a kam trhy zamíří, ale dokážeme rozpoznat, kdy začíná vznikat bublina a kde data nepodporují narativ. A tato bublina se, stejně jako všechny ostatní, nafukuje navzdory tomu, že fundamenty příslušný narativ nepodporují.

Dobrou zprávou je, že nejspíš nedojde k hluboké recesi. Špatnou zprávou je, že úrokové sazby budou muset zůstat zvýšené delší dobu. Když se podíváme na globální ekonomiku, máme pocit, že „zvuk neladí s obrazem“.

Steen Jakobsen, hlavní investiční analytik Saxo

Foto: Pixabay

Zdroj: NATIVE PR


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Kybernetickým útokům v poslední době čelila každá čtvrtá firma. Situace se brzy může výrazně zhoršit

02.04.2025, Autor: Z blogosféry

Čerstvou zkušenost s kybernetickými útoky má více než čtvrtina českých firem. Každá osmá dokonce v posledních letech z tohoto důvodu přišla o data. Vyplývá to z průzkumu společnosti eD system. Aktuálně navíc hrozí, že počet zranitelných firem ještě skokově naroste, až 14. října skončí podpora operačního systému Windows 10. Ten stále ještě používá více než 40 % firem.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

AI transformuje bankovnictví: jaké změny už u bank vidíme a čekáme? 

19.03.2025, Autor: Z blogosféry

V době, kdy digitální bankovnictví nabírá na síle, stává se umělá inteligence v bankovnictví klíčovým nástrojem pro finanční instituce po celém světě. Není divu: technologie, které stojí za chatboty, analytickými systémy nebo automatizovanými procesy, mění dosavadní pravidla hry a vytvářejí zcela nové možnosti pro banky, zprostředkovatele i samotné klienty.

Žaloba USA na čínské hackery

17.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

V době zvyšujícího se napětí mezi Čínou a USA přichází další krok, který vzájemným vztahům určitě neprospěje. Ve Spojených státech bylo minulý týden obviněno 12 čínských občanů v souvislosti s kyberzločinem proti americkým občanům, společnostem či univerzitám.

Kyberbezpečnost: Celosvětový problém i výzva, která ovlivní naši budoucnost nejen v roce 2025

11.03.2025, Autor: Z blogosféry

Kyberbezpečnost nepochybně patří mezi klíčová témata současnosti. To potvrzuje i nadcházející světová výstava EXPO 2025, kde bude kybernetická bezpečnost jedním z témat, která budou v Ósace nepochybně rezonovat. Kyberprostor, jehož význam v každodenním životě neustále roste, je stále častěji cílem nejrůznějších útoků a hrozeb.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Globální průzkum: 197% nárůst e-mailových útoků a personalizované taktiky řízené AI 

25.02.2025, Autor: Z blogosféry

Společnost Acronis, globální lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti a ochrany dat, vydala svou pololetní zprávu Acronis Cyberthreats Report, H2 2024: The rise of AI-driven threats. Ta odhaluje výrazný nárůst kybernetických e-mailových útoků – ve druhé polovině roku 2024 byl zjištěn ohromující nárůst o téměř 200 % v porovnání se stejným obdobím roku 2023.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Až 68 % datových ředitelů při nasazování AI bojuje s kvalitou dat. Pouze třetina firem ji využívá efektivně

20.02.2025, Autor: Z blogosféry

Řada firem investovala do platforem s umělou inteligencí v domnění, že jejich data jsou na inovace připravena. Realita je však jiná – až 41 % organizací přiznává, že má problém s udržením konzistentní kvality dat. Často za to mohou zastaralé systémy, které nezvládají zpracovávat rostoucí objemy dat v reálném čase.

Podvodníci lákají na výhodné nabídky a straší zrušením účtů, phishingové zprávy nejčastěji napodobují Microsoft, Apple a Google

14.02.2025, Autor: Z blogosféry

Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point® Software Technologies Ltd. (NASDAQ: CHKP), průkopníka a globálního lídra v oblasti kyber bezpečnostních řešení, zveřejnil pravidelnou zprávu „Brand Phishing Report“ zaměřenou na phishingové útoky ve 4. čtvrtletí 2024. Jak už z názvu zprávy vyplývá, sleduje, jaké značky kyberzločinci nejčastěji napodobovali při pokusech o krádeže osobních dat nebo platebních údajů.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama