e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: Přemítání o kurzu koruny

28.02.2023, Autor: Martin Švehla

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Švehla: Přemítání o kurzu koruny

Momentálně je koruna silná, kurz se vyšplhal až k 23,6 Kč za Euro. Mé ženě se to plete, protože když koruna posiluje, číslo klesá a naopak … ale je to jasné. K nákupu jednoho eura potřebuji méně korun, naše měna tedy posiluje. Až jich budu potřebovat víc, bude koruna oslabovat.

Na silnou korunu teď všichni sázejí – kdo může, už si kupuje cizí měny na dovolenou, dovozci zvyšují objednávky, protože jim zboží v cizině vychází levněji a naopak: kdo potřebuje úvěr, silně se zamýšlí nad možností půjčit si v eurech. Za půjčku v korunách si banky účtují (údaj z prosince 2022) průměrně 9,13 %, zatímco průměrná sazba z úvěru v eurech byla 3,8 %. Půl roku předtím byly sazby u obou měn prakticky stejné, ovšem ČNB zvýšila své sazby na 7 %, zatímco Evropská centrální banka „jen“ na 2,5 %. Nechme teď stranou otázku, zda ECB promarnila čas, který teď dohání nebo zda naopak naše ČNB zvyšovala sazby zbytečně rychle. Zajímá nás kurz koruny a otázka, jak dlouho může setrvat na stávajících silných úrovních.

Úvěry v eurech pro domácí firmy s tím úzce souvisejí – už totiž představují skoro polovinu všech úvěrů, poskytnutých bankami. To má pozitivní – a možná i rozhodující – vliv na kurz. Firma si bere úvěr v eurech, ale přinejmenším část těchto prostředků potřebuje směnit na koruny, protože nakupuje na domácím trhu, vyplácí v korunách mzdy a platí i další domácí náklady. To zvyšuje poptávku po korunách a kurz se pak chová jako každá jiná cena: roste, pokud roste poptávka (a opět si to nepleťme: kurz roste, ale číslo klesá).

Dalším důležitým faktorem jsou zmíněné úrokové sazby. Zatímco s úvěrem v eurech firma ušetří na úrocích, kdo chce ukládat, půjde si spíš koupit koruny, protože za ně dostane v bance kolem 5 – 6 %, zatímco z vkladu v eurech mu banka připíše jen něco kolem 1 %. Tento „kurzový diferenciál“ láká samozřejmě investory (nebo spíš spekulanty). Pokud věří, že kurz bude stabilní, mohou si dnes půjčit eura za 1,5 % sazbu, obratem je směnit za koruny a ty uložit u banky za 6 %. Když tuto operaci uděláte na jeden měsíc s jedním milionem Eur, tak si to spočítejme: na úrocích zaplatíte 1.250 eur (tedy asi 30 tisíc korun), získáte 24,5 milionu korun, které uložíte a za měsíc vám banka připíše 122.500 korun (5 tisíc eur). Koruny vyzvednete, koupíte si za ně zpátky svůj milion eur a máte čistý výnos za měsíc přes 120 tisíc korun, což jsou 4 tisíce denně, včetně víkendů. Přidejte víc milionů a víc měsíců a položte si otázku, proč to všichni ti milionáři a miliardáři nedělají? Výnos představuje skoro čtyřnásobek vložené investice.

Celá tato úžasná transakce má totiž jeden háček a tím je právě ten kurz koruny. Pokud by koruna během toho měsíce oslabila, například jen o jednu korunu, tratíte skoro polovinu očekávaného výnosu. Při dvou korunách už na celou transakci doplácíte. Takže jaké jsou vyhlídky kurzu pro příští období – to je klíčová otázka a největší riziko.

Naše platební bilance je v současné době záporná, to znamená, že víc do zahraničí platíme, než odtud dostáváme. Víc dovážíme, než vyvážíme a víc investorů přesunuje svoje peníze (například zisky) do ciziny. To je faktor, který korunu oslabuje. Bude-li naše platební bilance delší dobu v mínusu, bude ekonomika ztrácet důvěru. Trh bude očekávat oslabení a spustí se závod, ve kterém vyhraje ten, kdo od korun uteče včas.

Centrální banka má zájem na silném kurzu koruny, protože pomáhá snižovat inflaci. Vzhledem k poměrně silným devizovým rezervám může centrální banka prodávat eura a tím kurz po nějakou dobu podporovat. Zásoby jsou opravdu velké, spekulace je v horizontu nejbližších měsíců těžko přetlačí. Nikdo ovšem netuší, jaký kurz bude centrální bance vyhovovat a ona popsaná výhodnost se vytrácí s každým desetníkem, který bude CNB akceptovat. Je také dost pravděpodobné, že Evropská centrální banka své sazby zvýší, zatímco ta naše věří víc na stabilitu. Úrokový diferenciál se tedy může změnit a matematika výše popsané úvahy se tím zhorší. 

Na měnových trzích se nakupuje a prodává jedna měna za jinou většinou ze zcela praktických důvodů. Kurzové riziko se na tomto trhu – jako většina rizik – nakupuje a prodává. Chcete mít stabilní kurz? Zaplatíte poplatek zajišťovacímu fondu (koupíte si nižší riziko) a on vám směnu provede ve stanovené době za pevný, předem sjednaný kurz. Poplatky těchto fondů se pohybují podle míry rizika a jsou tak spolehlivým indikátorem možných změn, neboť zahrnují všechny myslitelné okolnosti. Tzv. hedgeové fondy na to mají profesionály. I podle nich se zatím zdá být klid. Očekáváme-li však zpomalení ekonomiky, její další zadlužení, pomalejší pokles inflace a zvýšení nezaměstnanosti, jsou to signály o nastávajících horších časech, které většinou doprovází i oslabení národní měny. Otázkou je, jak silně a jak rychle se tyto faktory prosadí.   

Foto: Pixabay

Zdroj: Martin Švehla


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Komentář Radomíra Jáče k PMI ve zpracovatelském průmyslu v ČR

03.12.2024, Autor: Z blogosféry

Listopadový PMI průzkum hlásí, že se podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu zhoršily výrazněji, než v předchozím měsíci. Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském sektoru v listopadu prohloubil pokles výroby i nových objednávek.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Daňhel: Aktuální kontroverze modelu demokracie 

03.12.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Jednou z negativních dlouhodobých tendencí současného světa je absence jasné koncepce pro dnešní složitý a extrémně rozdělený svět. Tím je vytvořen, až příliš široký prostor pro improvizaci politiků. Při pohledu kolem nás je zřejmé, že ti zvolení, kteří dávají přednost krátkodobým pragmatickým a neprincipiálním řešením, nemusí být tou nejhorší variantou. 

Komentář: Povolování staveb v Česku zkolabovalo. Doslova

02.12.2024, Autor: Z blogosféry

Stavebnictví patří k hlavním pilířům české ekonomiky. Rozvoj je závislý na dostatečné infrastruktuře, demografický vývoj s sebou nese potřebu nových škol, nemocnic či domovů pro seniory. Zásadní je také bytová výstavba, protože někde bydlet potřebuje každý.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Schmarcz: Německé platy? Spíš na nás premiér chystá německou energiewende

28.11.2024, Autor: Martin Schmarcz

Prý do pěti lety budeme mít s Petrem Fialou platy jako v Německu. Ve skutečnosti s ním můžeme být tam, kde naši sousedé, dokonce ještě rychleji. Není však důvod se z toho radovat. Na konferenci OSN o změně klimatu v Baku se totiž předseda české vlády jednoznačně a nadšeně přihlásil k válce s uhlíkem, a to v čase, kdy od ní mnohé jiné země odstupují.

Hodnocení zaměstnanců: Klíčový nástroj pro rozvoj týmu i jednotlivců

27.11.2024, Autor: red

Hodnocení zaměstnanců je zcela určitě jednou ze základních personálních činností a současně jednou z nejdůležitějších. Existují stohy knih, které popisují, co a jak hodnotit, uvádějí nástroje, různé metriky apod. Experti se přou, jaká metoda je ta správná, co říkat, co naopak neříkat, atd.

Robotaxi, budoucnost dopravy?

27.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

Elon Musk nedávno představil na konferenci We, robot své plány na samořízená auta. Ovšem Muskova společnost Tesla není jediná, která se soustředí na rozvoj takzvaných robotaxi. Například vozidla společnosti Waymo, která jsou nyní testovaná v San Francisku, jsou zde již natolik obvyklá, že se nad nimi místní už ani nepodivují.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama