e-news.cz - kurzy
Reklama

Odvaha a slušnost Antonína Švehly

11.04.2023, Autor: Martin Švehla

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Odvaha a slušnost Antonína Švehly

15. dubna uplyne 150 let od narození významného československého politika a státníka Antonína Švehly.

Nepochybně bude napsáno mnoho zajímavého o jeho schopnostech vyjednávat, o nemalých zásluhách na úspěšném startu naší země v roce 1918 a samozřejmě i o jeho úloze v našem agrárním hnutí. Všechno to určitě bude stát za přečtení.

Antonín Švehla byl ze všech těchto pohledů, ale zřejmě i z lidského a rodinného hlediska výjimečnou pozitivní osobností, která nám zanechala pozoruhodný odkaz. Dlouhých 40 let totality byl tento odkaz sice potlačován, ale je tu dalších 30 let trpělivého a soustavného odkrývání a objevování. Kdo se přidá, nelituje! Zjistí, že politika – ač mnohými považovaná za špinavou a nedůstojnou – je nakonec jediným možným nástrojem pro řešení zásadních společenských problémů a že se přes všechny těžkosti a zlovolnosti dá dělat čistě, efektivně a zdvořile a že takto uplatňovaná vede k cílům. V tomto smyslu je odkaz Antonína Švehly nejen aktuální, ale snad i nadějný. Počátek československé samostatnosti nebyl ani klidný, ani samozřejmý a nebyl ani úplně radostný. Byla to hospodářsky, sociálně a politicky velmi obtížná doba, která vyžadovala řadu rázných kroků, mnohdy i proti některým očekáváním a zároveň nelehké kompromisy. Nuzné podmínky dělnictva hrozily přerůst v socialistickou revoluci po vzoru ruských bolševiků, německá menšina uplatňovala své nároky a nový stát měl pouze prozatímní ústavu, kde byla řada otázek neřešených. Počátek naší státnosti byl tedy ve své podstatě bojem o udržení základní stability země a o udržení demokracie. Nová ústava nesplnila očekávání těch, kteří chtěli vytvořit prezidentský systém, tedy vládu v čele s T. G. Masarykem.  Řevnivost vyvrcholila generální stávkou na konci roku 1920, a krátce nato vznikla tzv. Pětka – mimoústavní orgán, ve kterém se pět šéfů nejsilnějších parlamentních stran prostě dohadovalo na klíčových otázkách. Trochu se to dá přirovnat k tzv. „Oposmlouvě“ (smlouva mezi vládnoucí ČSSD a opoziční ODS o politické stabilitě), uzavřené po předčasných volbách v roce 1998 – každopádně to byly tajné schůzky pěti šéfů politických stran, kteří za zavřenými dveřmi odkládali politické spory a s vědomím společné odpovědnosti za stav země hledali společná řešení. Byli státníky, což je oproti politikům značný rozdíl. Řešení musela být taková, aby je každý z nich mohl ve své straně prosadit a obhájit. Tady se nehlasovalo, tady musel být každý těmi ostatními čtyřmi pochopen a respektován a ono to tak opravdu fungovalo! Šéfové stran sdělili svým poslancům a senátorům jak Pětka rozhodla a ti se podle toho zachovali. Bylo to samozřejmě kritizováno, ale zároveň respektováno. Výmluvný je v tomto smyslu rozhovor Antonína Švehly s Karlem Čapkem – zde Švehla připustil, že Pětka měla v sobě cosi z diktatury, byla však přínosem pro demokracii. Pětku kritizoval i Ferdinand Peroutka, který ale také nakonec připustil, že Švehla je zde nejsilnější osobností a že se zde nacházejí dobrá kompromisní řešení. 

Jak se dařilo dělat takovou politiku? Historie potvrdila, že deficit demokracie samotné demokracii v tomto případě posloužil. Zřejmě to hodně záviselo na kvalitě konkrétních lidí. Museli mít ve svých stranách dostatečnou autoritu, aby mohli splnit to, co u společného stolu dohodli. Museli u svých lidí prosadit především ústupky a museli to umět vysvětlit svým voličům i veřejnosti. Že to je v lidech, potvrdily v pozdějších letech pokusy vytvářet obdobné zákulisní pětky, šestky a osmičky. Už nikdy to však nefungovalo.  

Antonín Švehla nám tedy o svých narozeninách vzkazuje – vybírejte politiky, kteří prokazují schopnost státnického chování, kteří jsou dostatečně odvážní, aby naslouchali svým oponentům, chápali a respektovali jejich situaci, a kteří při tom všem jsou zdvořilí, slušní a kteří hlavně vědí, co chtějí a dovedou na tom trpělivě pracovat.  

Zdroj: ČNB

Foto: Pixabay

Zdroj: Martin Švehla  


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Nová zelená úsporám: Jak požádat a proč se to vyplatí?

19.05.2025, Autor: red

Hledáte způsob, jak snížit náklady na energie a zároveň přispět k ochraně životního prostředí? Program Nová zelená úsporám (NZÚ) nabízí finanční podporu na zateplení, instalaci obnovitelných zdrojů, nebo výstavbu nízkoenergetických domů. V květnu 2025 je tento program dostupnější než kdy dřív – pojďme se podívat, jak na to.

Psychologický dopad dluhů: Jak zvládnout stres a nejistotu 

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dluhy nejsou jen čísla na papíře – jsou tíhou, která může drtit psychiku. V době rostoucích cen a ekonomické nejistoty se stres z finančních závazků stává každodenní realitou pro mnohé z nás. Jak se s tímto břemenem vyrovnat a kde hledat pomoc?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Rozpočtové aplikace pro rodiny: Jak si udržet finance pod kontrolou v roce 2025

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

V době, kdy inflace a rostoucí životní náklady tlačí na rodinné rozpočty, se digitální nástroje stávají klíčovými spojenci. Jaké rozpočtové aplikace pomáhají českým rodinám lépe hospodařit? Pojďme se podívat na nejlepší možnosti, které v květnu 2025 nabízejí nejen přehled, ale i cestu k finanční stabilitě.

Dotace na rekonstrukce: Nové programy přinášejí naději i otázky

17.05.2025, Autor: Josef Neštický

V květnu 2025 se české domácnosti dočkaly výrazných změn v dotačních programech na rekonstrukce. Program Nová zelená úsporám (NZÚ) přichází s novinkami, jako jsou zálohové platby, či podpora komplexních renovací. Co to znamená pro majitele domů a jaké výzvy před námi stojí?

Peníze: Jak o nich mluvit s dětmi, aby to dávalo smysl?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jak naučit děti zacházet s penězi, aniž bychom je přetížili, nebo z nich udělali otroky materialismu? V České republice, kde finanční gramotnost mladé generace stále pokulhává, je to otázka, která trápí rodiče i pedagogy. Pojďme se podívat, jak o penězích s dětmi mluvit, co funguje a kde naopak hrozí rizika.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Dohoda o provedení práce: výhodná i svazující

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dohody o provedení práce (DPP) jsou v České republice oblíbeným nástrojem flexibility – ať už pro studenty, důchodce, nebo firmy hledající dočasnou výpomoc. Jaká jsou ale pravidla hry v roce 2025 a proč se o ně zajímat? Pojďme se podívat, co DPP přinášejí, kde jsou jejich limity a jak se mění podmínky pro zaměstnance i zaměstnavatele.

Snížení sazeb ČNB: Odvážný krok s efektem až za rok a půl

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Česká národní banka snížila hlavní úrokovou sazbu na 3,5 % krátce po oznámení dubnové inflace 1,8 %. Na první pohled logické rozhodnutí ale otevírá řadu otázek. Měnová politika se do ekonomiky propisuje se zpožděním až 18 měsíců, a dnešní krok ČNB tak míří do roku 2026.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář k údajům o maloobchodních tržbách ČR za letošní březen

09.05.2025, Autor: Z blogosféry

Tržby v tuzemském maloobchodě v březnu meziročně vzrostly o 3,4 % a vyvíjely se tak v zásadě v souladu s očekáváním finančního trhu, jež činilo 3,5 %. Velmi dobře se dařilo prodejům nepotravinářského zboží, v případě potravin ale nepříznivě zaúřadovalo načasování velikonočních svátků. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama