Doposud neexistovaly žádné léky proti střední a silné bolesti, které by neobsahovaly opioidy. Nyní společnost Vertex přichází s novým lékem suzetriginem nebo také Journavxem, což je jeho obchodní název. Tento lék je převratný právě v tom, že by na rozdíl od opiátů neměl vyvolávat závislost a přesto ulevit od bolesti.
Americký úřad pro potraviny a léčiva v minulém týdnu schválil tento lék a podle BBC jej označil za „důležitý milník v léčbě akutní bolesti“. Mnoho lidí například po operacích potřebuje ulevit od těžkých bolestí a doposud se museli spoléhat na lékařsky předepisované opioidy. Naneštěstí mnohým se tak vytvořila závislost.
Tento problém je velmi vidět v USA, kde jsou léky na bolest podle mnohých nadužívány. To je dáno mnoha faktory. Zaprvé dříve tamním lékařům chybělo dostatečné vzdělání v této oblasti a také se šířil omyl, že léky na bázi opiátů nevytváří závislosti. Dále, americké zdravotní pojištění často nekryje nic jiného než léky, případně vyžaduje spoustu papírování kvůli jiné formě léčby. Z toho důvodu se mnoho potíží, které by spíše vyžadovaly jinou péči, léčí pouze potlačením bolesti.
Navíc Američané obecně léky spíše vyžadují. Často s pocitem, že se tím dá vyřešit všechno, ale také zde neexistuje zákaz reklamy na léky na předpis. Pacienti tak často od svých lékařů chtějí předepsat konkrétní lék. To je problematické také z důvodu, že lékař je pacienty hodnocen a často se jim snaží vyjít vstříc.
Podle tiskové zprávy společnosti Vertex je lék proti bolesti obsahující opioidy předepsán asi 40 milionům Američanům ročně. Z toho asi 10% pokračuje v dlouhodobém užívání opioidů. Navíc podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v roce 2022 zemřelo na předávkování opiáty asi 82 000 lidí. To neznamená, že všichni si vytvořili závislost díky lékařské péči, ale i tak je to nelichotivá statistika.
Ještě ve svém prvním funkčním období nový prezident Trump tento stav označil za „národní ostudu“ a nyní se snaží omezit dovoz fentanylu do země, protože se jedná o silný syntetický opioid a často se právě z něj v USA vytváří drogy.
Nyní mohou lékaři předepsat jinou variantu léků, které, zdá se, nejsou návykové, ale také uleví od bolesti. Journavx by se měl v USA prodávat za 15,50 dolarů (asi 375 Kč) za pilulku. Prozatím není jasné, zda je bezpečné jeho užívání pro děti.
Na rozdíl od opioidů, které přímo v mozku blokují signály bolesti a vytváří pocit euforie, Journavx má blokovat signály bolesti dříve než se dostaví do mozku a tak nedovolí stav, na kterém by se pacient mohl stát závislým. Pouze dojde k úlevě od bolesti.
V Česku sice není užívání léků proti silné bolesti tak problematické, ale řadě skutečně nemocných může podobný typ léků opravdu pomoci.
Foto: Pixabay
Autor: Vojtěch Benda