Mnoho vlád a enviromentalistů se domnívá, že větší úspora či efektivita ve využití energie povede k poklesu spotřeby té dané energie. Opak je však pravdou a technologický pokrok přinášející efektivitu vedoucí k úsporám energie naopak zvyšuje poptávku po této energii a v konečném důsledku vede k větší spotřebě, místo očekávanému poklesu. Tento paradox poprvé pojmenoval William Jevons.
William Jevons byl britským ekonomem, který žil během průmyslové revoluce, tedy v době, kdy Evropa ekonomicky rozkvétala díky velkému množství technologických objevů a vynálezů. Jevons zpozoroval, že po zdokonalení parního stroje, kdy ke stejné funkčnosti stačila nižší spotřeba uhlí a dřeva, se stroj stal natolik populárním a technologie parního stroje celkově dostupnější pro mnoho průmyslových odvětví, že toto zdokonalení a efektivnější využití dřeva a uhlí vedlo k celkově větší spotřebě uhlí a dřeva. S popularitou parního stroje a zvýšené poptávce po uhlí se zvedla jeho těžba, což vedlo k poklesu ceny uhlí. Paradoxně tak prvotní snížení spotřeby uhlí a dřeva parního stroje vedlo ke zvýšení těžby a celkové spotřebě uhlí a dřeva. Tato teze je popsaná v jeho knize The Coal Question, kterou vydal v roce 1865 a Jevons poukazoval na to, že nelze spoléhat na snížení spotřeby díky technologickému pokroku v krátkém časovém období, naopak je potřeba technologii vidět v delším časovém měřítku kde dopady mohou být opačné, než bylo zamýšleno.
Proč tomu tak je?
Dochází přitom k indukci spotřeby, což je jev, kdy při zvýšení efektivity spotřeby energie dochází k nárůstu celkové spotřeby energie, neboť část úspor získaným efektivnějším využíváním technologie se rozplyne v celkovém navýšení spotřeby.
Jevonsův paradox je aplikovatelný i v dnešní době na řadu situací a setkáme se s ním v podstatě kdekoliv, kde díky technologickému pokroku došlo ke zvýšení efektivity spotřeby energie.
Příkladem z dnešní doby jsou všudypřítomné tiskárny. S rozvojem digitálních technologií se předpokládalo, že klesne spotřeba papíru, protože nebude nutné dokumenty tisknout. Ovšem opak je pravdou a spotřeba papíru v kancelářích a domácnostech se zvýšila, protože je naopak jednodušší a v podstatě i levné dokument vytisknout. Pro mnoho lidí je příjemnější dokument číst v tištěné podobě a v digitální podobě si nechávají zálohu.
Dalším příkladem mohou být úspornější LED žárovky, které nahradily klasické žárovky. LED je energeticky šetrnější technologie a předpokládalo se, že se sníží spotřeba elektrické energie. Ani v tomto případě k tomu nedošlo, protože naopak lidé a instituce začali svítit více a setkáváme se tak s novým pojmem a to je světelné znečištění.
Jevonsův paradox tak umožňuje nový pohled na inovace. Inovace a především ty týkající se spotřeby energie rozhodně mají smysl, ovšem na základě tohoto paradoxu je potřeba jejich dopad hodnotit i v delším časovém měřítku a nejen z krátkodobého hlediska.
Foto: Pixabay
Zdroj: Jana Přibylová