Ruskem vedená válka na Ukrajině vyvolala u ostatních států do té doby bezprecedentní reakci z hlediska ekonomických sankcí. Jedním z klíčových statků, který si státy Evropské Unie z Ruska opatřovaly jsou nepochybně energie a energetické produkty.
A právě v jejich importu došlo k rapidnímu propadu.
S ohledem na sezónně očištěné hodnoty byl podíl Ruska na dovozu energie do EU až do prvního čtvrtletí roku 2022 poměrně stabilní (mezi 26,0 % a 27,6 %). Mezi prvním a druhým čtvrtletím roku 2022 se podíl prudce snížil a tento klesající trend pokračoval i mezi druhým a třetím čtvrtletím roku 2022. Celkově se podíl Ruska na dovozu energie do EU mezi prvním a třetím čtvrtletím roku 2022 snížil o více než 10procentních bodů, z 25,5 % na 15,1 %.
Ruský pokles můžeme poté ještě lépe pozorovat v porovnáním se zvyšujícím se dovozem energie z Velké Británie a USA, tradičních evropských partnerů, kteří v oblasti obchodu s Ruskem přijaly obdobný postoj, jako státy EU.
Graf: Import energie do Evropy dle dovážejících států
Zdroj: Eurostat
Ve druhém čtvrtletí roku 2022 byl společný podíl Spojených států a Spojeného království o 1,4procentního bodu vyšší než podíl Ruska a tento rozdíl se ve třetím čtvrtletí roku 2022 zvýšil na 4,8procentního bodu. Ve třetím čtvrtletí letošního roku představoval dovoz energie ze Spojených států 12,2 % a ze Spojeného království 7,7 % celkového dovozu.
Vzhledem k plánovanému úplnému zákazu importu ruských fosilních paliv, který má vstoupit v platnost v únoru můžeme očekávat i další pokles importu samotné energie. Evropské státy se ji v tomto ohledu snaží suplovat domácími zdroji a alternativními dodavateli. Je ovšem třeba mít na paměti, že energetické zdroje je třeba diverzifikovat a už nikdy nebudovat podobnou strategickou závislost, kterou Evropa vypěstovala na Rusku.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA