To je slávy. Inflace v České republice se dostala pod úroveň deseti procent! Konečně nastalo to, na co všichni tak toužebně čekali. Mezi tzv. analytiky dokonce probíhala neformální soutěž o to, zda dosáhne inflace hodnoty 9,6 % nebo 9,8 %.
Inflace klesá – ceny se konečně dostanou na rozumnou úroveň jak to sliboval na začátku roku pan předseda vlády a zcela nedávno nový ministr zemědělství. A mezi tím mnozí další….
Jak by to bylo krásné, kdyby to byla pravda. Bohužel není. Při debatách o míře inflace zjišťované pomocí indexu spotřebitelských cen jsou často uváděna různá čísla, která, i když jsou rozdílná, jsou správná. Ovšem při nesprávném (či záměrně nesprávném) použití mohou způsobovat a také způsobují různá „nedorozumění“. Pro správnou informaci a interpretaci toho kterého čísla je třeba vždy jednoznačně vědět období, za které je míra inflace uváděna, a základ, k němuž se vymezené období porovnává. A v tom bývá často kámen úrazu – ať již nechtěný, či naopak setsakra chtěný. Pro vyjádření míry inflace se obecně používají v podstatě tři typy indexů
Měsíční vývoj inflace v České republice v letech 2021-2023
(podle různých typů cenových indexů)
Zdroj: ČSÚ
Míra inflace (na přiloženém grafu červená čára), vyjádřená procentní změnou průměrné cenové hladiny za 12 posledních měsíců proti průměru 12 předchozích měsíců je klíčovým makroekonomickým ukazatelem inflace. Používá se pro propočet reálných hodnot příjmů (mezd, důchodů), pro valorizace, kompenzace apod. Obecně se pod „inflací“ myslí hodnoty právě tohoto ukazatele. Za měsíc červen 2023 byla hodnota tohoto ukazatele +15,1 %.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen ke stejnému měsíci předchozího roku (v přiloženém grafu zelená čára). Za měsíc červen 2022 byla hodnota tohoto ukazatele dnes oslavovaných +9,6 %.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen k předchozímu měsíci (v přiloženém grafu modrá čára). Za měsíc září 2022 dosáhla hodnota tohoto ukazatele + 0,3 %.
Čili pokud se podíváme na tyto výsledky a výše uvedený graf pak ono toho k radosti zase tolik není. Polovinu sledovaného období letošního roku se míra inflace zvyšovala a po půl roce jsme se při postupném snižování dostali přesně na úroveň míry inflace, kterou jsme dosáhli za minulý rok + 15,1%. Tedy na úroveň, která byla a i v dnešní době je jednou z nejvyšších jak v Evropské unii, tak i mezi dalšími vyspělými státy.
Průměrná míra inflace v EU v roce 2022
Zdroj: Eurostat
Foto: Pixabay
Autor: Martin Fassmann