Apogeo
Reklama

CETA: Quo vadis, přirozená úroková míro?

28.02.2024, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
CETA: Quo vadis, přirozená úroková míro?

Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl na tiskové konferenci po skončení posledního měnověpolitického zasedání bankovní rady uvedl, že panuje shoda ohledně toho, že přirozená úroková míra bude vyšší, než jakou hodnotu nyní očekává prognóza ČNB.

Záhy dodal, že je možné, že byla tato úroková míra vyšší dokonce ještě před vypuknutím pandemie Covidu-19. Co je to ta přirozená úroková míra (r*) vůbec zač a proč je pro měnovou politiku tak důležitá?

„Nikdo ji nikdy neviděl, a přitom je ze všech nejmocnější“ – i takto by se dala popsat úroková míra, jež je konzistentní s potenciálním produktem ekonomiky a rovnováhou na trhu reálných zápůjčních fondů. Řeč je o přirozené (nebo také rovnovážné reálné, chcete-li) úrokové míře, známé pod označením r*. Tento pojem do monetární teorie zavedl významný švédský ekonom Knut Wicksell, když úrokovou míru „při které se poptávka po zápůjčním kapitálu a nabídka úspor přesně shodují a která více, či méně koresponduje s očekávaným výnosem nově vytvořeného kapitálu“ nazval „normální či přirozenou reálnou úrokovou mírou“.

Jméno veličiny, jejíž dlouhodobě klesající vývoj celé roky znepokojoval centrální bankéře po celém světě, se začíná v tuzemské měnověpolitické diskuzi opět skloňovat. Ale dodejme, že v jiné souvislosti. Zatímco dříve se pozornost na r* v odborných kruzích obracela zejména pro obavu z nárazu na stěží překročitelnou hranici nulových nominálních úrokových sazeb (tzv. zero lower bound, zkráceně ZLB), dnes se řeší, zda hodnota této tajuplné proměnné ve skutečnosti nepřevyšovala naše odhady.

Abychom mohli rozhodnout o tom, zda nastavení měnových podmínek působí buďto restriktivně, neutrálně, nebo expanzivně, je třeba znát hodnotu oné přirozené úrokové míry. Ta je ovšem, bohužel, veličinou nepozorovatelnou a snahy o její přesnou kvantifikace bývají často velmi neúspěšné. A aby toho nebylo málo, její hodnota se neustále mění – což je mimochodem fakt, který je ze strany mnoha centrálních bankéřů nezřídka politováníhodným způsobem misinterpretován.

Člen bankovní rady Jan Kubíček na setkání s analytiky po zveřejnění měnověpolitického rozhodnutí ČNB konstatoval, že důvodem stojícím za neočekávaným zvýšením r* v předchozích letech mohl být strmý nárůst veřejného dluhu ČR. Dále také poznamenal, že se zdá, že chybný odhad přirozené úrokové míry (tj. nižší, než jaká byla skutečnost z pohledu ex post) vedl ke zvýšené inflaci.

Štěpán Drábek, analytik CETA

Foto: Pixabay

Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama