Apogeo
Reklama

CETA: Na obranu globalizace

30.09.2023, Autor: red

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
CETA: Na obranu globalizace

Ukazuje se, že obchod v jakékoli podobě zahrnuje takříkajíc dvojitou vděčnost. Od doby, kdy David Ricardo představil myšlenku komparativních výhod, je to stále jasnější.

Zjednodušeně řečeno – v situacích, kdy má jedna ze zúčastněných obchodních stran (absolutní) výhodu ve výrobě obchodovaného zboží, by měly obě strany vyrábět to, v čem jsou lepší, a dále mezi sebou obchodovat. Tímto způsobem budou obě strany profitovat, a to více, než kdyby k obchodu nikdy nedošlo – což je zdánlivě poměrně snadno pochopitelné, ale paradoxně něco, co dnešní politici zřejmě nedokážou (nebo z nějakého důvodu nechtějí) pochopit.

Až příliš dlouho byl mezi obyvatelstvem, intelektuály i těmi, kdo byli u moci, rozšířen omyl o pevném koláči – přesvědčení, že bohatství tohoto světa je konečné a jediným způsobem, jak zbohatnout, je ukrást bohatství jiných lidí. Když byly války o zdroje příliš nákladné, společnost (nechápajíc, že nejvyšším zdrojem je lidská mysl) se vrátila ke starým dobrým obchodním válkám z dob merkantilismu.

Něco se změnilo po druhé světové válce, kdy se Japonsko vydalo jinou cestou. Právě díky ekonomické liberalizaci a nástupu obchodu se z tehdy zdevastované země bez železných zdrojů stal lídr v oblasti elektrických přístrojů, elektroniky, výroby oceli a šampión v automobilovém průmyslu. Tento rychlý růst umožnil Japonsku do roku 1968 předstihnout více než dvakrát větší Sovětský svaz, který měl dostatek zdrojů, a stát se tak druhou největší ekonomikou na světě – tento titul si udrželo více než čtyři desetiletí. 

Asijští tygři je následovali a v praxi ukázali, jak důležitý je obchod, a dokázali, že japonský zázrak nebyl jednorázovou náhodou. Časem zemřel Mao Ce-tung a Čína začala liberalizovat svou ekonomiku a otevírat se světu, což vyvedlo miliony lidí z chudoby. Krátce poté padla Berlínská zeď, což pro miliony lidí, kteří předtím uvízli za „železnou oponou“, znamenalo první globalizaci. O třicet let později jsou obrázky Rusů, kteří poprvé okusili svobodu, když se poprvé otevřely obchody společností jako McDonald ‘s, stejně důležité a vzrušující jako kdykoli předtím.

V roce 1999, tedy několik let předtím, než se globalizace stala populárním strašákem, ji Bernie Sanders považoval za hnací sílu nerovnosti v bohatství jednotlivých zemí a prohlásil, že „globalizace přispěla k obrovskému nárůstu koncentrace bohatství ve světě a ve skutečnosti ke zbídačení nejchudších lidí na světě“.

Pro Donalda Trumpa bylo zatracování globalizace klíčovým bodem na cestě k prezidentskému úřadu. V kampani jste od něj mohli slyšet, že „globalismus připravil naše komunity o tolik pracovních míst a naši zemi o tolik bohatství“, díky čemuž „finanční elita, která přispívá politikům, velmi, velmi zbohatla“, což mělo za následek, že „miliony našich pracovníků nemají nic než chudobu a bolest v srdci“. Při svém projevu v OSN sdělil světu, že „budoucnost nepatří globalistům“, neboť „odmítáme ideologii globalismu“ ve prospěch „ideologie vlastenectví“.

Co však představuje globalizace, když ne důkaz, že slovy Adama Smithe „sklon k přepravě, směně a výměně“ je tím, co dává vzniknout dělbě práce a následně globální prosperitě? Navzdory překážkám, jako byla studená válka, globální obchod po druhé světové válce pozoruhodně vzkvétal – a s obchodem přicházelo know-how, přímé zahraniční investice, inovace.

Ačkoli je vztah mezi obchodem a růstem podivuhodný, nevykresluje to celý obraz. Rozvojové země po cestě importovaly nezbytné instituce, kterým vděčí za svůj velký úspěch. Jak ukazuje index ekonomické svobody Heritage Foundation, instituce jako vlastnická práva, konkurenční a otevřené trhy a právní stát (abychom jmenovali alespoň některé) jsou součástí „stroje na prosperitu“.

Ale i když správný soubor institucí umožňuje výrobním faktorům kouzlit, není vzhledem k jejich klesajícím mezním výnosům možný nekonečný hospodářský růst. Zásoba kapitálu, stejně jako lidský kapitál, se znehodnocuje a musí se doplňovat. Mezitím se toho dá na jednom pozemku udělat tolik. Právě technologiím vděčíme za možnost nekonečného růstu (míry).

S globalizací trhu se technologie snáze přenášejí přes hranice. To vedlo k tomu, že chudší národy mezi vyspělými rostou rychleji a přibližují se k vrcholu, a po celou dobu se do „klubu vyspělých“ přidávají noví členové.

Je nad slunce jasné, že globalizace je těžko kontrolovatelná. Tato touha po kontrole však přináší více problémů, než kolik jich údajně řeší. Místo abychom tiskli peníze jako šílení s touhou pokrýt bezprecedentní výdaje na to, co nemáme (USA, Velká Británie), měli bychom zrušit zátěž trhu a umožnit opětovný rozkvět volného obchodu. Když ne kvůli něčemu jinému, tak prostě proto, že neznáme lepší cestu k prosperitě.

FILIP BLAHA, analytik CETA

Foto: Pixabay

Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Schmarcz: Piráti nás chtějí nakopnout? Už toho zkopali až dost…

28.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Jsou kampaně horší a lepší, populistické a věcné, negativní a pozitivní. A pak drzé. Ta pirátská se řadí k poslední kategorii. Oni že nám slibují výstavbu bytů, odstranění byrokracie, modernizaci státu, transparentnost, snížení daní rodinám?

Americké banky a kryptoměny: Nový stablecoin na obzoru?

27.05.2025, Autor: Josef Neštický

Několik velkých amerických bank, včetně JPMorgan Chase či Bank of America, zvažuje společný vstup do světa kryptoměn prostřednictvím vlastního stablecoinu. Informaci přinesl Wall Street Journal a naznačuje, že tradiční finanční giganti chtějí držet krok s digitální revolucí. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňhel: Kolem přijetí eura přetrvávají rozpaky

27.05.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

V předvolebním období se ve zvýšené míře ve veřejném prostoru vynořuje otázka přijetí euro. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček je jednoznačného názoru, že pro exportně orientovanou ekonomiku, jako je ta naše, je hospodářskou chybou, že jsme ještě euro nezavedli.

Hotovost pod matrací: Proč Nizozemská centrální banka varuje před výpadky plateb?

27.05.2025, Autor: red

Nizozemská centrální banka (DNB) přichází s neobvyklým doporučením – mít doma hotovostní rezervu pro případ třídenního výpadku elektronických plateb. Je to varování před reálnou hrozbou, nebo jen preventivní opatření v době rostoucí digitalizace? Pojďme se podívat, co za tím stojí a co to může znamenat i pro nás v Česku.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Evropa na vzestupu: Proč investoři opouštějí americká aktiva?

25.05.2025, Autor: Josef Neštický

Evropa se v roce 2025 stává novým magnetem pro globální investory, zatímco americká aktiva čelí rostoucím pochybnostem. Podle gigantů jako Goldman Sachs a JPMorgan je za tím kombinace politické nejistoty v USA a masivních fiskálních reforem v Evropě, zejména v Německu. 

Německá ekonomika v pasti: Nulový růst a stín Donalda Trumpa

25.05.2025, Autor: red

Německá ekonomika v roce 2025 stagnuje. Podle vládních poradců za to může kombinace vnitřních problémů a hlavně protekcionistická politika USA pod vedením Donalda Trumpa. Jaké jsou příčiny a co to znamená pro Českou republiku, která je na Německu životně závislá?

Schmarcz: Volby manipulovat nejdou, mysli lidí bohužel ano…

23.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Lze v Česku zmanipulovat volby? Teoreticky ano - asi jako vás může zabít meteorit. Prakticky je to nemožné, náš systém patří mezi nejbezpečnější na světě. Což bohužel nelze říci o možnost „hacknout“ mysli lidí skrze dezinformace, lži a černou propagandu.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňhel: Strach ze svobody        

22.05.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

V polovině minulého století napsal humanistický filosof Erich Fromm jako svou reflexi z kloubů vymknutého tehdejšího světa knihu Útěk ze svobody (Escape from fteedom). Fromm považoval v té době za nutné vysvětlit psychologické kořeny dilematu lidské svobody.

Neoprávněné exekuce: Jak se bránit a chránit svá práva

21.05.2025, Autor: Josef Neštický

Neoprávněné exekuce jsou noční můrou mnoha Čechů – ať už jde o chybu v evidenci, nebo zneužití systému. Jak se proti nim bránit a co můžeme dělat, abychom se vyhnuli zbytečnému stresu a finančním ztrátám? Pojďme se podívat na praktické kroky a širší kontext tohoto problému.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama