Ačkoli se krize prodlužuje, ceny nemovitostí neklesají. Koupit si byt, dům, či pozemek, není v posledních letech levná záležitost a nižší ceny jsou v nedohlednu.
I když na koupi nemovitosti mohou mnozí zapomenout, ceny letí vzhůru, a to nejen při koupi, ale i při pronájmu.
Prodejní ceny bytů jsou neustále pod nákupním tlakem, což přeneseně vytváří tlak na výši ceny za pronájem. Důvod je jednoduchý: Osmdesát procent nákupů bytů nyní tvoří nákupy investorů, kteří očekávají návratnost. Tento jev probíhá především v regionech mimo Prahu, a to především v oblastech, kde je cena za metr čtvereční bytu nejnižší v České republice. Patří sem hlavně ústecký a moravskoslezský kraj, kde se návratnost může pohybovat i přes pět procent ročně.
V Praze ceny nemovitostí tolik nerostou
Pražský nemovitostní trh je specifický. Většinou regiony reagují na výkyvy cen nemovitostí s menším zpožděním. Jenže tato krize je jiná v mnoha ohledech. Důvodem jsou byty zející prázdnotou kvůli odlivu turistů a utichnutí byznysu krátkodobých pronájmů.
Jediné místo v ČR, kde existuje tlak na snížení ceny je paradoxně v Praze, kde došlo k uvolnění tisíců bytů z krátkodobých pronájmů do dlouhodobých a cena pronájmů oproti hodnotě pronajímané nemovitosti rapidně klesla.
Praha je však pro investory nejlákavější, ale lidé, kteří pronajímají nemovitosti například přes Airbnb, nechtějí své byty či domy prodat. Když se vše vrátí do normálu a turisté budou zase hojně navštěvovat naše hlavní město, bude pěkný byt v centru Prahy znovu zlatý důl.
BLANKA HOČNEROVÁ, realitní portál Origo-reality.cz
Foto: Pixabay
Zdroj: BeFree PR