V minulém týdnu podepsal premiér Cookových ostrovů v Pekingu dohodu o strategickém partnerství s Čínou. Vzbudil tím vlnu nevole jako doma, tak na Novém Zélandu, který má s Cookovými ostrovy velmi speciální vztah. Kritika se týká především toho, že až do podepsání nebylo známé znění této dohody a stále nebyla celá zveřejněna ani zaslána novozélandské vládě.
Cookovy ostrovy mají pouhé dvě desítky tisíc obyvatel a až do roku 1965 byly součástí Nového Zélandu. Doposud jsou tyto země silně provázány. Místní obyvatelé disponují novozélandskými pasy i občanstvím a ten také poskytuje rozpočtovou pomoc i příslib vojenské pomoci v případě potřeby. Přesto jsou Cookovy ostrovy nezávislé a mohou také jednat samostatně s jinými zeměmi.
Když se premiér Cookových ostrovů Mark Brown chystal na cestu do Pekingu, novozélandská vláda si podle agentury Reuters stěžovala, že s nimi předtím nekonzultoval, ani jim navzdory výzvám nesdělil obsah dohody, kterou se chystal podepsat. Vzhledem k tomu, že Čína se dlouhodobě snaží zvyšovat svůj vliv v Pacifiku, rozvoj této spolupráce rozrušil nejen Nový Zéland, ale i další země.
Podle webu newsroom. má dohoda obsahovat opatření ohledně vývozu mořských plodů do Číny, spolupráci v souvislosti s přírodními katastrofami či v námořním a oceánském sektoru, včetně „námořní dopravy a doprovodné infrastruktury“. Také se jedná o těžbě na mořském dně, kde se skrývá velké bohatství Cookových ostrovů.
Premiér Brown kritiky dohody několikrát ujistil, že má jít o oboustranně výhodnou obchodní dohodu, která nenaruší dosavadní spolupráci Cookových ostrovů s Novým Zélandem ani dalšími státy. Přesto se tato dohoda dočkala kritiky nejen od sousedních vlád, ale také na Cookových ostrovech. Zde byla uspořádána demonstrace proti spolupráci s Čínou. Zde lidé nesli transparenty jako „Zůstaňte s Novým Zélandem“ nebo zvětšené napodobeniny novozélandských pasů. To může být odkaz na nedávnou neúspěšnou snahu premiéra vytvořit vlastní pasy Cookových ostrovů.
Vůdkyně tamní opozice Tina Browne (rozdíl v příjmení v porovnání s premiérem Brownem je skutečně pouze „e“ na konci) kritizuje především netransparentnost celé dohody vůči Novému Zélandu a obyvatelům Cookových ostrovů. Obává se ohrožení přátelského vztahu s Novým Zélandem právě na úkor Číny. Tyto obavy nejsou zcela neoprávněné, protože novozélandský ministr zahraničí se nechal slyšet, že je potřeba zresetovat vzájemné vztahy. Nechce přerušit vzájemnou spolupráci obou zemí, ale je znepokojen tím, že dohoda nebyla předem konzultována s ním ani s nikým z jeho kolegů.
Současná vláda Cookových ostrovů má 25. února čelit v parlamentu hlasování o důvěře vyvolaném opozicí právě kvůli dohodě s Čínou.
Foto: Pixabay
Autor: Vojtěch Benda