e-news.cz - kurzy
Reklama

Známý plicní lékař František Krejbich píše vnučce o Covidu

31.10.2020, Autor: Z blogosféry

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
Známý plicní lékař František Krejbich píše vnučce o Covidu

Ahoj holčičko!
Ptala ses na můj názor na COVID-19, a tak jsem se Ti rozhodl odpovědět písemně formou dopisu. Určitě máš teď spoustu času na čtení…
Nejčastějšími příznaky Covid-19 jsou horečka, únava, suchý kašel, bolesti svalů a kloubů, ztráta čichu a chuti, někdy nevolnost, zvracení a průjem – čili příznaky obvyklé u viróz.
Nakazit se můžeš tak, že vdechneš kapénky či jiné částečky obsahující viry, a ty se dostanou do plic. Méně pravděpodobné je, že sáhneš či se dotkneš něčeho, na čem viry jsou – ale i to je možné.
Infekční agens a původce pandemie Covid-19, respektive SARS-CoV2, je 7. virus z rodiny koronavirů. Čili obecně COVID-19 je viróza. Většinou je průběh mírný až bezpříznakový, ale v určitých případech může vyvolat těžká onemocnění – ať již zápal plic, septický stav či multiorgánové selhání, což vyžaduje intenzivní péči včetně podávání kyslíku a umělé plicní ventilace. Nemusí vždy skončit dobře. Budiž ale řečeno, že i „chřipečka“ může mít takovýto průběh a ročně i na „chřipečku“ zemře u nás několik set lidí.
V souvislosti s COVID-19 jsou touto těžkou formou nejvíce ohroženi starší tlusťoši s cukrovkou a vysokým tlakem (například jako já).
O tom, jestli a jak vážně onemocníš, rozhodují tyto faktory:

  1. Virulence – „síla“ COVID-19 – s tím nic nenaděláš, ta je dána tímto typem viru.
  2. Obranyschopnost – síla „imunity“ tvého těla. Tu můžeš posílit vitamíny, například vitamínem D – což jsou ryby, ovoce nebo zelenina. Dále tím, že se neuhoníš a věnuješ patřičnou část dne odpočinku – ne že si lehneš a nebudeš nic dělat, ale zacvičíš si, půjdeš si zaběhat, zkrátka budeš odpočívat aktivně.

Další příčinou oslabené imunity je stres. Takže se nestresuj, a to ani kvůli COVID-19. Ano, není to „chřipečka“, ale ani to není středověký dýmějový mor se schopností zabít až polovinu lidstva. Z tohoto pohledu se to fakt více blíží té „chřipečce“. Z pohledu celé naší republiky však jde o to, abychom zachovali fungující zdravotní péči. Aby nedošlo k přetížení pracovišť, která se starají o nejzávažnější onemocnění a lidi neumírali proto, že jim tuto péči nebudeme moci poskytnout. Proto ten povyk.

  1. Množství viru, které vdechneme. To souvisí i s tím, jak se před ním chráníš. Samozřejmostí jsou dnes roušky a respirátory. Jednorázové musíme měnit, látkové prát a žehlit. Dobře oslintaná látková rouška slouží jen jako živná půda pro bakterie a plísně!!! Taky je musíš nosit na nosánku a pěkně nasazené tak, aby vzduch nemohl proudit okolo v mezeře mezi obličejem a rouškou.

Hodně záleží na tom, kde jsi. Když venku v přírodě venčíš sama pejska, tak na virus můžeš zapomenout a roušku nechat v kapse. Naopak na ulici, kde jsou společně s tebou další lidé, si roušku raději nasaď. Nejhorší je to v uzavřených prostorách – vozech MHD, kancelářích, obchodech a podobně. Tady nemá virus kam uniknout, a tak se částečky s ním v místnosti hromadí. Dej mu možnost dostat se pryč. Otevři okno, zapni ventilaci – prostě vyvětrej.
A nezapomeň si také mýt a desinfikovat ruce, když na něco sáhneš nebo se vrátíš domů z venku – nejsi prasátko a patří to k obecné hygieně (to mytí rukou)!
Takže ještě jednou. Klasický nemocný s vážným průběhem je tlusťoch s cukrovkou a vysokým tlakem, který jel autem s kašlajícím nemocným a zapomněl otevřít okýnka.
A nakonec jedna strašně důležitá věc. Určitě nechceš nakazit ostatní. Tak jako nechceš, aby někdo nakazil ty, na kterých záleží Tobě. Tomu se říká občanská odpovědnost. Když máš teplotu, kašel, bolí tě svaly, klouby a necítíš dokonce ani vlastní voňavku, zůstaň prosím doma, nikam nechoď, můžeš mít COVID-19 a někoho nakazit. Pokud někam jít musíš, tak jedině na test COVID-19. A nezapomeň roušku!!!!
Tvůj dědeček Fanda
Foto: pixabay.com


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Dotace na rekonstrukce: Nové programy přinášejí naději i otázky

17.05.2025, Autor: Josef Neštický

V květnu 2025 se české domácnosti dočkaly výrazných změn v dotačních programech na rekonstrukce. Program Nová zelená úsporám (NZÚ) přichází s novinkami, jako jsou zálohové platby, či podpora komplexních renovací. Co to znamená pro majitele domů a jaké výzvy před námi stojí?

Peníze: Jak o nich mluvit s dětmi, aby to dávalo smysl?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jak naučit děti zacházet s penězi, aniž bychom je přetížili, nebo z nich udělali otroky materialismu? V České republice, kde finanční gramotnost mladé generace stále pokulhává, je to otázka, která trápí rodiče i pedagogy. Pojďme se podívat, jak o penězích s dětmi mluvit, co funguje a kde naopak hrozí rizika.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Dohoda o provedení práce: výhodná i svazující

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dohody o provedení práce (DPP) jsou v České republice oblíbeným nástrojem flexibility – ať už pro studenty, důchodce, nebo firmy hledající dočasnou výpomoc. Jaká jsou ale pravidla hry v roce 2025 a proč se o ně zajímat? Pojďme se podívat, co DPP přinášejí, kde jsou jejich limity a jak se mění podmínky pro zaměstnance i zaměstnavatele.

Snížení sazeb ČNB: Odvážný krok s efektem až za rok a půl

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Česká národní banka snížila hlavní úrokovou sazbu na 3,5 % krátce po oznámení dubnové inflace 1,8 %. Na první pohled logické rozhodnutí ale otevírá řadu otázek. Měnová politika se do ekonomiky propisuje se zpožděním až 18 měsíců, a dnešní krok ČNB tak míří do roku 2026.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Komentář k údajům o maloobchodních tržbách ČR za letošní březen

09.05.2025, Autor: Z blogosféry

Tržby v tuzemském maloobchodě v březnu meziročně vzrostly o 3,4 % a vyvíjely se tak v zásadě v souladu s očekáváním finančního trhu, jež činilo 3,5 %. Velmi dobře se dařilo prodejům nepotravinářského zboží, v případě potravin ale nepříznivě zaúřadovalo načasování velikonočních svátků. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Španělský blackout a evropské zatmění rozumu: se skleníkovými plyny se dá dobře žít, ale bez energie není civilizace

05.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Jak se dá žít bez elektřiny? Špatně. Když zmizí energie, vyspělá civilizace se rychle vrátí zpět do doby kamenné. Španělé a Portugalci si takovou situaci právě prožili a nešlo vůbec o nic příjemného. Rozsáhlý blackout zastavil dopravu, klimatizaci, domácí spotřebiče, výrobu a samozřejmě i systém platebních karet.

Čeká nás podobný komoditní „boom“ jako v roce 2008?

02.05.2025, Autor: Z blogosféry

Vlna nových cel ve světové ekonomice zvýšila ceny řady důležitých komodit, jako je zlato či měď. Další vývoj je však – i vzhledem k neustálým změnám pod taktovkou D. Trumpa – zahalen mlhou. Na jedné straně se hovoří o možném zlepšení obchodních vztahů, na straně druhé se razantně zvýšila pravděpodobnost stagflace ekonomik, případně pádu přímo do recese.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama