EVŽEN KOREC, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL.
Už za pár dnů začne platit další část evropské směrnice o energetické náročnosti budov, která nařizuje stavět všechny bytové domy a stavby větší než 350 metrů čtverečních „s téměř nulovou spotřebou energie“. Dosud se to týkalo jen budov s plochou nad 1 500 metrů čtverečních. Toto nařízení, které navíc stejnými pravidly už za rok spoutá i výstavbu všech nových rodinných domů, zdraží nové bydlení o stovky tisíc korun. Lepší kvalitu prostředí v bytech a domech navíc nepřinese.
Ceny nových bytů se v projektech projektovaných v souladu s touto směrnicí kvůli nutnosti instalovat energeticky úspornější materiály a rekuperační systémy zvýšily zhruba o deset procent. To v reálných cenách znamená stovky tisíc korun. Další náklady navíc spolkne pravidelná údržba a opravy rekuperačního systému včetně například pravidelné výměny filtrů. Tímto nařízením tak dojde k dalšímu zvyšování cen bytů, které v konečném důsledku dopadne na tisíce rodin toužících po vlastním bydlení. Kvůli Bruselem vynucenému zdražení však na vytoužený domov nedosáhnou, případně si výrazně připlatí.
Tento bruselský diktát je tak jen dalším důkazem toho, jak v bruselských kancelářích rozhodují lidé, kteří daným věcem vůbec nerozumí a často jsou navíc pod vlivem lobbistů. Svým nařízením výrazně pokřivili trh, kdy úplně minoritní část, o kterou měly zájem jen jednotky procent kupujících, povýšili na jedinou možnou alternativu. Navíc údajné přínosy ke snížení energetických výdajů jsou spíše vysněné než reálné. Aby se totiž slibovaných energetických úspor dosáhlo, museli by lidé přestat větrat okny a využívat pouze rekuperačního systému, protože samotné zateplení budovy a použití oken s vyššími izolačními vlastnostmi totiž většinou nepomůže dosáhnout nařízených cílů.
Jsem přesvědčen o tom, že drtivá většina domácností se tohoto zvyku nevzdá. Už jen proto, že při běžném chodu domácnosti často nastávají situace, kdy je nutné velmi rychle nárazově vyvětrat – například při spálení jídla či po odchodu návštěvy používající intenzivní a nepříjemný parfém. Nevýhodou je také nutnost pravidelně poměrně složitý rekuperační systém servisovat a upravovat. Někteří uživatelé si také stěžují na vyšší hlučnost. Za více peněz tak kvůli bruselským byrokratům získáme horší bydlení.