e-news.cz - kurzy
Reklama

Zdravotnictví: Ukázka, jak správně používat AI

23.12.2024, Autor: Vojtěch Benda

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Zdravotnictví: Ukázka, jak správně používat AI

Se skokovým rozvojem umělé inteligence se lidé snaží zjišťovat čeho všeho je schopná a jak jí nejlépe využít. Právě ve zdravotnictví se ukazuje jako užitečný nástroj, který dokáže zrychlit i zefektivnit práci jak lékařů, tak farmaceutů.

Například nový projekt „digitálních dvojčat“ umožňuje výrazně zkrátit dobu testování nových léků tím, že najednou provádí testy na obrovském množství virtuálních subjektů. Jde o počítačovou simulaci lidských orgánů, která se snaží co nejvěrněji napodobit skutečné lidské tělo a veškeré jeho reakce na různé typy léčby. Tato technologie společnosti Adsilico dokáže najednou otestovat dopad daného léku na velké množství lidí různého věku, hmotnosti, etnika i s různým zdravotním stavem.

Tím dokáže účinně zkrátit a také zefektivnit celý proces testování, protože výrobci mohou léky kvalitně otestovat ještě před klasickým testováním a tak vyladit dané léčivo. Samozřejmě v současnosti nejde o stoprocentně spolehlivý proces, který by měl zajistit bezpečnost daného léku. Stále následně dochází ke standartnímu testování nejdříve na zvířatech a později na lidech, než se konkrétní léčivo začne běžně užívat.

Podle BBC generální ředitelka společnosti Adsilico Sheena Macpherson doufá, že časem technologie „digitálních dvojčat“ úplně nahradí testování na zvířatech, které je prozatím nezbytnou součást testování léčiv. Podle paní Macpherson jsou jejich modely přesnější nápodobou chování lidských orgánů než právě zvířata. Společnost Sanofi doufá, že tento projekt zkrátí dobu testování léčiv o 20% a také zvýší jeho úspěšnost. 

Umělá inteligence také pomáhá přímo lékařům například s diagnózou. Při podezření na rakovinu dokáže identifikovat problematické místo a předložit jej lékařům k přednostní kontrole a tak celý proces značně zkrátit a zefektivnit. Podle webu Cleveland Clinic je právě tato diagnóza velmi obtížná a AI tak prakticky funguje jako druhý pár očí pro lékaře a pomáhá odhalit i nenápadné rakovinové zárodky, kterých by si jinak člověk nemusel všimnout.

Mnohem důležitější využití může být při diagnostice mozkové mrtvice, kdy jde skutečně o minuty. AI může provést diagnostiku ihned po dokončení vyšetření, dříve než lékaři vůbec stihnou otevřít snímky na svém počítači. Pak počítač varuje všechny zúčastněné, kteří se připraví na příchod takového pacienta a výrazně zkrátí čas, který je v takové chvíli kritický, protože může dojít k nevratnému poškození mozku pacienta, pokud lékaři nebudou jednat rychle.

Další způsob jak zapojit umělou inteligenci do zdravotnictví se týká přímo pacientů. Konkrétně lidí s chronickým onemocněním dýchacích cest. Jedná se o aplikaci, která dotyčným pomáhá sledovat jejich zdravotní stav. Vyzývá je, aby odpovídali na otázky ohledně svého zdraví, které systém monitoruje a včas je upozorní, aby vyhledali lékařskou pomoc. Zajistí tak, že se jim pomoci dostane dříve, než by museli navštívit nemocnici. Tím se podařilo snížit počet pacientů, kteří se s tímto onemocněním vrací do nemocnice o 40% a existuje naděje, že se toto číslo zvýší až na 90%.

Umělá inteligence ve zdravotnictví nenahrazuje doktory, ale na základě velkých dat analyzuje konkrétní případy a pomáhá jak lékařům, tak pacientům. Stále jde o pouhý nástroj a člověk je v konečném důsledku ten, kdo na základě takto připravených dat jedná.

Zdá se tak, že zdravotnictví je velmi dobrá ukázka toho, jak správně zacházet s tímto novým nástrojem.

Foto: Pixabay

Autor: Vojtěch Benda


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama