Česko v těcht dnech čelí vlně tropických veder a firmy řeší, jak svým zaměstnancům zajistit přijatelné teplotní podmínky pro práci.
Zákon stanovuje povinnost poskytnout ochranný nápoj při teplotě nad 34 °C. Pokud teplota na pracovišti vystoupá až na 36 °C, zaměstnanci mají nárok na placené bezpečnostní přestávky. Za nedodržení předpisů hrozí firmám pokuta až dva miliony korun.
Do Česka se vrací tropické teploty, ve středu podle meteorologů teploty na některých místech vystoupají až na 35 °C. České firmy musí v takových teplotách dbát na zdraví svých zaměstnanců, především při náročné práci venku a na přímém slunci. Vysoké teploty jsou ale nepříjemné i pro administrativní pracovníky. V centrech velkých měst může v neklimatizovaných kancelářích teplota vystoupat až ke 40 °C. Legislativa přitom stanovuje, že pokud operativní teplota na pracovišti u administrativní práce překročí 34 °C, zaměstnavatel musí zajistit ochranné nápoje. „Za ochranný nápoj lze považovat i vychlazenou vodu, lepším řešením je ale minerálka, která tělu dodá potřebné látky a navíc je pocitově více osvěžující. Nevhodné jsou naopak slazené limonády, které mohou kvůli vysokému obsahu cukru stav organismu ještě zhoršit,“ říká Radim Pektor ze společnosti Preventado, která se zabývá ergonomií a ochranou zdraví na pracovišti. V klimatizovaných kancelářích ve vedrech zaměstnanci často řeší opačný problém, přílišnou zimu. „Obecná doporučení stanovují, že rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by měl být optimálně 6 °C, větší teplotní výkyvy mohou vést k nachlazení. Klimatizace pro práci v kanceláři by měla být podle nařízení vlády v létě nastavena na 24,5 °C, pro fyzicky náročnější profese na 23 °C,“ upřesňuje Radim Pektor.
Tropické teploty nejhůře postihují zaměstnance, kteří pracují na přímém slunci, kde teplota šplhá až k 50 °C. Při extrémně náročných profesích na slunci musí vedoucí směny dbát na pravidelné přestávky. Ty předpis nařizuje už při překročení 36 °C u fyzicky náročnější práce (montážní linky v autoprůmyslu, stavebnictví apod.). Některé firmy i instituce místo pravidelných přestávek volí celkové zkrácení pracovní doby, například na 6 hodin denně. „Pokud si firma kratší pracovní dobu nemůže dovolit, doporučujeme posunout směnu do ranních nebo naopak večerních hodin, kdy je teplota nižší. Když ani to není možné, je vhodné zaměstnancům rozvolnit předepsaný dress code, pořídit dostatek ventilátorů a poskytnout například chladící šátky. Praktickým řešením je vysokotlaké rozprašování vody, které ochladí vzduch,“ dodává Radim Pektor. V případě, že zaměstnavatel zákonné povinnosti ochrany před teplem na pracovišti neplní, zaměstnanec může podat stížnost na místní hygienickou stanici nebo inspektorát práce. Firmě pak hrozí pokuta až dva miliony korun.