Na snížení míry nezaměstnanosti v březnu mělo vliv především zklidnění situace a restrikcí spojených s pandemií koronaviru. U mnoha klientů Randstadu jsme zaznamenali snahu o opětovný růst, v důsledku čehož se zvýšila i poptávka po nových kandidátech.
Jak ukázal náš aktuální průzkum Workmonitor, oproti loňskému roku se zároveň zvýšilo procento pracovníků, kteří jsou ochotni změnit zaměstnání, případně dokonce aktivně nové místo hledají. Kromě toho, že již opadl strach ze ztráty práce z existenčních důvodů, lidé si zvykli na benefity, jako je home office, a pokud jim zaměstnavatel práci z domu s ukončením pandemie přestal umožňovat, poohlíží se po místu s větší flexibilitou. Navíc roste počet zaměstnanců nespokojených s výší své mzdy. Některé firmy je totiž od nového roku navýšily minimálně, nebo je teprve navyšovat plánují.
Je však otázkou, jestli nabídka volných pracovních pozic nebude mít do budoucna spíš klesající tendenci. Důvodem může být jak příliv utečenců, kteří mohou mnoho z nabízených pracovních pozic obsadit, tak zvyšování cen a výpadky dodávek potřebných komponentů pro výrobu, což má již nyní dopad na provoz společností působících například v automobilovém průmyslu.
JACEK KOWALAK, generální ředitel personální agentury Randstad Česká republika
Foto: Pixabay
Zdroj: Randstad