Apogeo
Reklama

USA a Čína: obchodní válka už začala

10.12.2024, Autor: Vojtěch Benda

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
USA a Čína: obchodní válka už začala

Spojené státy zavedly vůči Číně kontrolní omezení ve snaze omezit její rozvoj umělé inteligence pro vojenské využití. Čína reagovala odvetnými opatřeními vůči USA tak, že omezila vývoz svých vzácných nerostů. Peter Arkell, předseda Globální těžařské asociace Číny to označil za obchodní válku bez vítěze.

Čína je největším producentem mnoha vzácných nerostů využívaných v technologickém i vojenském průmyslu. Například germanium, které je využíváno v solárních článcích a optických kabelech, nebo antimon, který má široké využití ve vojenském průmyslu.

USA a další státy si v posledních letech uvědomily svou závislost na čínské těžbě, ale také fakt, že nejde o spolehlivého dodavatele. Čína totiž už v minulosti ukázala, že nemá problém omezit vývoz klíčových materiálů, aby prosadila svou politickou agendu. Nicméně i přes snahu diverzifikovat zdroje vzácných kovů je pro kohokoli obtížné Číně konkurovat. Především kvůli jejím zásobám nerostů, ale také díky jejímu technologickému náskoku ve zpracování vzácných kovů a levné pracovní síle.

Nyní se Čína rozhodla omezit dovoz těchto materiálů do USA. Jedná se o odvetu za nejnovější opatření, která naopak omezují dovoz počítačových čipů do Číny. Toto omezení je dalším z kroků, jak „zabránit Číně v rozvoji domácí výroby polovodičů, které použije na podporu vojenské modernizace,“ uvedla pro agenturu Reuters Gina Raimondo, americká ministryně obchodu. 

Americké nařízení se dotýká i jiných států, protože jde o obecný zákaz zasílat do Číny výrobky, které obsahují americké čipy. USA plánuje z tohoto opatření vyjmou státy, které přijmou vlastní podobná opatření. Prozatím se jedná pouze o Japonsko a Nizozemsko. 

Jde sice o krok končící americké administrativy, ale očekává se, že budoucí prezident Donald Trump bude v této politice vůči Číně pokračovat, nebo bude  v podobných omezeních ještě tvrdší. Dokonce podle deníku Guardian přislíbil vlastní drastická opatření, která ta současná zastíní. 

Čína se v posledních letech pokusila zajistit si soběstačnost ve vývoji polovodičových čipů, ale stále je roky pozadu za nejvíce pokročilými firmami jako je Invidia nebo ASML. Přesto existuje obava, že by mohla rozvinout vlastní pokročilé umělé inteligence. Díky možnosti využití umělé inteligence ve vojenství se zdá, že by mohlo jít o budoucnost vedení konfliktů. USA se aktuálním omezením snaží alespoň zpomalit čínský pokrok.

Vzájemná omezení a možný počátek obchodní války dopadá i na USA. Sice mají několik vlastních dolů a možností, jak si zajistit alternativní dodávky vzácných kovů, ale zdaleka ne v takovém množství a tak efektivně, jako to dokáže Čína. Očekává se tedy prudký nárůst ceny těchto vzácných kovů a snad také otevření dalších dolů, které by zvýšenou poptávku byly schopné pokrýt.

Jak v případě surových materiálů z Číny, tak amerických počítačových čipů se jedná o velmi citlivé zdroje, které je možné využít nejen k technologickému vývoji, ale i ve zbrojním průmyslu. Dává tedy smysl, že právě zde dochází k omezení vývozu. Čína má výhodu, že se na jejím území se nachází největší ložiska podobných vzácných materiálů, bude tedy obtížné výpadek nahradit. 

Nedostatek počítačových čipů znamená, že se Čína bude muset spolehnout na vlastní vývoj. Ale nahradit výpadek americké produkce bude možné až za nějaký čas.

Foto: Pixabay

Autor: Vojtěch Benda


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama