e-news.cz - kurzy
Reklama

TikTok jako tučný úlovek pro Microsoft

16.08.2020, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
TikTok jako tučný úlovek pro Microsoft

Dnešní komentář je věnován výsledkům HSBC a Societe Generale za druhé čtvrtletí, které znovu potvrdily depresivní vyhlídky bankovního sektoru.


Ten se musí potýkat s četnými nepříznivými vlivy, ať už se jedná o příliš vysoké náklady, nízké výnosy, plochou výnosovou křivku či upadající úvěrovou kvalitu kvůli viru COVID-19. Dále se článek zabývá výnosy velkých amerických technologických firem, které byly zveřejněny v uplynulých týdnech, a které dláždí cestu k dalšímu růstu akcií, zejména těch technologických. A konečně se podíváme na snahu Microsoftu převzít ve čtyřech zemích TikTok, což by mohla být pro jeho budoucnost klíčová akvizice.
HSBC a Societe Generale před několika dny oznámily své výnosy za druhé čtvrtletí. Jejich výše byla nepříjemným překvapením, které znovu otřáslo důvěrou spotřebitelů v bankovní sektor. HSBC navíc předpovídá, že kvůli pandemii COVID-19 dosáhnou úvěrové ztráty třináct miliard dolarů. HSBC se musí potýkat s nepříznivými faktory, jako jsou zpomalení ekonomiky, vyšší úvěrové ztráty, zejména mezi komerčními zákazníky, a nízká a plochá výnosová křivka. V případě Societe Generale se k těmto potížím přidává ještě upadající obchodování, které vedlo ve druhém kvartále k překvapivé čisté ztrátě 1,3 miliardy euro.
Špatné zprávy pro banky
V důsledku toho se evropské banky propadly o jedno procento na nové minimum, jaké nepamatujeme od roku 2009. Index celkového výnosu STOXX 600 Banks měl o padesát sedm procent nižší hodnotu než v roce 2001, kdy byl založen, a je pouze o devatenáct procent výše, než bylo minimum dosažené v roce 2009. Centrální banky i soukromé komerční banky jsou nyní v podstatě jen prodlouženou rukou vlády. I když byly komerční banky v posledních sto letech obecně vzato výdělečnými podniky, kvůli politice centrálních bank a stále přísnější regulaci sektoru se stalo soukromé komerční bankovnictví jakousi „veřejnou službou“ s velmi nízkou profitabilitou a omezeným růstovým potenciálem. Kvůli COVID-19 začaly mnohé vlády vydávat úvěrové garance, aby banky nepřestaly poskytovat půjčky, čímž se celý sektor dál přibližuje jakýmsi kvazivládním úvěrovým institucím. Celkově není snadné udržet si v případě bank optimismus, což platí dokonce i pro ty americké, a podle nás je třeba snížit jejich zastoupení v investičních portfoliích (underweight) bez ohledu na to, z jakého pocházejí regionu.
Výnosy z technologií příjemně překvapily
V minulém týdnu byly zveřejněny výnosy všech významných amerických technologických firem, a protože byly zejména v porovnání s celkově slabou ekonomickou aktivitou dosti vysoké, začali investoři směle sázet na technologie. Zejména Facebook a Google se mohou pochlubit robustními výnosy z reklamy, což jen potvrzuje, že technologičtí giganti dokážou i v problematickém ekonomickém prostředí zvyšovat výnosy, neboť se aktivity dále přesouvají online. Tržní ocenění technologických firem tak bude dál stoupat a vzhledem k tomu, že je výnos deseti letých amerických bondů 0,54 procenta, budou to investoři ochotni dále akceptovat.
Správná chvíle pro vstup Microsoftu do světa internetových médií
Po celou dobu, co zuří obchodní konflikt mezi USA a Čínou, tvrdíme, že se z něj postupně stává nová „studená válka“ a že jde prakticky o boj o technologie, který dá na internetu přirozeně vzniknout dvěma „systémům“. Poté, co Trumpova administrativa zakázala v USA TikTok, snaží se jeho vlastník ByteDance nějak zachránit své podnikání ve Spojených státech. Navrhuje vytvoření samostatné entity, ta by však měla nadále provozní vazby s čínským vlastníkem, a tomu se americká kontrarozvědka snaží zabránit. Proto se Microsoft snaží vyjednat dohodu, jejímž prostřednictvím by získal podnikání TikToku v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu a kterou by chtěl podepsat nejpozději 14. září. Podle zprávy agentury Reuters si ByteDance cení TikToku na padesát miliard dolarů, a pokud by Microsoft získal jeho podnikání ve čtyřech uvedených zemích, jednalo by se patrně o značnou část této hodnoty; jen amerických uživatelů je zhruba sto milionů. V posledních letech získal Microsoft díky akvizicím Minecraftu a LinkedInu aktiva i mimo svůj hlavní obor podnikání, tedy operační systémy a cloudy. Podle nás by toto mohl být vcelku zásadní krok, protože Microsoftu očividně chybí silnější postavení v oblasti sociálních sítí a internetových médií a TikTok by mu pomohl dosáhnout pozice, v níž by se mohl stát hrozbou pro Facebook a Google. Když Facebook převzal Instagram, byl tento krok označován za příliš nákladný, ale zpětně jej Facebook hodnotí jako geniální tah. Podobně může pořádně zamíchat kartami i případná akvizice TikToku – oblast internetových médií se bude dál rozšiřovat a Microsoft se potřebuje mít o co opřít.
PETER GARNRY, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank
Foto 1: pixabay.com
Foto 2: archiv Peter Garnry
Zdroj: Native PR, s. r. o.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Poradna: Otcovská dovolená pro zaměstnance i OSVČ - Kdo a jak ji může čerpat?

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa, která jim umožňuje využít otcovskou dovolenou. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že nárok na ni mají pouze zaměstnanci, ve skutečnosti ji mohou čerpat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud splní stanovené podmínky.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama