e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: Veřejné finance – odbornost a politika

21.12.2024, Autor: Martin Švehla

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Švehla: Veřejné finance – odbornost a politika

Státní rozpočet na rok 2025 stojí rozhodně za zamyšlení. Je schválený v podobě, kterou odborníci považují za nekorektní a odpovědní politici za dobrý a jeho problémy za řešitelné. V tomto smyslu je dokonce mobilizující. 

Několik pochybných čísel na straně příjmů a výdajů by se mělo v průběhu příštího roku vyjasnit a pokud to všechno nepoběží mimořádně příznivě, bude se muset hledat někde jinde. Bude se muset hlavně škrtat, a to v položkách (na ministerstvech), kde se s tím zatím moc nepočítá. Pokud ta nutnost nastane, mobilizační charakter rozpočtu vynikne. Budou-li ve hře desítky miliard, rázem přestanou být pominutelným procentíčkem celkových výdajů a stanou se velkou osinou, či spíš třískou v oku. 

Za zamyšlení stojí fakt, že politický – nesporně odvážný a oprávněný – přístup k veřejným financím zvítězil nad přístupem odborným – rovněž oprávněným, ale spíš opatrným, což odborné přístupy většinou jsou.

Připomeňme si sled událostí: Poslanci schválili základní rámec na jaře, pak se v neveřejném režimu připravovaly jednotlivé kapitoly a v září bylo hotové dílo předloženo. Vzbudilo pochybnosti jak opozice (což se dalo čekat), tak i Národní rozpočtové rady (což je ten pohled odborný), řady ekonomů (nezávislých, ale i některých vládních), média nedostatky široce rozebrala a poslanci celé dílo nakonec zevrubně prodiskutovali a schválili. Panu prezidentovi sice některé nedostatky pár dní vadily, ale zákon podepsal. 

Ukázalo se, že nikdo vlastně nemá pravomoc zasáhnout. Senát o tomto zákonu nejedná, Národní rozpočtová rada žádnou pravomoc nemá a tak jedině prezident mohl zákon odmítnout, ale tím by pouze pozdržel jeho platnost, neboť může být přehlasován. 

Jak uvádí na svou obranu ministr financí, výtky se týkají jen malého procenta příjmů a výdajů a problém je tedy během roku řešitelný. Finančně nehrozí nic, žádné zásadní výdaje státu nejsou ohroženy. Co kdyby se ale jednalo o větší částky? Zjevně nemáme proti takovému vývoji žádný nástroj a rozpočet na rok 2025 to jasně ukázal. Schváleno může být nakonec cokoliv a pokud to povede k problémům, jediným důsledkem bude politická odpovědnost vlády. Pokud je to vláda 10 měsíců před koncem svého mandátu, dá se asi unést celkem snadno.

Mezi odborníky zaznívá názor, že by například Národní rozpočtová rada mohla mít určitou pravomoc nepřipustit, aby ve státním rozpočtu byla fakta nahrazena přáním. (Zde dodejme, že žádné ze zpochybněných čísel si nevymýšlí ministerstvo financí samo, dodavatelem jsou jiné úřady či ministerstva). Máme sice zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, ale ten spouští tzv. „dluhovou brzdu“ až v případě, že veřejný dluh překročí hranici 55 % HDP. Dalším nástrojem je neschválení státního rozpočtu, k čemuž mohou sáhnout poslanci. V tom případě se hospodaří podle rozpočtového provizoria, tedy zjednodušeně řečeno – měsíčně má vláda k dispozici pouze dvanáctinu výdajů předcházejícího roku. To sice může být pro vládu velkou komplikací, starosti však budou mít i lidé a firmy, které nic neprovedli. Pokud se schválení rozpočtu zdrží o pár dnů, nehraje rozpočtové provizorium prakticky žádnou roli. Pokud by se protáhlo na týdny či měsíce, dělal by stát se svými platbami řadu nelogických komplikací. 

Kdyby Národní rozpočtová rada nebyla jen (s trochou nadsázky) PR agenturou (specializovanou a fundovanou), kdyby měla určitou pravomoc, jakési „právo veta“ vůči návrhu státního rozpočtu v případě, že chyby dosahují určité kritické hodnoty, zřejmě by politika z jeho sestavování musela ustoupit. Možná by to bylo daleko lepší a možná by se to líbilo především ministru financí.

Státní aparát je bezedný. Spotřebuje tolik peněz, kolik jich má k dispozici a stále potřebuje další. Co se nevybere na daních, to si lze půjčit a ministerstva to vědí. Státní aparát nezadržitelně roste, vytváří nové agendy a dál komplikuje státní správu, přičemž jeho efektivnost je prakticky neměřitelná.  Udržet tuto hydru na uzdě je nesnadnou rolí ministra financí. Odborná autorita s patřičnou pravomocí by mu možná přišla vhod – už by nebyl tak opuštěný, sám proti všem. 

Martin Švehla

Foto: Pixabay

Autor: Martin Švehla


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Švehla: Veřejné finance - odbornost a politika

21.12.2024, Autor: Martin Švehla

Státní rozpočet na rok 2025 stojí rozhodně za zamyšlení. Je schválený v podobě, kterou odborníci považují za nekorektní a odpovědní politici za dobrý a jeho problémy za řešitelné. V tomto smyslu je dokonce mobilizující. 

Schmarcz: Svoboda slova jako ekonomická hodnota. Jejím potlačením nejen omezíme lidská práva, ale navíc zchudneme

20.12.2024, Autor: Martin Schmarcz

Zostřený boj s dezinformacemi nabírá na obrátkách. Jeho vládní koordinátor je vůči občanům čím dál arogantnější. A Sněmovna schválila nový trestný čin „Neoprávněná činnost pro cizí moc“. To vše se děje na pozadí politiky Evropské unie, která reguluje technologické platformy, pořád se snaží prosadit šmírování soukromých zpráv a svými cenzurními zásahy vyhání z Evropy umělou inteligenci, či brání investicím do inovací. Tohle omezování štve a obtěžuje občany. Navíc ničí naši prosperitu.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Jak postavit víc bytů? Snadno, prostě je nechte stavět…

17.12.2024, Autor: Martin Schmarcz

Je málo bytů? Bydlení není dostupné? Co s tím? Socialisté mají jako vždy po ruce „rázné“ návrhy: regulace, omezení krátkodobých pronájmů, trestání majitelů prázdných nemovitostí… Jenomže nic z toho nefunguje. Tím vším se pouze vytváří větší nedostatek a ten vede k ještě dražšímu a nedostupnějšímu bydlení. 

Benda: Francie ztrácí tradičního afrického spojence a s tím i zdroj uranu

16.12.2024, Autor: Vojtěch Benda

Až do roku 2023 byla Nigérie považována za baštu západu v boji proti terorismu ve svém regionu. Ovšem vojenská chunta, která se zde chopila moci, začala vztahy se západními zeměmi velmi rychle ukončovat a hledá nové spojence například v Rusku. Nejprve byli ze země odveleny vojenské síly a nyní následují další odvětví. Vzájemné vztahy se ochladily především s Francií, která měla jakožto bývalá koloniální velmoc velké vazby na Nigérii. 

Inflace v ČR - listopad 2024 

15.12.2024, Autor: Martin Švehla

Spotřebitelské ceny v listopadu meziměsíčně vzrostly “pouze” o 0,1 % a meziroční inflace tak zůstala na říjnové úrovni 2,8 %.  V listopadu se dále zvýšily ceny některých potravin, rostly i ceny pohonných hmot. Tento růst byl v celkovém údaji za listopad utlumen poklesem cen lihovin a některých přístrojů a spotřebičů pro domácnost. Inflace zůstává i nadále v těsné blízkosti tolerančního pásma ČNB a pozastavení poklesu úroků centrální banky je tím pádem pravděpodobnější. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Švehla: Valorizace důchodů aktuálně

14.12.2024, Autor: Martin Švehla

Všechny přiznané důchody (starobní, invalidní, pozůstalostní) se pravidelně valorizují (zvyšují), aby jejich reálná hodnota (kupní síla) neklesala. Zvýšení se odvozuje od vývoje spotřebitelských cen (inflace) a od vývoje průměrných mezd, a to následujícím způsobem:

Schmarcz: Podepíše prezident rozpočet? To vůbec není důležité, tak jako tak máme vážný problém, nebo spíše dva…

13.12.2024, Autor: Martin Schmarcz

Podepíše, nepodepíše? Prezident Petr Pavel si dal čas do 17. prosince, kdy oznámí, jak se rozhodl ohledně rozpočtu. Nakonec to ale není až tak podstatné. Vzhledem k tomu, že nemluví o vetu, tak i bez jeho podpisu bude tento důležitý zákon platit tak jako tak, aniž by o něm museli poslanci hlasovat znovu. Ale i kdyby se hlava státu nakrásně rozhodla jim ho vrátit, tak hlavní problém veřejných financí je v něčem úplně jiném. Modří už vědí: máme neúnosně vysoké výdaje státu. Na tom hlava státu nezmění nic.

Daňhel: Neveselé evropské vyhlídky do příštího roku

13.12.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Evropská unie zatím plynule pokračuje ve zpomalování své ekonomiky. To pro naše exportně orientované národní hospodářství, zatížené enormními mandatorními výdaji, které ani současná pravicová vláda nemá chuť a ochotu principiálně řešit, nepředstavuje příliš dobré předpoklady pro další pozitivní vývoj. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: Bohatství nepadá z nebe

12.12.2024, Autor: Martin Švehla

Můžeme mít různé altruistické představy o společnosti, ale v zásadě nám všem jde o uspokojení našich potřeb a ekonomice jako celku o prosperitu, tedy o bohatství. To produkují v každé zemi pouze a výhradně soukromé firmy, od drobných  živnostníků až po velké a nadnárodní společnosti. V každém případě jsou počátkem bohatství investice, tedy rozhodnutí majitele peněz vložit dosažené zisky do dalšího podnikání. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama