Všechny přiznané důchody (starobní, invalidní, pozůstalostní) se pravidelně valorizují (zvyšují), aby jejich reálná hodnota (kupní síla) neklesala. Zvýšení se odvozuje od vývoje spotřebitelských cen (inflace) a od vývoje průměrných mezd, a to následujícím způsobem:
Zvyšuje se
- základní výměra tak, aby odpovídala 10 % průměrné mzdy
- procentní výměra tak, aby průměrný starobní důchod vzrostl celkově o meziroční míru inflace a 1/3 růstu reálné mzdy. Pokud je tento růst pokrytý zvýšením základní výměry, procentní výměra se již nezvyšuje.
Jak se měří růst spotřebitelských cen pro seniory?
Běžně dostupné údaje o růstu cen poskytuje Český statistický úřad, který sleduje ceny konkétních druhů zboží, zařazených do tzv. spotřebního koše. Údaje, které můžeme pak sledovat v médiích (meziroční nebo meziměsíční index spotřebitelských cen), udává v procentech, jak se spotřebitelské ceny zvýšily. Pro potřeby valorizace důchodů se však spotřební koš upravuje, aby lépe vystihoval sortiment, který nakupují senioři (například více léků a méně hraček). Tento přístup zajišťuje, že valorizace odpovídá reálným výdajům seniorů. Protože se důchody valorizují s platností od 1. ledna, údaje o růstu cen se pro výpočet zvýšení použijí za obodbí červenec – červen předcházejícího roku.
Valorizace předčasných důchodů
Pokud byl předčasný důchod přiznán po 1. říjnu 2023, valorizuje se pouze jeho pevná část (o stejnou částku, jako u řádných důchodů) a procentní část zůstává stejná (až do doby dosažení důchodového věku).
Pravidelné a mimořádné valorizace
Všechny důchody se valorizují vždy k 1. lednu. Důchodci navíc dostávají doplatek odpovídající valorizaci od 1. ledna do data výplaty důchodu. O valorizaci není třeba žádat – probíhá automaticky, pokud rostou spotřebitelské ceny a reálné mzdy.
Mimořádná valorizace
V případě inflace vyšší než 5 % (meziročně) dochází od roku 2024 k mimořádné valorizaci:
- Procentní část důchodu se zvýší o 30 % růstu inflace.
- Dočasný přídavek: Všichni důchodci dostávají stejnou částku do konce kalendářního roku, aby se zajistilo zvýšení průměrného důchodu o 30 % inflace.
Od ledna následujícího roku se přídavek ruší a nastupuje pravidelná valorizace.
Valorizace k 1. lednu 2025
Od 1. ledna 2025 budou všechny důchody valorizovány:
- Pevná část důchodu se zvýší o 260 Kč.
- Procentní část se zvýší o 0,6 %.
Tato valorizace se vztahuje na všechny typy důchodů, včetně starobních, invalidních všech stupňů i pozůstalostních.
Foto: Pixabay
Autor: Martin Švehla