Apogeo
Reklama

Švehla: Posílí škody po povodních ekonomiku?

18.09.2024, Autor: Martin Švehla

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Švehla: Posílí škody po povodních ekonomiku?

V některých městech odhaluje opadávající voda miliardové škody jak na veřejném, tak na soukromém majetku. Česká ekonomika ve fázi klesající inflace a velmi nevýrazného růstu dostává další ránu? Popravdě řečeno, není to tak hrozné, jak to vypadá.

Největší jsou samozřejmě škody na zdraví a na životech lidí. Jsou tragické, nenahraditelné a bude jistě předmětem pečlivého zkoumání, jak jim napříště zabránit. Pokud jde o škody na majetku, dají se nahradit a v ekonomice se chovají celkem trochu jinak.

Předně se dá předpokládat, že významná část poškozeného byla pojištěna. To znamená, že si majitelé – ať už stát nebo soukromníci – na podobné katastrofy šetřili a teď si z pojišťoven naspořené pojistné vyberou ve formě pojistného plnění. Pojišťovny vytvářely pro podobné případy rezervy a pokud by jim momentálně docházely, mohou se o riziko podělit se zajišťovnami. Předbětný odhad pojišťoven se pohybuje kolem 17 miliard. Zde by tedy problém nastat neměl. Kraje, které jsou letošními povodněmi nejvíc zasažené, mají značné značné rezervy. Jsou to desítky miliard, které mohou být použity. Státní rozpočet je sice pod tlakem, vláda zápasí o každou miliardu, ale kryje bez obtíží náklady, vznikající již nyní při práci hasičů, zdravotníků, policie, vodohospodářů, a dalších částí veřejného sektoru přispěje i následně na řešení škod. Odhady k dispozici nejsou, ale při dřívějších podobných krizích pokryl stát zhruba čtvrtinu všech nákladů. 

Celkově se dnes hovoří o desítkách miliard, připomeňme si tedy, jaké byly následky  minulých povodní. V roce 1997 bylo zničeno přes 2 tisíce domů, další tisíce domů byly neobyvatelné a musely se opravit, bylo strženo 26 mostů, zastaven byl provoz na klíčových železničních uzlech. Škody byly odhadnuty na 62,3 miliardy, pojišťovny vyplatily 9 miliard.  V roce 2002 dosáhly škody 73,3 mld korun, z toho 7 mld byly škody na pražském metru. Postiženo bylo téměř tisíc obcí, deset krajů a 43 okresy, bylo evakuováno 225 tisíc lidí. Také v roce 2013 bylo povodněmi postiženo téměř tisíc obcí, včetně velkých měst jako Ústí nad Labem, Praha, České Budějovice, Plzeň nebo Děčín. V rozmezí jednoho měsíce (června) proběhly 3 vlny záplav. V šesti krajích a v Praze byl vyhlášen nouzový stav, bylo evakuováno přes 25 tisíc osob, došlo k velkým sesuvům půdy.  Škody jsou zpětně vyčísleny na 15,3 miliardy korun. 

Jak je vidět, následky záplav se těžko srovnávají, nicméně pár faktů je jasných: ceny vzrostly a tedy stejná škoda v roce 2002 bude letos jen z hlediska inflace zhruba dvojnásobná (ročně stoupaly ceny v průměru o 3,14 %, ceny nemovitostí rostly ještě rychleji). Včasné informace umožnily letos rozsáhlejší přípravu a fungovala i protizáplavová opatření, do kterých se za 20 let investovalo akterá zafungovala. To všechno škody jistě zmírnilo. Uvažuje-li se tedy dnes o desítkách miliard, budou to spíš nižší desítky a jistě není pochyb o tom, že budou k dispozici. 

Větší problém může být se zajištěním dodavatelů, kteří budou uklízet, bourat, stavět a obnovovat. Když se na to podíváme z této druhé strany, představují škody po povodních velké množství nových zakázek pro domácí firmy a pokud se je podaří najít, znamená to i viditelný růst HDP. Každých 10 miliard je zhruba 0,13 % HDP.  Odhady na letošní rok uvažují s růstem HDP o 1,1 až 1,2 % – každá desetinka bude tedy znát.

Snad to nezní příliš cynicky, ale takto to funguje: finanční prostředky se přesunou tam, kde jsou nejvíc potřeba. Bude za ně provedeno mnoho práce, spotřebuje se materiál, použijí se stroje, dodají se nutná zařízení, nahradí se zničená auta, nábytek i stroje v továrnách. Peníze, které na to poplynou z fondů pojišťoven, z veřejných rozpočtů a namnoze jistě i ze soukromých zdrojů, přistanou v konečném důsledku ve výplatách zaměstnanců firem, které se v likvidaci škod budou angažovat. Může to být řada dobrých příležitostí, které přispějí nejen k vyšší zaměstnanosti, ale také k vyšším ziskům, vyššímu výběru daní a k rostoucí spotřebě domácností. 

Ve statistikách lze dohledat, že velké povodně v minulých desetiletích neměly zásadní makroekonomické dopady podobné těm, které způsobila světová finanční krize (2008) či pandemie covid-19 (2020). Negativní makroekonomické důsledky nejsou tedy pravděpodobné ani letos. Jak naznačeno – v některých ohledech mohou být škody dokonce makroekonomicky prospěšné.

Foto: Pixabay

Autor: Martin Švehla   


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Dotace na rekonstrukce: Nové programy přinášejí naději i otázky

17.05.2025, Autor: Josef Neštický

V květnu 2025 se české domácnosti dočkaly výrazných změn v dotačních programech na rekonstrukce. Program Nová zelená úsporám (NZÚ) přichází s novinkami, jako jsou zálohové platby, či podpora komplexních renovací. Co to znamená pro majitele domů a jaké výzvy před námi stojí?

Peníze: Jak o nich mluvit s dětmi, aby to dávalo smysl?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jak naučit děti zacházet s penězi, aniž bychom je přetížili, nebo z nich udělali otroky materialismu? V České republice, kde finanční gramotnost mladé generace stále pokulhává, je to otázka, která trápí rodiče i pedagogy. Pojďme se podívat, jak o penězích s dětmi mluvit, co funguje a kde naopak hrozí rizika.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Dohoda o provedení práce: výhodná i svazující

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dohody o provedení práce (DPP) jsou v České republice oblíbeným nástrojem flexibility – ať už pro studenty, důchodce, nebo firmy hledající dočasnou výpomoc. Jaká jsou ale pravidla hry v roce 2025 a proč se o ně zajímat? Pojďme se podívat, co DPP přinášejí, kde jsou jejich limity a jak se mění podmínky pro zaměstnance i zaměstnavatele.

Snížení sazeb ČNB: Odvážný krok s efektem až za rok a půl

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Česká národní banka snížila hlavní úrokovou sazbu na 3,5 % krátce po oznámení dubnové inflace 1,8 %. Na první pohled logické rozhodnutí ale otevírá řadu otázek. Měnová politika se do ekonomiky propisuje se zpožděním až 18 měsíců, a dnešní krok ČNB tak míří do roku 2026.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Komentář k údajům o maloobchodních tržbách ČR za letošní březen

09.05.2025, Autor: Z blogosféry

Tržby v tuzemském maloobchodě v březnu meziročně vzrostly o 3,4 % a vyvíjely se tak v zásadě v souladu s očekáváním finančního trhu, jež činilo 3,5 %. Velmi dobře se dařilo prodejům nepotravinářského zboží, v případě potravin ale nepříznivě zaúřadovalo načasování velikonočních svátků. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Španělský blackout a evropské zatmění rozumu: se skleníkovými plyny se dá dobře žít, ale bez energie není civilizace

05.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Jak se dá žít bez elektřiny? Špatně. Když zmizí energie, vyspělá civilizace se rychle vrátí zpět do doby kamenné. Španělé a Portugalci si takovou situaci právě prožili a nešlo vůbec o nic příjemného. Rozsáhlý blackout zastavil dopravu, klimatizaci, domácí spotřebiče, výrobu a samozřejmě i systém platebních karet.

Čeká nás podobný komoditní „boom“ jako v roce 2008?

02.05.2025, Autor: Z blogosféry

Vlna nových cel ve světové ekonomice zvýšila ceny řady důležitých komodit, jako je zlato či měď. Další vývoj je však – i vzhledem k neustálým změnám pod taktovkou D. Trumpa – zahalen mlhou. Na jedné straně se hovoří o možném zlepšení obchodních vztahů, na straně druhé se razantně zvýšila pravděpodobnost stagflace ekonomik, případně pádu přímo do recese.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama