e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: Objevila ČNB nový nástroj měnové politiky?

29.06.2023, Autor: Martin Švehla

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Švehla: Objevila ČNB nový nástroj měnové politiky?

Obecně se přijímá zásada, že cílem České národní banky je nízká inflace a základním nástrojem k jejímu udržení úrokové sazby. Vedle tohoto základní nástroje fungují ovšem i jiné – prostřednictvím finančních trhů to může být (dočasně) kurz domácí měny a schopnost centrální banky intervenovat tak, aby kurz udržovala na určité hladině. 

K oslabování měny si může svoje peníze „tisknout“ a kupovat za ně cizí měny dráž a naopak – pokud cizí měny v dostatečném množství nashromáždí, může je ve vhodné chvíli prodávat, aby kurz své měny zpevnila. Obojí jsme v poslední dekádě viděli v hojné míře, obojí je spojeno s určitými vedlejšími účinky a v našem případě možná jedno (oslabování měny) je příčinou druhého (tedy následné inflace, vyšších úrokových sazeb a zpevňování kurzu koruny intervencemi). Často se též sahá k různým formám kvantitativního uvolňování, kdy centrální banky nakupují cenné papíry, čímž snižují jejich výnos. To se sice ukazuje být nebezpečným Džinem, někdy až příliš velkým, aby se dal zahnat zpátky do láhve, ze které byl vypuštěn. 

Jak je patrné z výše popsaného, nástroje měnové politiky uplatňované na finančních trzích, jsou v principu drahé. Jsou to miliardy: desítky i stovky miliard, se kterými centrální banka musí mnohdy prosazovat svou vůli, či své vidění budoucího ekonomického vývoje země. Zároveň budiž poznamenáno, že v podmínkách, kdy je cílem měnové politiky určitá míra inflace (tedy v podmínkách cílování inflace) jsou úrokové sazby jediným legitimním a trvalým nástrojem, vše ostatní přichází v úvahu jen dočasně a jen proto, že úrokové sazby nefungují (například, když jsou už nulové a ekonomiku přesto neoživují). 

O čem se moc nemluví, ale co je rozhodně stejně legitimním a účinným nástrojem měnové politiky, to je rétorika. Veřejné výroky centrální banky mohou mít na chování trhů velký vliv i přesto, že jsou naprosto levné. Výroky musejí splnit jen některé podmínky:

  1. veřejnost je musí brát vážně. Centrální banka musí požívat na finančních trzích značné vážnosti, musí mít autoritu a o jejích tvrzeních nesmějí vznikat velké pochybnosti. Z toho plyne pro centrální bankéře nutnost určité zdrženlivosti – většinou se nevyjadřují kde k čemu a neopakují staré pravdy. Přicházejí s novými pohledy, opírají se o hluboké znalosti a nepitvají se v detailech;
  2. veřejnost jim musí rozumět. Mají-li být výroky svou podstatou účinné, musejí být dobře pochopitelné a vlastně i jednoduché. Zde ovšem praxe ukazuje na celou řadu odchylek: historií centrálního bankovnictví prošli i charismatičtí lidé, kteří mohli mluvit velmi odborně, a i když jim mnozí lidé nerozuměli, prostě jim uvěřili: on jistě ví, o čem mluví, je na něm vidět, že ví co chce, tak mu věřím, i když tomu moc nerozumím. Ano, i toto funguje, ale poměrně vzácně.  
  3. Odborníci je musejí respektovat. Velmi oblíbeným sportem různých analytiků a komentátorů je hledání skulinek ve všech možných výrocích, spekulování o příčinách a důsledcích, případně i politických vlivech na centrální bankéře. Je to zábavná a nelítostná hra, ve které se kašle na možné důsledky a ve které se nezřídka sahá i k polopravdám a výmyslům. Této partii neodpovědných lze úspěšně čelit vysokou odborností a rozumnou otevřeností. Mimochodem – inflační cílování je založené na čitelnosti a předvídatelnosti kroků centrální banky. Je to zatím nejvyšší vyzkoušená forma neformální spolupráce centrální banky s finančními trhy … ale ona otevřenost má své objektivní meze. Prošli jsme si aférou kolem prověrky guvernéra „na přísně tajné“, což je epizoda dost poučná a neobvykle rychle zapomenutá. 

Při splnění alespoň těchto tří podmínek jsou výroky centrálních bankéřů opravdu účinné, nebo alespoň mohou zvyšovat účinnost finančních operací centrální banky, což je případ celkem častý: pohyb úrokových sazeb s doprovodným vysvětlujícím či obhajujícím komentářem. Kalibrace pohybu je také vnímána jako signál: Procentní bod je zvykově rozdělen na čtvrtiny, takže 0,25 % se považuje za vyjádření určité vůle ke zvýšení sazeb, 0,5 % už je opravdu vážný krok a 0,75 % je radikální zvyšování. Nemluví se o zlomcích procent, ale o basis points, takže 0,25 % = 25 basis points, nebo-li bp. 

Naše ČNB možná vynalezla další signální soustavu, a tou je poměr hlasování o příslušném rozhodnutí: bankovní rada má 7 členů a za poslední rok jsme si zvykli, že o možnosti zvýšit sazby hlasovali v poměru 1:6. Květnové hlasování bylo pak v poměru 3:4 a bylo to všeobecně vnímáno jako rostoucí nálada ke zvýšení sazeb. V červnu se hlasovalo v poměru 2:5 a převládl názor, že nálada opět ochabuje. 

Že by to mohlo být záměrné a domluvené je čiročirá spekulace, ale uznejte, vypadá to tak a funguje to tak. Proti této úvaze stojí především Ústavou daná nezávislost a praktická neodvolatelnost jednoho každého člena Bankovní rady ČNB. Nikdo z těchto sedmi lidí nemá nejmenší důvod jednat a hlasovat podle nějakých instrukcí nebo jen účelově, „aby to vypadalo“. Každé hlasování je mu vepsáno do profesního keychainu a je nesmazatelné. Bylo by tedy dost zvláštní, kdyby jeden z členů bankovní rady opustil po roce svůj názor, ale pouze na jeden měsíc, a pak se k němu zase vrátil. Při rozhodování o politice, jejíž praktické dopady mají zpoždění zhruba rok, by to bylo fakt zvláštní. Nejspíš je to tedy jen náhoda. Přinejmenším je ale vidět, čeho všeho si trhy mohou všímat, na co všechno mohou reagovat a jak účinné mohou být i ty nejlevnější – totiž komunikační – intervence … a že se při nich ani nemusí moc mluvit.

Foto: Pixabay

Autor: Martin Švehla 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Británie: Konec divokého západu „Kup teď, zaplať později“

29.05.2025, Autor: Vojtěch Benda

Čím dál oblíbenější systém, kdy kupující platí za produkt postupně, je v Británii vlastně neregulovanou půjčkou. Podle tamních úřadů tak hrozí, že by se kupující mohli přílišným využíváním tohoto způsobu platby dostat do dluhové pasti. Z toho důvodu tamní vláda plánuje poskytovatele této služby více regulovat.

Švehla: Což takhle staré dobré plánování?

29.05.2025, Autor: Martin Švehla

I když je letošní atmosféra prostoupená národohospodářským optimizmem, reálně je česká ekonomika spíš v postkrizové situaci. Celková životní úroveň se jen zvolna vrací na hodnoty z roku 2019, tedy před covidem. Nominálně vzrost sice HDP z 252 mld dolarů v roce 2019 na loňských 330 miliard dolarů, ale tato čísla jsou z hlediska životní úrovně velmi relativní.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Schmarcz: Piráti nás chtějí nakopnout? Už toho zkopali až dost

28.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Jsou kampaně horší a lepší, populistické a věcné, negativní a pozitivní. A pak drzé. Ta pirátská se řadí k poslední kategorii. Oni že nám slibují výstavbu bytů, odstranění byrokracie, modernizaci státu, transparentnost, snížení daní rodinám?

Americké banky a kryptoměny: Nový stablecoin na obzoru?

27.05.2025, Autor: Josef Neštický

Několik velkých amerických bank, včetně JPMorgan Chase či Bank of America, zvažuje společný vstup do světa kryptoměn prostřednictvím vlastního stablecoinu. Informaci přinesl Wall Street Journal a naznačuje, že tradiční finanční giganti chtějí držet krok s digitální revolucí. 

Daňhel: Kolem přijetí eura přetrvávají rozpaky

27.05.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

V předvolebním období se ve zvýšené míře ve veřejném prostoru vynořuje otázka přijetí euro. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček je jednoznačného názoru, že pro exportně orientovanou ekonomiku, jako je ta naše, je hospodářskou chybou, že jsme ještě euro nezavedli.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Hotovost pod matrací: Proč Nizozemská centrální banka varuje před výpadky plateb?

27.05.2025, Autor: red

Nizozemská centrální banka (DNB) přichází s neobvyklým doporučením – mít doma hotovostní rezervu pro případ třídenního výpadku elektronických plateb. Je to varování před reálnou hrozbou, nebo jen preventivní opatření v době rostoucí digitalizace? Pojďme se podívat, co za tím stojí a co to může znamenat i pro nás v Česku.

Evropa na vzestupu: Proč investoři opouštějí americká aktiva?

25.05.2025, Autor: Josef Neštický

Evropa se v roce 2025 stává novým magnetem pro globální investory, zatímco americká aktiva čelí rostoucím pochybnostem. Podle gigantů jako Goldman Sachs a JPMorgan je za tím kombinace politické nejistoty v USA a masivních fiskálních reforem v Evropě, zejména v Německu. 

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Německá ekonomika v pasti: Nulový růst a stín Donalda Trumpa

25.05.2025, Autor: red

Německá ekonomika v roce 2025 stagnuje. Podle vládních poradců za to může kombinace vnitřních problémů a hlavně protekcionistická politika USA pod vedením Donalda Trumpa. Jaké jsou příčiny a co to znamená pro Českou republiku, která je na Německu životně závislá?

Schmarcz: Volby manipulovat nejdou, mysli lidí bohužel ano…

23.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Lze v Česku zmanipulovat volby? Teoreticky ano - asi jako vás může zabít meteorit. Prakticky je to nemožné, náš systém patří mezi nejbezpečnější na světě. Což bohužel nelze říci o možnost „hacknout“ mysli lidí skrze dezinformace, lži a černou propagandu.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama