e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: Jak přežít inflaci v lepší náladě

23.03.2023, Autor: Martin Švehla

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Švehla: Jak přežít inflaci v lepší náladě

Čísla jsou na pováženou: meziročně vzrostly ceny v únoru 2023 o 16,7 %, což je opravdu hodně, úroková sazba centrální banky je na 7 %, což je také dlouhá léta neslýchané a teď vám třeba od 1. ledna zvedli plat o „pouhých“ 5 %. Zdá se to být nepoměrné. Konec konců se všude píše, že nám inflace ukrajuje z úspor a že zvyšování platů, důchodů a dalších příjmů je vlastně vygumováno inflací, že nám všechny příjmy reálně klesají. Máte opravdu ten pocit? 

Když člověk prochází samoobsluhou, některé ceny fakt berou dech a pak už ani nezáleží na tom, zda si víc přirážejí výrobci nebo prodejci. Zejména u potravin je to zarážející, protože energie v jejich výrobě hrají jistě určitou roli, ale ani u pekařů nemůže cenu plynu sama o sobě zvednout cenu chleba o polovinu. 

Takže člověk na ty šokující ceny reaguje, něčeho kupuje méně, něčeho se zřekne úplně a život jde dál. Rostoucím cenám se do jisté míry umíme vyhnout, nikdo z nás nekupuje všechno, co je obsaženo ve spotřebním koši (a z čeho se tedy inflace zjišťuje), a nekupuje ani všechno to, co kupoval před rokem, takže naše spotřeba nemusela nutně zdražit za ten uplynulý rok o 16,7 %, jak to změřil statistický úřad. Průměrná zátěž inflací bude u každého trochu jiná, ale většina ji nepocítí v takové míře, v jaké je vykazována. Už proto ne, protože zjišťování inflace nepřihlíží k množství prodaného zboží s takovou citlivostí, s jakou se spotřeba ve skutečnosti mění. 

Letos v lednu stouply ceny o 6 %. To je za jediný měsíc hodně ale je za tím úsporný tarif na energie, který k poslednímu dni minulého roku skončil. Proto ten skok, ale na svých peněženkách to pocítila jen omezená část spotřebitelů. Za únor stouply ceny o 0,6 %, což je tempo v posledních měsících obvyklejší a je to to, co opravdu vidíme v obchodech. Ceny rostou z měsíce na měsíc a roční inflace se z těchto krůčků postupně nastřádává. Jestli něco před rokem stálo 100 korun a dnes to stojí 116,70 Kč, tak je to právě ta roční míra inflace a nás musí ještě zajímat, kdy k tomu zdražení došlo. Postupně, každý měsíc o kousek, nebo to skokově zdražilo o těch 16 korun minulý měsíc? Je-li to ten případ, pak jsme to celý rok kupovali víceméně za stejnou cenu a teprve poslední měsíc, pod dojmem té nové ceny si můžeme rozmyslet, kolikrát za následující rok si to koupíme. Když jsme si to loni za starou cenu kupovali každý týden a teď si to koupíme jedno za dva týdny, reálně na tom uspoříme. Loni jsme na tento účel vydali 5.200 korun a letos dáme jenom něco přes 3.000 korun.

Když nám zvýší platy a důchody, je to částka, kterou dostaneme každý měsíc a pokud mzdy rostou o 5 – 7 %, tak nemůžeme jen tak tvrdit, že nám to všechno sebrala inflace. První den letošního roku startovaly ceny z úrovně, jakou měly na Silvestra. Za měsíc stouply (když vyloučíme ukončení úspornéhlo tarifu na energie) o 3,4 % a v únoru o dalších 0,6 %. Svých 5 – 7 % k platu nebo k důchodu jsme dostali každý ten měsíc, takže s inflací držíme krok. Uvažme zároveň, že kdo má nějakou tu korunu naspořenou, dostává od banky vyšší úrok. Domácnost by měla mít úspory alespoň ve výši tří měsíčních platů a pokud něco takového drží na spořícím účtu, může mít každý měsíc z celé té částky o 5 % víc. Už jsme tedy poměrně vysoko nad inflací a bude nějaký čas trvat, než ty měsíční krůčky celé to přilepšení pohltí. Odhaduje se, že by letos mohla inflace za celý rok dosáhnout úrovně pod 10 %. Prakticky to znamená, že v jednotlivých měsících letošního roku budou mnohé ceny stagnovat, možná i mírně klesat a stoupnou jenom některé a dost pomalu. Celé to očekávané letošní zdražování se evidentně neodehrálo v lednu ani v únoru, takže nám rostoucí ceny nebudou „ždímat peněženky“ celý tento rok, ale třeba jen pár měsíců. Moment, kdy růst spotřebitelských cen pozře nominální zvýšení příjmů je tedy trochu vzdálenější a až nastane, budeme mít z minulých měsíců nějaké peníze stále ještě k dispozici, protože těch se inflace do té doby nedotkne.

Smyslem těchto řádků rozhodně není inflaci obhajovat nebo si na ni zvykat a brojit proti růstu příjmů. Vysoké tempo zdražování, které neodpovídá kvalitě zboží, je virové onemocnění ekonomiky a je třeba se ho zbavit. Nicméně, v dané situaci by vyšší růst příjmů byl jistě příjemný. Ceny by mohly teoreticky stoupat stejně, jako stoupají platy. Tím bychom ovšem ve skutečnosti soustavně bohatli (nominálně), ale výkon ekonomiky by se (reálně) neměnil. Dostávali bychom přidáno za stále stejnou práci, což by nám umožňovalo chtít stále víc a víc zboží a nic jiného než růst cen (tedy inflace) by nemohlo následovat. Funguje to prakticky stejně, jako fyzikální zákon o spojitých nádobách. 

Vyšších příjmů se jistě nikdo zříkat nebude, byl by blázen. Ne každý ale se svými požadavky zcela uspěje. Než být zklamaný a naštvaný, je možná lepší si uvědomit celou podstatu problému: příliš vysoký růst platů bude ekonomiku brzdit a ceny zvyšovat. Je lepší přijmout nižší růst příjmů dříve, než se o peníze hádat dlouho a vybojovat si je později. Když vám dnes zvednou plat o 5 %, je to nominálně stejné, jako zvýšení o 10 % za půl roku, ale polovinu toho zvýšení už jste mohli mít na spořícím účtu nebo jste mohli koupit něco, co by vás těšilo o půl roku déle a co bylo třeba celý půlrok levnější. Víc peněz za stejnou práci je krátkozraké, do budoucna to fungovat nebude a za určitých okolností se o takovou práci dá i přijít – buď ji zvládnou stroje, nebo se prostě přestane vyplácet. Zlobíme se na inflaci, což je víc peněz za stejné zboží … ale víc peněz za stejnou práci nám zas tak špatné nepřipadá. Je to však jedna a tatáž choroba – virus stejného druhu, snad jen trochu jinak klonovaný.

Foto: Pixabay

Zdroj: Martin Švehla   


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Schmarcz: Volby manipulovat nejdou, mysli lidí bohužel ano…

23.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Lze v Česku zmanipulovat volby? Teoreticky ano - asi jako vás může zabít meteorit. Prakticky je to nemožné, náš systém patří mezi nejbezpečnější na světě. Což bohužel nelze říci o možnost „hacknout“ mysli lidí skrze dezinformace, lži a černou propagandu.

Daňhel: Strach ze svobody        

22.05.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

V polovině minulého století napsal humanistický filosof Erich Fromm jako svou reflexi z kloubů vymknutého tehdejšího světa knihu Útěk ze svobody (Escape from fteedom). Fromm považoval v té době za nutné vysvětlit psychologické kořeny dilematu lidské svobody.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Neoprávněné exekuce: Jak se bránit a chránit svá práva

21.05.2025, Autor: Josef Neštický

Neoprávněné exekuce jsou noční můrou mnoha Čechů – ať už jde o chybu v evidenci, nebo zneužití systému. Jak se proti nim bránit a co můžeme dělat, abychom se vyhnuli zbytečnému stresu a finančním ztrátám? Pojďme se podívat na praktické kroky a širší kontext tohoto problému.

Exekutor a mzda: Co může zabavit a co zůstane?

20.05.2025, Autor: Josef Neštický

Exekuce mzdy je v České republice realitou pro stovky tisíc lidí. Jaké částky vám může exekutor zabavit, co je chráněno zákonem a jak se situace vyvíjí v roce 2025? Pojďme se podívat na pravidla, dopady a možné výhledy do budoucna.

Solární panely na domě: Ještě se vyplatí, nebo už je pozdě?

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

Instalace solárních panelů na rodinné domy byla ještě před pár lety považována za jasnou cestu k úsporám a energetické soběstačnosti. Aktuálně však trh s domácí fotovoltaikou stagnuje – dotace klesají, legislativa přináší nejistotu a zájem domácností ochlazuje. Vyplatí se ještě do solárů investovat, nebo je lepší počkat?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Nová zelená úsporám: Jak požádat a proč se to vyplatí?

19.05.2025, Autor: red

Hledáte způsob, jak snížit náklady na energie a zároveň přispět k ochraně životního prostředí? Program Nová zelená úsporám (NZÚ) nabízí finanční podporu na zateplení, instalaci obnovitelných zdrojů, nebo výstavbu nízkoenergetických domů. V květnu 2025 je tento program dostupnější než kdy dřív – pojďme se podívat, jak na to.

Psychologický dopad dluhů: Jak zvládnout stres a nejistotu 

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dluhy nejsou jen čísla na papíře – jsou tíhou, která může drtit psychiku. V době rostoucích cen a ekonomické nejistoty se stres z finančních závazků stává každodenní realitou pro mnohé z nás. Jak se s tímto břemenem vyrovnat a kde hledat pomoc?

Rozpočtové aplikace pro rodiny: Jak si udržet finance pod kontrolou v roce 2025

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

V době, kdy inflace a rostoucí životní náklady tlačí na rodinné rozpočty, se digitální nástroje stávají klíčovými spojenci. Jaké rozpočtové aplikace pomáhají českým rodinám lépe hospodařit? Pojďme se podívat na nejlepší možnosti, které v květnu 2025 nabízejí nejen přehled, ale i cestu k finanční stabilitě.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Dotace na rekonstrukce: Nové programy přinášejí naději i otázky

17.05.2025, Autor: Josef Neštický

V květnu 2025 se české domácnosti dočkaly výrazných změn v dotačních programech na rekonstrukce. Program Nová zelená úsporám (NZÚ) přichází s novinkami, jako jsou zálohové platby, či podpora komplexních renovací. Co to znamená pro majitele domů a jaké výzvy před námi stojí?

Peníze: Jak o nich mluvit s dětmi, aby to dávalo smysl?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jak naučit děti zacházet s penězi, aniž bychom je přetížili, nebo z nich udělali otroky materialismu? V České republice, kde finanční gramotnost mladé generace stále pokulhává, je to otázka, která trápí rodiče i pedagogy. Pojďme se podívat, jak o penězích s dětmi mluvit, co funguje a kde naopak hrozí rizika.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama