e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: Co se to vlastně v ekonomice děje?

06.08.2024, Autor: Martin Švehla

4 votes, average: 4,00 out of 54 votes, average: 4,00 out of 54 votes, average: 4,00 out of 54 votes, average: 4,00 out of 54 votes, average: 4,00 out of 5
Švehla: Co se to vlastně v ekonomice děje?

Výkon ekonomiky meziročně stoupnul o pouhé 0,4 %, přičemž hlavním zdrojem růstu byla domácí spotřeba – zahraniční poptávka klesá. Vzrostly výkony v dopravě, v obchodech, v ubytování a v pohostinství. Průmyslová výroba naopak klesla, přitom nezaměstnanost stoupla jen mírně (na 2,9 %).

Pořád to tedy vypadá na slušný blahobyt: máme stálá zaměstnání, trávíme dovolené v přímořských letoviscích, akceptujeme rostoucí ceny v restauracích, bereme si hypotéky, kupujeme nová auta a někde také voláme po vyšších mzdách. Zatím ne moc hlasitě. 

Za pozornost ovšem stojí stejná čísla – HDP a nezaměstnanost – v delších časových řadách: nezaměstnanost se před 10 lety pohybovala kolem 6 – 7 %, HDP byl na úrovni 4.387,8 mld Kč a rostl ročně v průměru o 3,5 %. Na konci roku 2019 byla nezaměstnanost na 2 %, ale HDP za tu dobu vzrostl o zhruba 20 % a dosahoval výše 5.307,2 mld Kč (ve srovnatelných cenách roku 2015). Česká ekonomika tedy dokázala zaměstnat více lidí a ti vytvořili více hodnot – přes 4 % pracujících vytvořilo za 6 let navíc 20 % HDP.

Pandemie covid 19 tento vývoj zastavila a ekonomika se vydala trochu jiným směrem: Na konci roku 2023 představoval HDP částku 5.285,5 mld Kč, tedy pořád ještě o 0,5 % méně než před pandemií. Nezaměstnanost prošla za tu dobu jen relativně malými změnami mezi 2 – 3 % (aktuálně v červnu 2024 je to 2,9 %). Stejné množství pracujících tedy vytváří menší hodnoty.

Za pozornost stojí i další okolnost: na tvorbě HDP se významně podílí růst spotřeby domácností. To lze vysvětlovat tím, že lidé v pandemii nákupy odkládali a teď to dohánějí, vnímají obnovenou stabilitu cen, nacházejí více důvěry v ekonomiku a dosahují i vyšších mezd. To je všechno pravda, ale na druhé straně hlásí banky rostoucí zájem o půjčky na spotřebu domácností a rostoucí objem nesplacených půjček a to je naopak varující. Na domácím trhu vidíme trochu levnější potraviny, ale zároveň rostou náklady domácností na bydlení a to může být jedním z důvodů: domácnosti se úhradám za spotřebu vody, energií a za nájemné těžko mohou vyhnout. Nákupy šatstva, nábytku nebo auta se dají odložit, v sortimentu potravin se lze orientovat na levnější druhy, návštěvy kin a divadel se dají oželet, ale u bydlení je taková volba velmi obtížná. Tak možná někomu nezbývá než si na tyto náklady půjčit a pak má problém půjčku splatit – také z čeho? Z rostoucích mezd?

Průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla za rok 2023 o 7,5 %, což byl reálně (v poměru k inflaci) stále ještě pokles o – 2,9 %. Za letošní první čtvrtletí se to spravilo. Mzdy rostly meziročně nominálně o 7 % a konečně tedy i v reálném vyjádření o 4,8 %. To číslo je ovšem velmi relativní. Průměrná mzda zahrnuje vysoké platy manažerů a přes dvě třetiny obyvatel na ni nedosáhnou. I když je volání po vyšších mzdách a platech stále slyšitelnější, zásadní změna se čekat nedá. Celková čísla o spotřebě domácností a o mzdách neplatí určitě pro všechny a dá se spolehlivě odhadnout, že těch šťastnějších ubývá. 

Přesto všechno panuje zvláštní nálada, shrnutá do lidového rčení: nedrbej si, co tě nesvědí a nehas, co tě nepálí. Zaměstnanci ani živnostníci se kvůli vyšším příjmům nepřetrhnou. Mnozí dají přednost volnému času před nějakými přivýdělky, přesčasy, nebo většími zakázkami. Firmy neriskují a neinvestují. Čeká se, až se vzpamatuje ekonomika v Německu. Veškerá snaha zdá se býti upřena k obnovení situace před pandemií, k obnovení toho slibného ekonomického růstu, kdy bylo dost zakázek, kdy byla stabilní a nízká cena energií, plynulé dodávky všeho možného, pevný kurz koruny, výhodné dovozy z Číny a diskuze kolem životního prostředí spíš jen akademické. 

Situace kolem nás se ale změnila a je nabíledni, že stejnou prací, stejným sortimentem a se stejnou kvalifikací se už stejných výsledků jako v minulosti nedobereme. Evidentně platí, že “kdo chvíli stál, již stojí opodál”. Jan Neruda vyslovil tuto myšlenku někdy v roce 1890 (ve sbírce básní Zpěvy páteční) a burcoval s ní národ k novým činům v novém čase. 

Bylo to v hektické době nástupu průmyslové výroby, rozvoje měst a proměn venkova, politického kvasu, rozšiřování volebního práva, uzákonění stávek a větší dostupnosti kultury a vzdělání. Sociální útrapy znásobené první světovou válkou vyústily ale nakonec v osamostatnění Československa a v posílení ekonomické výkonnosti. Těžké časy podněcují sílu k nápravě … jen je otázkou, jak těžké ty časy musejí být, aby se ledy pohnuly. 

Prošli jsme obdobím světové krize 2008, ze které se česká ekonomika zotavovala poměrně pomalu. Pomoci měl i režim kurzového závazku (2013–2017), kdy ČNB držela svými intervencemi podhodnocený kurz koruny a dodávala tak exportérům peníze navíc. Ty – jak se ukázalo – nebyly využity k investování do nových technologií a k hledání nových trhů. Jelo se zřejmě osvědčenou cestou. Kurzový závazek skončil, mimořádné zisky z exportu také a vše zůstalo při starém. ČNB nakoupila v té době devizy za více než 2 biliony (tedy přes 2 tisíce miliard!!!) korun. Těžko říct, zda by takové množství bylo nabídnuto při reálném kurzu a jaký by ten kurz tehdy byl. Každopádně se tři a půl roku prodávalo euro za 27 Kč, takže dotace to byly ve stovkách miliard ročně. Přišla vysoká inflace, kterou jsme si vysvětlili jako důsledek růstu cen energií, a odložené poptávky, přežili jsme dva roky s vyššími sazbami a opět se vracíme ke klidu. 

Odpověď na titulní otázku je tedy jednoduchá: svět se radikálně mění, ale u nás se neděje celkem nic. Jenom čas neúprosně běží. Čas jsou ale peníze, k čemuž Jan Neruda před těmi 130 lety poznamenal: “Bez peněz se dá ještě vždy mnoho udělat. Bez času se nedá dělat nic.” 

Foto: Pixabay

Autor: Martin Švehla


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Dotace na rekonstrukce: Nové programy přinášejí naději i otázky

17.05.2025, Autor: Josef Neštický

V květnu 2025 se české domácnosti dočkaly výrazných změn v dotačních programech na rekonstrukce. Program Nová zelená úsporám (NZÚ) přichází s novinkami, jako jsou zálohové platby, či podpora komplexních renovací. Co to znamená pro majitele domů a jaké výzvy před námi stojí?

Peníze: Jak o nich mluvit s dětmi, aby to dávalo smysl?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jak naučit děti zacházet s penězi, aniž bychom je přetížili, nebo z nich udělali otroky materialismu? V České republice, kde finanční gramotnost mladé generace stále pokulhává, je to otázka, která trápí rodiče i pedagogy. Pojďme se podívat, jak o penězích s dětmi mluvit, co funguje a kde naopak hrozí rizika.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Dohoda o provedení práce: výhodná i svazující

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dohody o provedení práce (DPP) jsou v České republice oblíbeným nástrojem flexibility – ať už pro studenty, důchodce, nebo firmy hledající dočasnou výpomoc. Jaká jsou ale pravidla hry v roce 2025 a proč se o ně zajímat? Pojďme se podívat, co DPP přinášejí, kde jsou jejich limity a jak se mění podmínky pro zaměstnance i zaměstnavatele.

Snížení sazeb ČNB: Odvážný krok s efektem až za rok a půl

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Česká národní banka snížila hlavní úrokovou sazbu na 3,5 % krátce po oznámení dubnové inflace 1,8 %. Na první pohled logické rozhodnutí ale otevírá řadu otázek. Měnová politika se do ekonomiky propisuje se zpožděním až 18 měsíců, a dnešní krok ČNB tak míří do roku 2026.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Komentář k údajům o maloobchodních tržbách ČR za letošní březen

09.05.2025, Autor: Z blogosféry

Tržby v tuzemském maloobchodě v březnu meziročně vzrostly o 3,4 % a vyvíjely se tak v zásadě v souladu s očekáváním finančního trhu, jež činilo 3,5 %. Velmi dobře se dařilo prodejům nepotravinářského zboží, v případě potravin ale nepříznivě zaúřadovalo načasování velikonočních svátků. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Španělský blackout a evropské zatmění rozumu: se skleníkovými plyny se dá dobře žít, ale bez energie není civilizace

05.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Jak se dá žít bez elektřiny? Špatně. Když zmizí energie, vyspělá civilizace se rychle vrátí zpět do doby kamenné. Španělé a Portugalci si takovou situaci právě prožili a nešlo vůbec o nic příjemného. Rozsáhlý blackout zastavil dopravu, klimatizaci, domácí spotřebiče, výrobu a samozřejmě i systém platebních karet.

Čeká nás podobný komoditní „boom“ jako v roce 2008?

02.05.2025, Autor: Z blogosféry

Vlna nových cel ve světové ekonomice zvýšila ceny řady důležitých komodit, jako je zlato či měď. Další vývoj je však – i vzhledem k neustálým změnám pod taktovkou D. Trumpa – zahalen mlhou. Na jedné straně se hovoří o možném zlepšení obchodních vztahů, na straně druhé se razantně zvýšila pravděpodobnost stagflace ekonomik, případně pádu přímo do recese.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama