e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: Bude v naší ekonomice fungovat placebo efekt?

06.01.2025, Autor: Martin Švehla

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Švehla: Bude v naší ekonomice fungovat placebo efekt?

Placebo je léčebný postup, při kterém pacient dostane pilulku bez účinné látky, která mu ale přesto pomůže. Na placebo údajně reaguje pozitivně až 40 % pacientů a mnohý lékař potvrdí, že tohoto jevu využívá a předepisuje pacientům léky, které zabírají hlavně psychicky, pocitově. Vědomí, že jsem léčen, léčí samo.

Šíření pozitivních zpráv a optimismu z nejvyšších politických kruhů je zřejmě podobný pokus v ekonomické sféře: kdyby veřejnost uvěřila, že jsme v dobré kondici, zvýšily by domácnosti svou spotřebu, firmy by zvýšily investiční apetit a HDP by rostlo vyšším tempem. Vypadá to slibně – vždyť spotřeba domácností vytváří skoro polovinu HDP, investice do nových technologií by nás posouvaly k vyšší produktivitě práce, rostly by reálné příjmy a životní úroveň, inflace by neměla šanci. 

Tvrzení, že jsme v lepší kondici, než si myslíme, je přinejmenším zavádějící. Názor na současný stav české ekonomiky lze složit z obecně dostupných informací. Není to žádná hrůza, ale ani žádná hitparáda: spotřeba domácností se dosud nevrátila na úroveň roku 2019, reálné příjmy jsou nižší než před pěti lety, výkonnost ekonomiky rovněž. V tomto ohledu jsme jasně poslední v EU. Máme drahé energie, schodkový rozpočet a rostoucí státní správu, komplikované stavební řízení a nevíme, kdo nám bude další čtyři roky vládnout a co z toho vzejde. Každopádně vidíme, že přibývá domácností chudých, které ze svých příjmů nejsou schopné odkládat peníze do úspor. Přesto míra úspor roste, z běžných 12 % je to dnes překvapivých 19 %. Znamená to, že průměrná domácnost odkládala z každé vydělané tisícovky 120 korun a dnes odkládá 190 korun. Zároveň je zřejmé, že je to zásluhou domácností s vyššími výdělky, které na spořících účtech u bank stále pobírají až 4 % úroků, což je při inflaci okolo 2,5 % slušný a naprosto bezrizikový výnos. Na pokrytí životních nákladů jim příjmy vystačí, zatímco chudší domácnosti vyjdou jen tak tak, případně si ještě půjčují a zápasí pak s dluhovou pastí. Co s tím? Potřebujeme víc vydělávat, jiná cesta není.

Poslední údaj o průměrné mzdě vypadá sympaticky: 45.412 Kč měsíčně. Kdyby byla tak vysoká mzda většiny zaměstnanců, byla by naše životní úroveň podstatně vyšší a optimistické placebo by snad ani nebylo potřeba. Jenomže mzdy jsou podstatně nižší – jednak jde o hrubou mzdu, čistá by byla o 10 tisíc nižší, ale ani na takovou mzdu bohužel přes 60 % pracujících nedosáhne. Běžný čistý příjem velké části zaměstnanců se pohybuje kolem 20–25 tisíc Kč měsíčně, přičemž rostoucí náklady na bydlení mohou z takového příjmu zkonzumovat zhruba polovinu. 

Určité zvýšení mezd si lze vyjednat se zaměstnavateli, kteří v poslední době zvýšili své ziskové marže a měli by tedy mít odkud brát. Pracovní trh nabízí kolem 200 tisíc neobsazených pracovních pozic, a to vytváří určitý tlak na růst mezd. Letos se očekává nominální zvýšení o 5 %, což by při inflaci 2 % znamenalo reálný růst o 3 %. Samo o sobě by to nebylo špatné číslo, ale reálné mzdy se v době vysoké inflace propadly mnohonásobě víc. Ke konci letošního roku bychom se měli – když všechno půjde dobře – dostat na úroveň konce roku 2019. Dál už to při stávající struktuře ekonomiky nejspíš nepůjde.

Optimismus je dobrý nástroj motivace – nic nestojí a může hodně pomáhat. V dané situaci ovšem hrozí, že se dobře míněné placebo změní v nečekaně hořké nocebo. Tento termín je méně známý, ale v lékařské terminologii se užívá (je odvozen z latinského nocere = poranit, poškodit). Je to jakýsi pravý opak, tedy placebo s negativními účinky: pacient bere v dobré víře placebo, očekává léčebný efekt, místo toho se mu však projeví nežádoucí vedlejší účinky, jako by ten lék byl skutečný. S optimismem to může v ekonomice dopadnout podobně – zklamání povede řadu lidí k ještě větší opatrnosti se všemi z toho plynoucími měnovými, makroekonomickými důsledky. Takové léčení se pak napravuje velmi těžko.

Jak naznačeno, několik aktuálních údajů o české ekonomice je slibných. Teď jde o to, jak dál. Potřebujeme reformovat kdeco – od státní správy, daňové soustavy až po školství a zdravotnictví. Musí se změnit struktura průmyslu, kvalifikace lidí i poměr mezi průmyslem a službami. Realistický pohled na situaci a jasné, nesporné projekty řešení by byly účinnou látkou a vzbudily by možná víc optimismu … který by navíc měl směřovat ani ne tak k vyšší spotřebě, jako k větší chuti do práce.

Foto: Pixabay

Autor: Martin Švehla


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kdo má a kdo nemá nárok na ošetřovné. A jak jej čerpat

07.01.2025, Autor: Z blogosféry

Někdy lze péči o nemocné potomky či další příbuzné skloubit s prací na home office.  Mnoho lidí ale tuto možnost nemá nebo péče o blízké vyžaduje plné nasazení. Pak přichází na řadu ošetřovné (OČR) – dávka, která částečně nahradí příjem během péče o nemocné. 

Švehla: Bude v naší ekonomice fungovat placebo efekt?

06.01.2025, Autor: Martin Švehla

Placebo je léčebný postup, při kterém pacient dostane pilulku bez účinné látky, která mu ale přesto pomůže. Na placebo údajně reaguje pozitivně až 40 % pacientů a mnohý lékař potvrdí, že tohoto jevu využívá a předepisuje pacientům léky, které zabírají hlavně psychicky, pocitově. Vědomí, že jsem léčen, léčí samo.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Jak efektivní offboarding přispívá k pozitivní pověsti firmy na trhu práce

29.12.2024, Autor: red

Proces ukončení spolupráce s pracovníkem, tzv. offboarding, je často podceňovanou součástí životního cyklu zaměstnance ve firmě. Přitom správně provedený offboarding nejenže usnadňuje přechod zaměstnance do další profesní kapitoly, ale také může mít klíčový vliv na věhlas společnosti na trhu práce. Níže se podíváme na to, jak efektivní offboarding přispívá k budování dobré pověsti firmy.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Zdravotnictví: Ukázka, jak správně používat AI

23.12.2024, Autor: Vojtěch Benda

Se skokovým rozvojem umělé inteligence se lidé snaží zjišťovat čeho všeho je schopná a jak jí nejlépe využít. Právě ve zdravotnictví se ukazuje jako užitečný nástroj, který dokáže zrychlit i zefektivnit práci jak lékařů, tak farmaceutů.

Švehla: Veřejné finance - odbornost a politika

21.12.2024, Autor: Martin Švehla

Státní rozpočet na rok 2025 stojí rozhodně za zamyšlení. Je schválený v podobě, kterou odborníci považují za nekorektní a odpovědní politici za dobrý a jeho problémy za řešitelné. V tomto smyslu je dokonce mobilizující. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Svoboda slova jako ekonomická hodnota. Jejím potlačením nejen omezíme lidská práva, ale navíc zchudneme

20.12.2024, Autor: Martin Schmarcz

Zostřený boj s dezinformacemi nabírá na obrátkách. Jeho vládní koordinátor je vůči občanům čím dál arogantnější. A Sněmovna schválila nový trestný čin „Neoprávněná činnost pro cizí moc“. To vše se děje na pozadí politiky Evropské unie, která reguluje technologické platformy, pořád se snaží prosadit šmírování soukromých zpráv a svými cenzurními zásahy vyhání z Evropy umělou inteligenci, či brání investicím do inovací. Tohle omezování štve a obtěžuje občany. Navíc ničí naši prosperitu.

Schmarcz: Jak postavit víc bytů? Snadno, prostě je nechte stavět…

17.12.2024, Autor: Martin Schmarcz

Je málo bytů? Bydlení není dostupné? Co s tím? Socialisté mají jako vždy po ruce „rázné“ návrhy: regulace, omezení krátkodobých pronájmů, trestání majitelů prázdných nemovitostí… Jenomže nic z toho nefunguje. Tím vším se pouze vytváří větší nedostatek a ten vede k ještě dražšímu a nedostupnějšímu bydlení. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama