e-news.cz - kurzy
Reklama

Španělská cenová revoluce aneb jak si Španělsko dovozem zlata zruinovalo ekonomiku

01.06.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Španělská cenová revoluce aneb jak si Španělsko dovozem zlata zruinovalo ekonomiku

Od první poloviny devadesátých let patnáctého století vyvrcholilo soupeření dvou mocných zemích na poli zámořských objevů – Španělska a Portugalska. Toto soupeření mělo za následek objevení “nového světa”, Ameriky, postupné drancování tamního přírodního bohatství, jež bylo dovezeno do Evropy a které mělo za následek vysokou míru inflace v celé západní Evropě, dnes známou pod pojmem cenová revoluce.
Již od dob přistání Kryštofa Kolumba na Bahamách (1492) kolovaly mezi námořníky zvěsti o bájných nalezištích plných zlata, o kterých jim říkali místní domorodci. Zlato bylo velice žádanou komoditou na Evropském trhu a mělo sloužit k deficitu obchodní bilance, jelikož v Evropě, v té době obchodující s byzantskou říší, se právě drahých kovů nedostávalo.
Velké zásoby zlata nalezl až Hernando Cortéz, který v roce 1521 dobyl Aztéckou říši a ocitl se uprostřed neskutečné bohatství, a Francisco Pizarro, který v roce 1532 začal dobývat říši Inků. Záhy po tom, co říše Aztéků a Mayů padli, začaly do Evropy proudit doslova tuny zlata, stříbra a dalších kovů a Španělé se jali osidlovat nový kontinent, otevírat doly, rýžoviště, a obchodovat s otroky z Afriky, jelikož domorodé obyvatelstvo umíralo na evropské nemoci.
Do obchodování s novým světem se brzy zapojila celá řada zemí a Evropa se radovala z rychle nabytého bohatství. Ovšem drahé kovy vytěžené v Americe s nižšími výrobními náklady než v Evropě vedli k tomu, co dnes známe pod pojmem “cenová revoluce”. Nové mince vyražené ze zlata a stříbra doslova zaplavili evropský trh, což vedlo k poklesu hodnoty peněz a znehodnocení v té době hojně používaných stříbrných mincí. Evropský obchod na cenovou revoluci zareagoval zvyšováním cen, které ovšem předstihlo zvyšování mezd a tak se Evropa po následujících sto padesát let potýkala s vysokou mírou inflace, odhadem 1-1,5% ročně. Viděno současnou optikou se míra inflace může zdát jako velmi nízká, ovšem ne tak pro monetární systém šestnáctého století, který byl založen především na komoditách. V té době se ekonomiky dokázali vypořádat se stabilizací cenové hladiny tak, že rostoucí ceny komodit vedly k poklesu kupní síly, a tudíž k menší pobídce k jejich získání, například k těžbě. To vedlo k dlouhodobé stabilitě cenových hladin bez ohledu na změny poptávky.
Další negativní důsledky cenové revoluce spočívaly v tom, že například španělské království spoléhalo na levný přísun zlata ze zámoří a toto bohatství doslova utopilo ve válečných konfliktech, které postupně začalo prohrávat. Přísun levných peněz nenutil Španělsko jakkoli inovovat a během několika desítek let armáda technologicky zaostávala za ostatníma zeměmi.
Dalším negativním efektem pro Španělsko bylo to, že se Španělé v produktivním věku se vydávali do nového světa a práceschopné populace v zemi ubývalo. Španělská koruna měla problém kontrolovat rozsáhlé kolonie a na daních vybírali daleko méně, než potřebovalo. Španělsko tak muselo na konci šestnáctého století hned třikrát vyhlásit státní bankrot.
Foto: Pixabay
Zdroj: Jana Přibylová


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Stopka vlády na emisní povolenky: Odstřižení od evropských peněz nebo brzda přechodu na ekologičtější zdroje energie?

18.04.2025, Autor: Z blogosféry

Už za dva roky by měly v Česku platit povolenky na vytápění, zdražit by se mělo jak vytápění plynem, tak uhlím. Česká vláda se však nedávno vyjádřila, že chce od povolenek odstoupit, což nelze tak snadno. Nejistota ohledně zavedení povolenek brzdí širší uplatnění ekologičtějších zdrojů, jako jsou třeba tepelná čerpadla.

Schmarcz: Nejcennější aktivum na planetě? Lidský mozek. Trump vědce ze Spojených států vyhání, bohužel Česko je získá sotva

16.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Trump zřejmě nemá rád vědu. Omezuje financování i špičkovým výzkumným institucím. Ohrožuje tím jednu z nejdůležitějších komparativních předností Spojených států, jíž je schopnost doslova nasávat mozky z celého světa a zapřáhnout je coby zdroj síly ve vlaku americké prosperity. Přes jeho hloupost v tom však jistě USA zůstanou stále dobré.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: Poradil by Donaldu Trumpovi Milton Friedman? 

14.04.2025, Autor: Martin Švehla

Nepochybně. Byl to milý člověk, dobrosrdečný a úspěšný poradce Ronalda Reagana a později i Margaret Thatcherové. Jak by ta rada vypadala a jak by byla přijata je těžké dnes odhadnout – ale v odkazu věhlasného ekonoma, držitele Nobelovy ceny, se dá najít velmi dobrá rada pro evropské země, včetně Česka. 

Schmarcz: Za co nakoupíme zbraně? Umějí politici něco jiného, než zvyšovat daně a/nebo dluhy?

14.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Snad se hlavní strany shodnou na potřebě větších investic do zbraní. Sláva! Ale je tu jeden pořádný problém. Nikdo se nemá k tomu, aby jasně řekl, kde to jedno procento hrubého domácího produktu navíc vezmeme. Že by se těch sto miliard někde škrtlo, nevypadá reálně. Takže zbývá buď zvýšení daní, nebo prohloubení rozpočtového deficitu.

Co ovlivňuje průměrný výdělek a jak ho správně vypočítat

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrný výdělek je zásadní pro každého zaměstnance. Díky němu zjistíte, kolik si vyděláte, jaká bude vaše výplata v době dovolené nebo kolik dostanete jako náhradu mzdy při pracovní neschopnosti. Podívejte se, co všechno do průměrného výdělku spadá a jak ho vypočítat.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Bude zákaz Tiktoku obejit nebo ignorován?

11.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

V USA v současné době platí zákon, který znemožňuje stahování Tiktoku.  Na jeden den v lednu dokonce nebylo možné tuto aplikaci najít v obchodech Google play a App Store. Následně prezident Trump tento zákaz odložil do 5. dubna a dal tak možnost odkupu Tiktoku jinou firmou, aby nemuselo dojít k ukončení provozu.

Daňhel: Milton Friedman by se divil

11.04.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Když jsme se v roce 1990 přidali k svobodné, demokratické části světa, s nadšením jsme četli iniciativou Liberálního institutu první česky vydanou knížku nobelisty a demiurga všech liberálů Miltona Friedmana „Svoboda volby“. 

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář k vývoji průmyslové produkce

08.04.2025, Autor: Z blogosféry

„Průmyslová produkce si v únoru lehce polepšila. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu v meziměsíčním srovnání průmyslová produkce reálně klesla o 0,3 %, v únoru meziměsíčně vyskočila o 1,7 %.,"vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Poradna: Otcovská dovolená pro zaměstnance i OSVČ - Kdo a jak ji může čerpat?

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa, která jim umožňuje využít otcovskou dovolenou. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že nárok na ni mají pouze zaměstnanci, ve skutečnosti ji mohou čerpat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud splní stanovené podmínky.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama