Apogeo
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Jak to souvisí? Velmi úzce.

Pensylvánie je jedním z klíčových států, o které se vede urputný boj v každém klání mezi demokraty a republikány. Hrála důležitou roli při vítězství Donalda Trumpa, hrála důležitou roli při porážce Donalda Trumpa. Je hlavní částí oblasti nazývané Rust Belt. Tento „rezavý pás“ byl ještě před několika desítkami let centrem americké ekonomiky a hlavně prosperity. Jenže tehdy se pyšnil hrdým přízviskem Factory Belt (tovární pás). Mezi Atlantikem a Velkými jezery se rozkládalo průmyslové srdce země, hustý sled hutí, koksoven, válcoven, automobilek, těžkého strojírenství, leteckého průmyslu s obrovskými výrobními kapacitami, vysokou životní úrovní a, pravda, také mimořádně mizerným životním prostředím. Ostatně i přes děsivé smogové poměry v aglomeracích západního pobřeží v osmdesátých letech minulého století se právě Pensylvanie dodnes může označovat za místo největší katastrofy způsobené znečištěním vzduchu v dějinách Spojených států. Pětidenní smog v Donoře (dnes téměř neznámé město nedaleko Pittsburghu) v roce 1948 byl na počátku výrazného rozvoje legislativy, která omezila možnosti producentů vypouštět zplodiny vcelku volně do ovzduší. Ale podobně tragických či děsivých případů zde znají více, třeba podivuhodné dějiny vyklizeného města Centralia, pod kterým již od roku 1963 a ještě pravděpodobně až 250 let bude probíhá požár černouhelných slojí, nebo město Flint, kde nemají v kohoutkách pitnou vodu, protože celá síť je kontaminována olovem z vodního zdroje, který zase kontaminovala průmyslová produkce.

Co by však dnešní pensylvánští dělníci dali za tehdejší hospodářskou sílu Donory reprezentovanou nekonečným lesem komínů obřích hutí a válcoven US Steel. A možná by se k nim přidali kolegové z dalších států rezavého pásu: z Michiganu, Iowy, Illinois, Ohia… V mezidobí přišla řada ekologických omezení, především ale obrovská transformace americké ekonomiky, automatizace, technologické změny a pokles poptávky po řadě produktů, rozvoj světové logistiky a díky tomu umožnění přesunu produkce do Asie, což zase mimo jiné pomohlo probudit čínský ekonomický zázrak, prohloubila se moderní globalizace… A tak dále, a tak dále.

V Pensylvánii nyní smog nehrozí, zato nezaměstnanost ano. Dříve bohatstvím přeplněná města jako Pittsburgh či Philadelphia, Detroit v Michiganu, Chicago v Illinois, Buffalo ve státě New York, Cleveland v Ohio a další a další se buď dokázala úspěšně přeorientovat na nové ekonomické poměry (povětšinou) nebo postupně upadá jejich význam. Jako Detroitu, který míval skoro dva miliony obyvatel a byl ve své době pátou největší aglomerací USA. Nyní jich nemá ani 700 tisíc, velikostí spadl na konec druhé desítky žebříčku. Přesto se dá říct, že velkoměsta přerod povětšinou zvládla lépe než střední a menší sídla – z nich skutečně mnohá doslova živoří, anebo rovnou zanikla úplně. Zrodilo se nové rozložení sil Rust Belt. Velkoměsta demokratům, venkov republikánům.

Tak o tuto Pensylvanii, Michigan, Illinois a další státy nyní jde v rodící se americko – čínské obchodní válce. Administrativa prezidenta Bidena oznámila záměr uvalit dodatečná cla na dovoz čínské oceli a hliníku. To by znamenalo místo současných 7,5 procenta skok na 22,5 procenta. A aby měli v Pekingu o čem přemýšlet, tak k tomu přibylo vyšetřování obchodních postupů v loďařství, námořní dopravě a logistice. Proslýchají se možné sankční kroky i v dalších oblastech, přitvrzení v restrikcích exportu technologií a udělování licencí a tak dále.

Vcelku není proč pochybovat, že v rámci čínského systému permanentní podporu státu strategickým odvětvím Američané najdou dost argumentů pro kroky na ochranu vlastních producentů. Ale hlavně jde o hlasy venkova Rust Belt. O ty hlasy, které již jednou Donalda Trumpa dostaly do Bílého domu. A které si neudržel, jakkoliv s Pekingem vedl obchodní války v podstatě po celé čtyři roky svého mandátu. Pravda, nepříliš úspěšně nejen u voličů, ale i z hlediska americké obchodní bilance.

A tak s blížícími se volbami bude zřejmě přibývat ostrých prohlášení a slov o ochraně amerických zájmů. A nejen slov, jistě i činů. Tato obchodní válka má šanci stát se největším střetem obou ekonomických velmocí. Neboť ji bude živit nejen vcelku oprávněný americký hněv nad dotační politikou Pekingu vůči mnoha odvětvím (kde odpouštění miliardových dluhů státními bankami není nic mimořádného), ale i lítý boj o hlasy voličů z okrsků jako Philadelphia Country.

Tento rok prostě nebude v mezinárodní obchodní oblasti jednoduchý. 

prof. Ing. Luboš Smrčka, CSc., Katedra strategie, FPH, VŠE

Foto: Pixabay

Autor: Luboš Smrčka


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama