e-news.cz - kurzy
Reklama

Síla volebního hlasu by se měla vypočítávat podle daní

22.01.2018, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Síla volebního hlasu by se měla vypočítávat podle daní

Pojďme si to říct otevřeně: zastupitelská demokracie není v krizi, ona už dávno neexistuje. Zůstaly „císařovy nové šaty“, forma a

idea pokrokové politiky z 19. století a možná začátku 20. století, naroubovaná na společnost a technologie 21. století – politické mičurinství, či spíše „vyčůrinství“. Všude se mluví o tom, jak má demokratická, svobodná a pluralitní diskuse vypadat, a přitom cíl, k němuž má ta diskuse vést, je jakoby náhodou předem nastaven – centralizovaný Stát, fungující přesně zadaným způsobem, tedy Stát přerozdělující. Tumáš výběr, z toho si vyber, a když se ti ten omezený výběr nelíbí, nejsi demokrat, protože nejdeš k přednastavenému cíli – respektovat Stát, ať krade jakkoli. A co víc, jsi anarchista, a tím pádem nebezpečí pro „slušnou mlčící a demokratickou většinu“.
Demokracie ale neznamená vést jednosměrnou debatu s předem určeným cílem, například že musíme mít jednoho prezidenta. Proč bychom proboha museli mít jednoho prezidenta, a ne třeba výkonný poradenský sbor pěti až deseti osobností? A které budou zastupovat své voliče silou nikoli 1 volič = 1 hlas, ale silou toho, kolik elektorát té či oné osoby odvádí na daních do společné kasy? A to grémium několika osobností ať reprezentuje své (ekonomické, lokální, sdílené) regiony, dochází ke konsenzům a kompromisům a reprezentuje náš Stát podle výstupu takové debaty a na služebních cestách ať se střídá – proč proboha ne? Stejným způsobem musí začít fungovat politické strany a hnutí v parlamentu, než dojde k přechodu ke Sdílenému státu: jestliže jde o přerozdělování rozpočtů a povinný výběr daní a odvodů, strany nemá zastupovat výhradně počet jejich voličů, ale také podíl jejich skupiny voličů na celkovém HDP České republiky!
Co bychom si ale měli uvědomit především: jde tu o peníze, ne o demokracii. Systém 1 volič = 1 hlas 1× za 4 nebo 5 let sám svůj smysl popřel už tím, že se takový hlas dá snadno koupit za koblihu nebo za 200 korun a odvoz do nejbližší restaurace. Lidé nevolí myšlenky, symboly, vize, volí podle toho, co jim kdo slíbí, že dostanou (což potom navíc beztrestně nedostanou, je přece po volbách, tak koho by zajímal nějaký volební program nebo sliby), nebo podle sympatií (a nechápou rozdíl mezi hlasováním do TýTý nebo Slavíka a volbami). V každém případě ale nejde o demokracii a svobodu, nýbrž pouze o peníze. Narovnání síly voliče v rámci centralizovaného Státu je jedna z nutných reforem, které nás čekají. Organizovaný zločin prorostl do státu jako parazit do hostitele a bude nás okrádat tak dlouho, dokud nám něco zbude, a pak bez sebemenších výčitek suverénně zahlásí, že za to může „někdo jiný“, „minulá vláda“, „ti úspěšní“, „ti neúspěšní“, „ti černí nebo ti bílí“. Je to stále dokola: jde jen o peníze a moc, ne o lidi.
Ano, je to tak: až budeme volit parlamenty, prezidenty a vlády, které nebudou přerozdělovat či ovlivňovat přerozdělování žádných peněz, je výsostně spravedlivé, aby měl každý z nás, kdo jsme se tu narodili a žijeme tady jako lidské bytosti, jeden volební hlas. Jestliže ale jde o peníze a přerozdělování obrovských prostředků, pak musí síla volebního hlasu odpovídat také (mimo jiné) síle odvedených prostředků do veřejných rozpočtů.
Zkuste probudit kolem sebe tolik lidí, kolik jen zvládnete. Za chvíli bude dvanáct.
Michal Hájek, Česko2050


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama